GELD&GOED Armaturen N Airfryer kan meer dan frituren Waarvan Akte Goeie koop 24 Bijzondere wijnen Chardonnay? Gaap. Merlot? Kennen we nu wel. Gelukkig prijken er in het wijnschap ook steeds vaker relatief onbekende druiven. En die smaken er zeker niet minder op. Waargebeurde verhalen uit de notarispraktijk, opgetekend door Johan Nebbeling. Het is donker, het motregent en waait. Zelfs in mijn Gore-tex jas ben ik tot op het bot verkild. Ook de twee secretaresses in hun winterjassen huiveren. We staan in fel schijn- werperlicht in het holst van de nacht op een ver laten stuk snelweg. Voor ons de hoogwerker, die ons omhoog zal hijsen naar de lichtarmaturen waar deze nachtelijke exercitie om is begonnen. Ik ben hier omdat twee partijen mij hebben ge vraagd toezicht te houden op het steekproefsge wijs verwijderen van enkele lichtarmaturen. De partijen wantrouwen elkaar zo erg dat ze een no taris nodig hebben om er zeker van te zijn dat daarbij niet wordt gesjoemeld. De wegbeheerder is ontevreden over de arma turen. Ze vallen, zegt hij, soms zomaar naar be neden. Afgelopen maanden al een keer of tien. De constructie deugt niet. De leverancier zegt dat het ligt aan de ondeskundige manier waarop ze zijn opgehangen. En dat valt onder de verant woordelijkheid van de wegbeheerder. De armaturen boven de weg vallen soms zomaar naar beneden Ze komen er samen niet uit. Daarom moet een onafhankelijke des kundige bepalen wat de oorzaak is. De te onder zoeken armaturen moe ten, vindt de wegbe heerder, exemplaren zijn die daadwerkelijk boven de weg hangen. Zodat de leverancier niet stiekem andere, betere exemplaren voor het onderzoek kan aandragen. Prima, vindt de leverancier, maar dan moeten ze wel op deskundige wijze worden verwijderd. Als notaris aan mij de taak om erop toe te zien dat aan beide voorwaarden wordt voldaan. Om de armaturen veilig te kunnen verwijderen zonder het wegverkeer al te veel te hinderen, moet de weg worden afgezet. Dat moet rond twee uur 's nachts gebeuren, omdat er toch al amper verkeer is. Het duurt even voor het sein veilig is gegeven. Dan stappen de secretaresses, een monteur, de vertegenwoordigers van de wegbeheerder en de leverancier en ik in het schommelende bakje van de hoogwerker, die ons omhoog tilt tot vlak onder de verlichting. Oef, nooit geweten dat die zo hoog hangt! Ik wijs her en der een armatuur aan die de monteur vervolgens snel en deskundig loskop pelt. Een kwartiertje later staan we weer op de begane grond met de buit, een beetje beverig van de hoogte en het schommelen. Nog een drankje op de goede af loop en daarna snel naar huis. De volgende morgen stel ik op kantoor de notariële akte op die bewijst dat dat alles is verlopen zoals afgesproken. Ach, het is weer eens wat anders dan een testament of verkoop akte. I en tijdje terug ging Harold Hamersma met zijn pols klachten naar de dokter. „Sindsdien ben ik de eer- I ste Nederlander in de me dische annalen met kurkentrekker- RSI", glundert hij. Wat wil je ook? Voor zijn vuistdikke wijngids De Grote Hamersma 2018 proefde hij het volledige aanbod van alle bekende supermarkten en slijterijen: 8.000 flessen dit jaar, op goede dagen wel 180 achter elkaar. Zijn constateringen? Één: 90 pro cent van de thuis genuttigde flessen Ik ben de eerste Nederlander in de medische annalen met kurkentrekker-RSI komt uit de supermarkt. Twee: amper twee procent is duurder dan een tientje. En drie: we zijn minder, maar wel betere wijn gaan drinken. „Wijn is een basisbehoefte op boodschap penlijstjes geworden. Daarmee is aan de bovenkant ook steeds meer vraag gekomen naar bijzondere druiven." Grote Vijf Decennialang was de consument niet weg te slaan bij de Grote Vijf (char donnay, merlot, sauvignon blanc, ca- bernet sauvignon en shiraz), rassen die zich makkelijk laten temmen, niet moeilijk doen over een regen buitje en dus op grote schaal te telen zijn. In hun schaduw staan de onbe minde, meer weerbarstige druifjes. „Italië is bijvoorbeeld zo'n woud van onbekende druiven", weet kookgek Ronald Giphart. Zelfs achter het meest nietszeggende vlekje op de Ita liaanse laars gaat een dwarse druif schuil, niet zelden nauwelijks be kend buiten het desbetreffende dorp. Het tweetal ontkurkt vandaag zes flessen, waarvan de helft van Itali aanse makelaardij en keurig verdeeld in drie rood (marselan, aglianico, ONSPANEL woensdag 7 maart 2018 GO Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? johan.nebbeling@persgroep.nl Dwarse druiven proeven Matthijs Meeuwsen —Harold Hamersma Harold Hamersma (61), ontkurkt aan de lopende band flessen voor o.a. Het Parool, NRC en zijn De Grote Hamersma. Ronald Giphart (52), maakt met wijnbroeder Hamersma De Wit, Rosé en Roodtrip voor kookkanaal 24 Kitchen. Een frietje, bittergarnituur of broodje kroket. Wie kan daar weerstand tegen bieden? Af en toe snacken is niet zo erg, bovendien kan het met een heteluchtfriteuse, ook wel airfryer, gezonder. In een hetelucht friteuse bak je snacks niet in vet of olie, maar door middel van heteluchtcirculatie. Veelzijdig Maar deze airfryers kennen nog enkele andere voordelen ten opzichte van traditio nele friteuses. Zo kun je er ook in bakken, braden en grillen. Appeltaart, gegrilde groenten of quiche bereid je zo ook ineens met je frituur pan. Smaak Snacks uit een airfryer hebben niet altijd dezelfde smaak als snacks die je met een traditionele fri tuurpan maakt. De typische Vette' fri- tuursmaak ontbreekt. Voor de één een zegen, voor de ander een gemis. Datzelfde geldt voor de bite: fijn dat de snack minder vet is, maar hij komt ook minder krokant uit de airfryer. BesteProduct.nl test en beoordeelt frituur pannen op bouwkwa- liteit, gebruikserva ring, veiligheid, tem peratuur, resultaat en prijs. Het testpanel schuift drie favoriete modellen naar voren. Eet smakelijk! —Tom Haze Zie ook besteproduct.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 24