Over werk, geld en consumentenzaken Vakantiehuisje Particulieren staan in de rij om hun spaargeld in een vakantiehuisje te investeren, in de hoop daar een mooi rendement op te halen. „Dat is niet altijd reëel", waarschuwt Dick Brounen, hoogleraar vastgoedeconomie. „Als iemand geld over heeft en het een romantische bestem ming vindt om zelf heen te gaan, lijkt het me prima. Maar als het gaat om een vakantiehuis als finan ciële belegging, is dat een ander ver haal. Op dit moment begint beleggen in recreatiewoningen een beetje bitcoin-achtige trekjes te krijgen." „Natuurlijk zoeken mensen naar al ternatieven om rendement te maken nu de spaarrente zo laag is. Maar die vakantiehuizen worden in commer ciële tv-programma's aangeprezen als gouden kans. Daar moet je kri tisch naar kijken. Als ze zo populair zijn dat je er slapend rijk van wordt, hoeven ze niet zo te worden aange prezen. Er zitten nogal wat haken en ogen aan de aanschaf van een huisje. Het levert lang niet altijd op wat mensen ervan verwachten." „Vaak staan vakantiehuizen niet op eigen grond. Je betaalt erfpacht, huur voor de grond waar je woning op staat. De huurprijs ligt voor een be paalde periode vast. Als dat bijvoor beeld tien jaar is, kan de grond eigenaar de prijs na die periode een zijdig sterk verhogen. Verder worden vakantiehuizen vaak minder solide gebouwd dan ge wone huizen. Er zijn veredelde gara geboxen bij; huizen die in een peri ode van dertig jaar volledig moeten worden afgeschreven. Kopers moeten eigenlijk, net als bij het woonhuis, een bouwkundige keuring laten doen voorafgaand aan de koop. Bij een eer ste bezoek, als je geniet van het prachtige uitzicht op zee, zie je niet dat de boiler en de dubbele beglazing moeten worden vervangen. Ook de locatie is belangrijk. Als jij iets hebt met een bepaalde plek, bij voorbeeld omdat je er bent opge groeid, wil dat nog niet zeggen dat andere mensen er ook iets mee heb ben. Als je het koopt voor de verhuur, moet je met een andere bril kijken en commercieel kiezen voor een popu laire plek. Als je het koopt voor de verhuur, moet je met een andere bril naar zo'n vakantiehuis kijken Realiseer je vooraf dat je kosten moet maken en bedenk dat de hypo theekrente van een tweede huis niet aftrekbaar is van de belasting. Dat kan pijn doen bij stijgende rente." „Dat is niet zeker. Met alleen de aan schaf van het huis ben je er niet, er komen kosten bij voor onder andere onderhoud, schoonmaak, gas en licht en verzekeringen. Voordat je een huis koopt, zou je een rekensom moeten maken hoeveel weken het huis moet zijn verhuurd om uit de kosten te ko men. Tel ook de gederfde rente voor het geïnvesteerde bedrag mee. Be denk of je de verhuur zelf doet, of het een ander laat regelen. Een huis moet meestal veel worden verhuurd om te renderen. Dat is niet altijd reëel. Mensen gaan toch ook graag naar Frankrijk op vakantie." „Het is allerminst zeker dat je winst maakt op het huis. Het zou mooi zijn, maar reken er niet op. De waarde wordt bepaald doorvraag en aanbod. Nu is de vraag groot, dus de prijs van een vakantiehuis relatief hoog. Die vraag is zo groot omdat de babyboo mers geld te besteden hebben. Ze hebben al lange tijd de wind in de rug als het gaat om de waarde van WIE, WAT hun woonhuis. Ze hebben goed ver diend, gespaard en zijn nu op de leef tijd dat ze met pensioen zijn of gaan. Alle generaties na de babyboomers zijn kleiner. Over twintig jaar, als de babyboomers massaal hun huizen weer willen verkopen, zijn er minder kopers. Rendement uit het verleden, toen er minder woningen waren, zegt niet alles over rendement in de toekomst. Vraag je af of je niet als laatste in een verzadigde markt stapt." „In mijn boek leg ik mensen uit dat ze het beste een begroting kunnen maken voor geluk. De meeste men sen sparen voor pensioen of meer vrije tijd. Dat is een goed vertrekpunt om een financieel plaatje te maken. Hoeveel heb je nodig en hoe kun je dat bereiken? Soms ligt het doel dich ter binnen bereik dan je denkt. Verder leg ik mijn studenten altijd uit dat je niet al je eieren in één mandje moet leggen. Ik, en velen met mij, hebben al een investering ge daan in een woonhuis. Als je al je geld in stenen belegt, heb je veel last van schommelingen op de vastgoed markt. Daarom is het slim om voor andere beleggingen te kiezen. Zelf beleg ik een beetje in fondsen zonder risico, met een iets hoger rendement dan een spaarrekening." woensdag 7 maart 2018 GO Geld&Soed 'pas op voor veredelde Arwen Kleyngeld Is een vakantiehuisje een goede investering? Hoe bedoelt u dat? Wat zijn de addertjes onder het gras? 44 Maar het rendement is wel hoger dan bij een spaarrekening, toch? Wordt een vakantiehuis ook meer waard in de loop van de tijd? Dick Brounen: „Over twintig jaar zijn er minder kopers." FOTO MARCO OKHUIZEN Dick Brounen is hoogleraar vastgoed economie aan de Tilburg University. Met collega Kees Koedijk schreef hij Nooit meer slapend arm, over het financi eel plannen van je toekomst. Nederland telt circa 130.000 vakantiewo ningen, waarvan het overgrote deel op een vakantiepark ligt. De gemiddelde prijs lag in 2016 op ruim 140.000 euro. Omdat het aan bod 'opdroogt' ver wacht de NVM dat de prijzen doorstijgen. Voor 2017 zal dat op zo'n 10 pet uitkomen. Hoe kunnen mensen dan wel slim met hun spaargeld omgaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23