Zalando aast op Nederland 16 ECONOMIE De hele kleding branche gaat dit voelen CPB RAMINGEN De lonen gaan flink in de plus. Vooral in 2019 zullen werkgevers diep in de buidel moeten tasten om het schaarser wordend personeel aan zich te binden, voorspelt het Centraal Plan Bureau (CPB). In welke plaats het distributiecentrum zou komen te staan, is nog niet bekend. Nu kost het Zalando nog twee tot vier werkdagen om een pakketje bij Nederlandse klanten thuis te krijgen. Dat is niet meer van deze tijd, stelt Cor Molenaar, bijzonder hoog leraar e-commerce aan de Erasmus Universi teit in Rotterdam. „Nederlanders zijn gewend online bestelde spullen de volgende of zelfs dezelfde dag nog in huis te hebben. Langer wachten leidt tot ontevredenheid." Schoenen, kleding en accessoires van Za lando worden nu nog bezorgd vanuit distri butiecentra in Mönchengladbach, Erfurt en Brieselang. Het be drijf bevestigt dat het met Neder landse gemeenten in gesprek is. „Wij kijken altijd naar S—- mogelijkheden om ons distributienet werk sterker te ma ken. Daarover zijn we in gesprek met lokale autoriteiten in onder andere Ne derland, België, Frankrijk en Duits land. Een beslissing over de volgende lo catie moet echter nog genomen wor den", zegt woord voerster Monica Franz. Bij de presentatie van de jaarcijfers vorige week kondigde Zalando de bouw aan van dis tributiecentra in Polen en Zweden. Molenaar: „Als Zalando gas geeft in Nederland, krijgt niet alleen concurrent Wehkamp het lastig. De hele kledingbranche gaat dat voelen." Nachtwerk Voor het nieuwe distributiecentrum, goed voor 1.500 banen, was volgens De Tijd ook de Waalse gemeente Dour-Élouges in de race, maar die heeft naar verluidt de strijd verloren. Nederland zou het op drie punten van Wal lonië hebben gewonnen: in het Franse deel van België liggen de loonkosten hoger, zijn de regels voor nachtwerk strenger en is het soci ale klimaat woeliger. Een domper voor de Belgen, die onlangs Amazon al zagen uitwijken naar Duitsland. Flitsen TKH TomTom Air France KLM Sligro De economie blijft geweldig draaien, constateert het CPB. Dit jaar wordt een groei van 3,2 pro cent verwacht en volgend jaar 2,7 procent. De werkloosheid daalt en de koopkracht stijgt. Nederland is koploper in Europa. Toch is er veel onvrede, met name om de achterblijvende lo nen. Eerder riep Klaas Knot, de president van De Nederlandsche Bank, al op tot loonstijgingen. Ook het IMF deed die oproep onlangs. Hogere lonen betekenen meer koopkracht voor de burger en dat is goed voor de economische groei. Wat dat betreft ziet het CPB een grote verandering. Door de aan houdend hoge groei daalt de werkloosheid fors en ontstaat er krapte op de arbeidsmarkt. Dat zorgt dit jaar voor een gemiddelde loongroei van 2,2 procent, volgend jaar zelfs 3,2 procent. „Je ziet een kentering op de arbeidsmarkt", zegt Daniël van Vuuren, een van de opstellers van het rapport. „Tot nu toe stegen de lonen maar mondjesmaat. Maar nu breekt een gevecht uit om de schaarse werk nemer en dan moeten de lonen omhoog gaan." Werkgeversvereniging AWVN bevestigt de trend van de loonstij gingen. In februari was de gemid delde loonstijging bij nieuwe cao's al 2,15 procent. Daarmee zet de maandelijkse stijging door. Dat roept de vraag op of het CPB niet te laag zit met zijn loonstijging van 2,2 procent voor dit jaar. „Dat hoeft niet", zegt Jannes van der Velde van de AWVN. „In een cao die vo rig jaar is afgesloten kan bijvoor beeld staan dat de lonen dit jaar 1,5 procent stijgen. Dat telt ook mee bij de gemiddelde loonstijging die het CPB verwacht." Dat betekent dat nieuwe cao's met een hogere loonstijging moe- Economische groei ten komen, anders wordt het ge middelde van 2,2 procent niet ge haald. Het zou dus zomaar kunnen dat de loonstijgingen in nieuwe cao's drie of vier procent worden, erkent Van der Velde. Maurice Limmen, voorzitter van vakbond CNV, is niet onder de in druk van de cijfers. „2019 is het vijfde jaar op rij dat het beter gaat. En pas dan mogen we misschien meedoen als het om loonstijgingen gaat. Maar het CPB waarschuwt al dat de Brexit dan roet in het eten kan gooien." Limmen wijst op de geringe stij ging van de koopkracht. „Dit jaar 0,6 procent gemiddeld. Het valt al jaren tegen wat de mensen er bij- krijgen." Van Vuuren zegt dat de koop kracht vaak meer stijgt dan de koopkrachtplaatjes laten zien. „Naast de algemene loonstijging zie je ook een toename van de inciden- tele loonstijging", zegt Van Vuuren. „Werkgevers betalen hogere bo nussen of geven mensen een extra salarisverhoging om ze vast te hou den. Of mensen switchen naar een beter betaalde baan. Dat zie je niet terug in de koopkrachtplaatjes." Vaste banen De plaatjes maken wel duidelijk dat de forse loonstijgingen die in 2019 worden verwacht maar voor een klein deel in de portemonnee van de werkenden terechtkomen. De spelbreker heet inflatie. De lonen stijgen zo hard dat de werkgevers dat moeten doorberekenen in de prijzen. Alles wordt dus duurder. Dat eet een deel van de loonstijging op. Daarnaast verhoogt het kabinet volgend jaar de lage btw en stijgt de energiebelasting. Ook dat jaagt de inflatie op. Overigens staat daar wel een lagere loonbelasting tegenover. Per saldo houden mensen dus de De Duitse webwinkel Zalando staat op het punt om een groot distributiecentrum te openen in Nederland, meldt de Belgi sche zakenkrant De Tijd. Als het bericht klopt, zou het Duitse webwinkelbedrijf - de grootste concurrent van Wehkamp - bestellingen veel sneller kunnen bezor gen in ons land. Annemieke van Dongen Rotterdam Minister Hoekstra (Financiën, CDA) ver andert vooralsnog niets aan de maximale bonus van 20 procent die beurshandelaren bovenop hun salaris kunnen krijgen. Hoek stra wilde deze regel loslaten, maar werd te ruggefloten door de regeringspartijen CDA, D66 en Christenunie. Een Kamermeerder heid wil op Europese regels wachten. Voedings- en genotsmiddelenwinkels hebben het afgelopen jaar 3,1 procent meer omzet binnengehaald dan een jaar eerder. Dat meldt het CBS. -Cor Molenaar O woensdag 7 maart 2018 GO Bij de middel grote fondsen behoorde het technologie bedrijf tot de uitblinkers. Het navigatiebe- drijf won flink na een opdracht van autobouwer Kia. Vakbonden hebben een nieuwe staking aangekondigd. De groothandel was de grootste daler in de Mid- Kap, een dag eerder nog de grootste stijger. o Economische groei eindelijk te zien op Peet Vogels Den Haag De Nederlandse economie groeit harder dan die van de eurozone. Oorzaken: de overheid die het geld weer laat rollen en de woningmarkt. bbp-volume Nederland 2,7%1 eurogebied 2014 2015 2016 2017 2018 2019

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16