Ook proef in Bergen op Zoom 23 Cameraatje op de jas biedt meer veiligheid en kan de-escalerend werken Boa's in Breda hebben een cameraatje op de borst om bij akkefietjes te filmen. „Voor uw en onze veiligheid, zeggen we dan." zv Annette (56) en Amy (26) zijn bui tengewoon opsporingsambtenaar (boa) en kunnen tegen een stootje. Dat moet ook wel, de tijden zijn veranderd. Toen Annette 24 jaar geleden als pionier begon - de boa bestond net - was er nog ontzag voor het uniform. „De mensen zijn nu veel sneller geïrriteerd." Voor dat beetje extra veiligheid beschikken de 32 boa's in Breda sinds een paar weken over tien bodycams. Een cameraatje dat op de jas wordt geprikt. Het gaat om een proef van een halfjaar, pre ventief en ter bescherming van de gemeentelijke handhavers die val len onder Toezicht en Handha ving. De camera kan de-escalerend werken. Of ze de bodycam al een Omdat de politie er nog niet was, hebben we uit voorzorg de camera aangezet keer hebben gebruikt? Amy: „Een keer met carnaval. Er ontstond een opstootje. We waren er met een groepje boa's snel bij. Mensen werden verbaal. Omdat het een paar minuten duurde voor de politie er was, hebben we uit voorzorg de camera aangezet. Voor uw en onze veiligheid, zeggen we dan." Vast protocol: eerst meedelen voor de bodycam aangaat. Beelden worden vier weken bewaard, het Openbaar Ministerie kan er bij Net als in Breda loopt er ook in Bergen op Zoom een proef waarbij buiten gewoon opsporingsambte naren (boa's) met body cams uitgerust worden. Dat geldt daarmee auto matisch ook voor de ge meenten Woensdrecht en Steenbergen, waarmee Bergen op Zoom samen werkt in een zogeheten boa-pool. Ook Parkeerbeheer is hier bij aangesloten. Hoeveel camera's er in Bergen op Zoom in om loop zijn, kan gemeente woordvoerder Erwin Stan der niet zeggen. „Niet alle boa's hebben er één." In Roosendaal loopt nog geen dergelijke proef, en die gaat er ook niet komen. „We nemen kennis van die proef, maar in Roosendaal is hier nu geen behoefte aan", laat een gemeente woordvoerder weten. Dat is nodig ook, gezien het forse takenpakket. Annette: „Ik begon ooit bij be taald parkeren, de milde feiten. Dat is toen ondergebracht bij het Parkeerbedrijf. We doen nog wel de foutparkeerders." Het lijstje afmakend: controles op terrassen (bereikbaarheid hulp diensten), op reclameborden, af val, alcoholgebruik op straat tot loslopende honden. Hulp bieden aan verwarden (in contact met het Veiligheidshuis) en waar nodig het controleren van de administra tie van een horecazaak. Amy: „We kunnen de hand boeien gebruiken als het nodig is, kunnen zelfstandig werken. Een burger aanhouden mag ook, maar die moeten we wel overdragen." De politie zit op openbare orde en horecatoezicht, met de druk op de nachtelijke uren en de slui tingstijden. De boa's (werktijden van 07.00 tot 23.00 uur) werken nauw samen met de politie en draaien bij uitzondering 's nachts mee. Ze doen ook evenementen. Annette: „Mensen reageren nu anders. Hebben sneller woordjes terug. Vroeger keken ze tegen het uniform op. Dat is nu veel minder. Mensen zijn nu veel sneller geïrri teerd." Niet voor niets wil Breda een verbod op straatintimidatie opne men in de Algemeen Plaatselijke Verordening (APV), zoals in de grote steden. Amy: „Maar het is altijd zo: wat je geeft is wat je krijgt. Als je je normaal en rustig tegenover men sen opstelt, krijg je dat terug. strafrechtelijk onderzoek over be schikken. De Autoriteit Persoons gegevens bewaakt de privacy. Andere steden, de politie, de NS en het vervoersbedrijf in Rotter dam werken er al mee. Met succes. Amy over de amokmakers: „Ze hadden het niet eens in de gaten, waren al te ver weg vanwege de al cohol. De zaak is gesust en overge dragen aan de politie." Annette: „Op een gegeven mo ment dook er een dealer op. Ik ken hem, met hem valt niet te praten. Ik heb de camera aangezet en con tact gezocht met cameratoezicht." Amy: „Beelden terugkijken is belangrijk. Ervan leren, hoe we optreden, hoe we in formatie staan, hoe we het aanpakken." Wat de eerste ervaringen zijn? Amy: „Het is nog wat wennen, maar de bodycam geeft wel een extra veiligheidsgevoel." Vroeger keken mensen tegen het uniform op. Dat is nu een stuk minder Agressie blijft bij incidenten." Twee jaar geleden moesten de boa's de wapenstok inleveren, om de geweldsbevoegdheid nadruk kelijker bij de politie te leggen. Jammer? Amy: „We doen ook de Galderse Meren. Daar willen de bierflesjes en parasols nog weieens door de lucht vliegen. Een wapenstok scheelt dan wel ja, die werkt toch beschermend." Maandelijks trainen ze op ge- weldsbeheersing, terwijl de func tie (op mbo-niveau) permanente bijscholing vergt: wetten, rechten, bevoegdheden. De straat op, aanspreekpunt zijn, altijd met een vleugje spanning. Mooi werk, vinden ze. Amy, lachend: „Ik zit op kick boksen, in privétijd dan." Waar de twee wel een broertje dood aan hebben is dat de boa's nog weieens worden vergeleken met parkeerwachters, stadswach ten of de niet meer bestaande Mel- kertbanen voor werklozen. Amy: „Stadswachten bestaan niet meer en boa is nooit een Mel- kertbaan geweest. Trouwens, ik heb een hbo-opleiding gevolgd, social work, op Hogeschool Zee land." maandag 5 maart 2018 Boa lijkt beter af met bodycam Palko Peeters Breda - Amy, boa De 32 boa's in Breda be schikken sinds een paar weken over tien bodycams. Het gaat om een proef van een halfjaar. Coen Hagenaars Bergen op Zoom/ Roosendaal Boa's Amy (links) en Annette beschikken sinds een paar weken over een bodycam. Amy heeft de camera met carnaval gebruikt. FOTO RON MAGIELSE/PIX4PR0FS - Annette, boa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 23