Duitse voedselbank weert buitenlander a Nederlander (69) vast om prostitueren van jongens Stamceldonor nodig en wel onmiddellijk 7 Donorschap is eenvoudig Nog een paar weken heeft leukemiepatiënt Oscar Westbroek (23) om een geschikte stamceldonor te vinden. Het moet iemand zijn met een heel specifieke achtergrond - en dat is precies het probleem. De tijd raakt op voor Oscar, zegt moeder Marie-José. Haar doodzieke zoon vecht in het zieken huis voor zijn leven en wil niet opgeven, maar hij kan de strijd al leen winnen met hulp van een medemens. Een stamceldonor, die zowel Nederlands als Indisch bloed moet hebben. En dat maakt de zoektocht ingewikkeld. De wrange werkelijkheid is dat de jonge Amersfoorter met twee blanke of twee Indische ouders hoogstwaarschijnlijk al aan ge zonde stamcellen was geholpen. De kans op een match is in dat ge val weliswaar slechts 1 op 50.000, maar het potentieel om te zoeken naar een geschikte donor is enorm. Maar het vinden van een Nederlands-Indische stamceldo nor is als het zoeken naar een speld in een hooiberg, beseffen de ouders. „We weten dat de kans heel klein is, maar we kunnen en willen de zoektocht niet opgeven. Dat zijn we verplicht aan Oscar. Zo lang hij blijft knokken, doen wij dat ook. Want érgens kan de juiste persoon rondlopen." Leukemie Oscar is een gezonde jongen van 20 als hij in oktober 2015 uit het niets hoge koorts krijgt, gevolgd door een bloedneus en een spon tane bloeduitstorting op zijn been. De diagnose van de huis- AANMELDEN arts: Oscar heeft leukemie, een le vensbedreigende vorm van (bloed)kanker. Om het proces af te remmen, wordt begonnen met chemotherapie. Oscar raakt ver zwakt, verliest zijn haren, maar houdt hoop op een goede afloop. Het transplanteren van gezonde stamcellen kan zijn leven redden en hij heeft twee oudere broers met hetzelfde genenpakket. Maar de stamcellen van zijn broers en van alle andere familie leden matchen niet met die van Oscar. Zijn behandelaars wenden zich tot de stamceldatabank van de stichting Matchis, maar zonder resultaat. Na een oproep van Oscar in re gionale media melden zich 12.000 nieuwe donoren aan bij de stich ting. Tot groot verdriet van het gezin zit de passende donor er opnieuw niet tussen. Alles of niets Als de leukemie in 2017 ondanks de behandelingen in alle hevig heid terugkeert, zien de artsen en de familie zich gedwongen tot een alles-of-niets-offensief. Oscar moet drie loodzware chemoku- ren op rij ondergaan, waarna zijn lichaam klaar is om gezonde stamcellen op te nemen. Het pro ces wordt ingezet zonder de ga rantie van een transplantatie: de juiste donor is immers nog niet gevonden. Met de eerste kuur achter de rug begint de tijd voor haar zoon steeds meer te dringen, vertelt moeder Marie-José vanuit het ziekenhuis. „Hij is vreselijk ziek van de behandeling en er zijn nogal wat complicaties. We heb ben nog hooguit een maand of anderhalf om die te vinden. Ver tel het alsjeblieft door als je dit hebt gelezen. En wórd stamceldo nor; een beetje wangslijm opstu ren, meer moeite kost het niet." „We willen dat ook de Duitse oma's weer naar ons toe komen", zei Jörg Sartor, voorzitter van de voedsel bank, tegenover Duitse media. Vol gens Sartor hebben de jonge man nen blijk gegeven van een gebrek aan respect tegenover vrouwen. Vooral oudere vrouwen zouden daar last van hebben gehad. Alleen personen met een Duits paspoort worden nog geaccepteerd als nieuwe klant. De laatste jaren is het aantal klanten van de voedsel bank in Duitsland sterk toegeno men en dat veroorzaakt druk op het systeem. Tot 2015 bestond ongeveer 35 procent van het klantenbestand uit niet-Duitsers. Door de grote toestroom van vluchtelingen de af gelopen jaren is dat aandeel toege nomen tot 75 procent. Volgens CDU-politicus Peter Renzel zorgt de maatregel ervoor dat de Essener Tafel zijn 'kerndoel groep weer bereikt'. Daartoe beho ren volgens hem in het bijzonder ouderen, alleenstaanden en gezin nen met minderjarige kinderen. Uit een peiling van de Duitse krant Die Welt bleek gisteren dat een meer derheid van de Duitsers de maatre gel van de voedselbank steunt. In een reactie op het besluit wer den de deuren van de voedselbank beklad met teksten als 'Fuck nazi's'. Uit politieke kringen klinkt veel kritiek op het besluit van de Tafel. Ook bondskanselier Angela Merkel liet haar afkeuring blijken. „Aan zulke categoriseringen moet je niet beginnen. Dat is niet goed." Sabine Werth, voorzitter van de Berliner Tafel, zegt dat er voor haar geen 'eerste en tweede klasse ar men' bestaan. „Wij baseren ons handelen op medemenselijkheid en spelen de armoede van mensen niet tegen elkaar uit." „Wij zijn er voor alle armen, welke huidskleur of nationaliteit ze ook hebben", zegt Nico Schafer, deelstaatsvoorzitter van Thüringen. Een vakbondswoordvoerder zegt dat hij snapt dat de voedselbanken onder grote druk staan en dat tekor ten dreigen. „Maar dit soort maat regelen zijn koren op de molen van rechts-populisten." PATTAYA De Thaise politie heeft een 69-jarige Nederlander opge pakt voor het prostitueren van minderjarige jongens. De man werd in een hotel in de stad aange houden met een 19-jarige medever dachte. In de hotelkamer bevonden zich ook drie minderjarige jongens. Daarnaast vonden de agenten kin derporno die het eigendom van de Nederlander bleek. De arrestatie van de 69-jarige Jo zef R. was het resultaat van een lok operatie door de Thaise politie. Twee buitenlanders deden zich op verzoek van de politie voor als po tentiële klanten, die op zoek waren naar jonge Thaise jongens. De twee boden zevenduizend baht (ruim 200 euro) om seks te hebben met vier jongens. Voor de operatie huurde de politie ook een hotelkamer voor de twee buiten landers. Toen de Nederlander, zijn medeverdachte en de drie minder jarigen op de hotelkamer waren, en het geld was betaald, stormden agenten de kamer binnen om de Nederlander en zijn kompaan aan te houden. De Nederlander beweerde vol gens Thaise media dat hij een vrouw en kinderen heeft, en niks met sekshandel te maken heeft. 9 Een lokoperatie door de Thaise politie leidde tot zijn arrestatie De man stond echter al enige tijd op een lijst van ongewenste buiten landse personen die aan kinderseks doen in het land. Desondanks was hij er in geslaagd Thailand binnen te komen via Cambodja. De Nederlandse verdachte zou daarvoor een grensbewaker hebben omgekocht voor een bedrag onder de roo euro. maandag 5 maart 2018 GO Oscar met moeder Marie-José Westbroek: „Vertel het alsjeblieft door." foto saskia berdenis van berlekom O scar wacht op reddende engel Marco Willemse Amersfoort Iedere Nederlander tus sen 18 en 50 jaar, die aan de gestelde gezond heidseisen voldoet, kan zich aanmelden als stamceldonor op www.matchis.nl. Na aan melding en bevestiging ontvangt de donor in spe een setje met watten staafjes, waarmee hij of zij wangslijmvlies kan af nemen en per omgaande met de post kan terug sturen. Na laboratoriumonder zoek wordt de weefsel typering (anoniem) in het wereldwijde stamceldo norbestand opgenomen. De kans dat de weefsel typering van een donor matcht met die van een patiënt is klein. Als er een match is en de donor voldoet na on derzoek nog steeds aan alle vereisten, dan wordt deze gevraagd via het bloed of beenmerg stamcellen te donoren. Voor beide methoden moet de donor een dag in het ziekenhuis verblij ven. De voedselbank in het Duitse Essen heeft besloten geen bui tenlanders meer in haar klanten bestand op te nemen. De Esse- ner Tafel doet dit omdat inmid dels 75 procent van de 6.000 klanten uit het buitenland komt, en ouderen en vrouwen zich geïntimideerd zouden voelen door de veelal jonge mannen. Sander van Mersbergen Essen t 5 j .«*- r' k De voedselbank in Essen krijgt bijval en kritiek, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7