Marjan Berk Mannen niet welkom bij staking door vrouwen 1% €115 15 ft Een vriendin streepte voor mij alle wild- erotische passages aan Genieten in drie Landen! Ik was net 7 jaar oud, maar las, ongecensureerd door vaders en moeders, alles wat ik te pakken kon krij gen. Bij mijn grootmoeder in Rotterdam sliep ik in een al koof, op zolder. Het was nog vóór het uitbreken van de oorlog. In een jongensboek van Karl May over Winnetou en Old Shatter- hand las ik een bloedstollende passage, die ik mij mijn hele le ven ben blijven herinneren. Er werd een indiaan gemarteld. Daartoe was een boom half ge kliefd, de arme man was in dat gekloofde stuk gelegd en zo werd hij gepijnigd. De boosaardige blanke man knelde hem steeds vaster en vaster tussen die twee stukken hout. Het was zo'n wreed horrorverhaal, ik moest voortdurend even stoppen en diep zuchten voor ik weer verder kon lezen. Bah, wat was dat een rotboek! Toch moest ik het uitle zen van mijzelf. oud, tijdens de nachtdienst in het Stads en Academisch Ziekenhuis de boeken van Henry Miller. Tjongejongejonge! Ik leende ze van een vriendin, die veel prettig voorwerk had gedaan door alle wild-erotische passages aan te strepen, zodat ik dat vervelende metafysische geleuter van de ouwe Miller, op weg naar zijn volgende erectie, gewoon kon overslaan... Die boeken werden in die jaren bij Olympia Press in Frankrijk gedrukt, in Amerika waren ze verboden. Flaubert, ook zo'n ont dekking: Madame Bovary! Wan neer wij 's zomers terugkeerden van de Bretonse vakantie lag Bovary op mijn schoot. Ergens in Noord-Frankrijk reden wij door een dorp, je sloeg daar een hoek om en daar lag het huis van Emma Bovary en haar man, de dorpsdokter. Ik wist het zeker! Ik geloof dat ik Madame Bovary wel twintig keer heb gelezen, hét leerstuk voor onafhankelijke vrouwen. Ik trakteer u op een klein stukje liefdesgedicht uit Beemdgras van Judith Herzberg. En als toetje van deze boeken weekcolumn, ook van Judith Herzberg, nog een heel heerlijk liefdesversje, uit haar bundel Liefdesliedjes Geen huiselijk geweld meer. Geen glazen plafonds. Geen ongelijke be loning. Geen discriminatie naar ge slacht of seksuele geaardheid. Geen vervolging van abortus. De lijst van eisen in het manifest van de Spaanse vrouwenbeweging is nog veel langer. Morgen, op Internatio nale Vrouwendag, gaan ze de straat op. Dat is niet alles: vrouwen leggen ook 24 uur het werk neer. „Het zijn veel eisen, en het is van de gekke dat die anno 2018 nog steeds nodig zijn. Maar dat moet dus. Bijvoorbeeld omdat vrouwen in dezelfde functie 25 tot 30 procent minder verdienen dan mannen", zegt Marta Padrós, lid van Vaga Fe- minista, de Catalaanse organisatie die oproept mee te doen aan de sta king. In heel Spanje hangen posters en spandoeken om vrouwen op te roepen morgen voor hun rechten op te komen. Het is een van de Eu ropese landen waar volgens Euro- stat de minste vrouwen (58,1 pro cent) een baan hebben. En waar vo rig jaar 44 vrouwen door hun (ex- )man of vriend werden vermoord. Minder rechten De overheid heeft het stakingsrecht voor morgen erkend. „Vanzelfspre kend", zegt Padrós, „want we zijn het allergrootste collectief dat op het werk minder rechten heeft dan anderen." Bekende Spaanse vrou wen geven een gezicht aan de op roep. Zo hebben bijvoorbeeld 3.600 journalistes zich al verenigd om morgen de pen, de camera of de mi crofoon neer te leggen of niet als nieuwslezer op tv te verschijnen. De International Women's Strike (IWS) zag het licht in Polen, in ok tober 2016. Stakende vrouwen kre gen een wet van tafel waarmee de overheid abortus wilde verbieden. Op Internationale Vrouwendag van vorig jaar legden Poolse vrouwen opnieuw het werk neer, net als Ar gentijnse vrouwen. Een jaar later hebben bewegingen uit 52 andere landen zich bij de IWS gevoegd, onder meer uit België, Frankrijk, Duitsland, Groot-Brittannië, Tur kije en Italië, maar ook Rusland, de VS, Myanmar en Senegal. „Het stakingsrecht op 8 maart is voor vrouwen én mannen", zegt Marta Padrós, „maar we vragen de mannen juist niet te staken en ons op een andere manier te steunen. Deze staking is van ons." Ze be treurt dat de grootste vakbonden hebben opgeroepen tot een werk onderbreking van een halfuur, om dat vrouwen daardoor misschien hun werk niet langer durven neer te leggen. Maar het gaat voor de IWS niet alleen om die staking op een werkplek. Het is, volgens het internationale manifest, ook het moment om een dag eens niet te zorgenvoor man of gezin, niet met het huishouden bezig te zijn of boodschappen te doen. Exclusieve Lezersreis 4-, 5- of 8-daagse all inclusive Beieren Vanaf p.p. 0è pharosreizen Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl woensdag 7 maart 2018 PC Leesaenot Veel boeken later las ik, 18 jaar Maar ook las ik heerlijke verzen. 'De poezen mogen in mijn bed. De hond gaat op het kleedje. Ik neem ook hele leuke planten met veel bloemen niet van die saaie sprieten en geen luis, of zoiets raars. Ik neem een hele lieve man die tamelijk beroemd is. De hele dag en ook de hele nacht blijven wij alsmaar bij elkaar.' 'O, dat ik in zijn armen lag, één onder mijn hoofd één over mij heen en dat ik zijn ogen boven mij zag! Ik zeg jullie met klem Jerusalemse meisjes zet niet tot liefde aan laat haar vanzelf ontstaan.' Een dag niet werken, of dat nou op kantoor is of in het huishou den. Vrouwen uit 54 landen sta ken morgen, op Internationale Vrouwendag. Nederland doet (nog) niet mee, maar in Spanje leeft het behoorlijk. Edwin Winkels Barcelona Oproep in Valencia, met de tekst 'Manoio, jij maakt vandaag schoon'. FOTOEPA Vertrek: 25 april t/m 4 november leuke uitstapjes in Duitsland, Tsjechië en Oostenrijk ontdek barokstad Passau en kasteelstad Cesky Krumlov inclusief Donau-boottocht Kom genieten in drie landen! Deze all inclusive brengt je naar het grensgebied van Duitsland, Tsjechië en Oostenrijk, in de prachtig kleurende bossen van het Beierse Woud! Geniet je van het uitzicht tijdens een boottochtje over de 'schone blaue Donau?' Ook de prachtige barokstad Passau is niet ver. En wat dacht je van een bezoekje aan het sprookjes achtige kasteelstadje Cesky Krumlov, in Tsjechië? Ook je portemonnee blijft in prima conditie met dit scherp geprijsde arrangement. Je verblijft in Landhotel Rosenberger in Wegscheid in het zuidelijke Beierse Woud. Behalve van het restaurant, kun je ook gebruikmaken van de sauna, het zwembad, de kegelbaan, de bar en de zonneweide met ligstoelen (sommige faciliteiten: Inbegrepen 3, 4 of 7x overnachting met ontbijtbuffet dagelijks middagsnack (12u - 13u) dagelijks koffie/thee met lekker nijen (15u - 16u) dagelijks dinerbuffet (17u30 - 19u of van 19u30 - 21u) dagelijks softdrinks, huiswijn en tapbier (9u-21u)r dagelijks gebruik zwembad en sauna gebruik van wandelstokken o.b.v. beschikbaarheid boottocht op de Donau (alleen inbegrepen voor volwassenen; kinderen tegen bijbetaling) Prijzen Data 4-d. 5-d. 8-d. 25/04-26/05 115 €147 €233 27/05-23/06 €135 €177 €283 24/06 - 01/09 €155 €197 €333 02/09 - 22/09 €135 €177 €283 23/09-13/10 €145 €187 €313 14/10-04/11 €115 €147 €233 Prijzen in p.p. Niet inbegrepen: reserverings- kosten (€20,-) en kosten Calamiteitenfonds (€2,50). Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. AUTO.. KANT, ES Meer informatie: Ga voor Genieten in drie landen! naar onze website reiskatern.nl/pzc/prl818 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18501 W'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 15