Bouwman 4) 22 M VINCENT LUISTERT RADIO *1* Elton John woedend Radiodeejay Stephan Bouwman van Qmusic gaf vorige week de feelgood- zender opeens een heel authentiek geluid. Hij kon het niet langer voor zich hou den, hij is depressief. Dat deelde hij met de luisteraars, omdat het iets is waarover veel te weinig gesproken wordt. Het moet namelijk altijd goed met je gaan, want als het niet goed met je gaat, doe je niet lekker mee. Terwijl het met steeds meer mensen steeds minder goed gaat. Meer jon geren dan ooit lopen vast, krijgen burn-outs, of worden, zoals Bouwman, depressief. Hij schaamde zich hoorbaar toen hij het ver telde, hij huilde erbij. Ik kon niet nalaten te denken: 'Eindelijk gebeurt er eens iets echts op de nietsaandehandradio, ik hoor een mens!' Hoorde ik dat maar vaker. Niet dat alle deejays nu opeens moeten bekennen dat ze depressief zijn, begrijp me goed. Ik kan het me overigens wel voorstel len met die hits die ze er de hele dag door heen moeten pompen, maar eerlijke mensen op de radio, dat luistert een stuk verbonde nen Bouwman kreeg overweldigend veel steunbetuigingen. Daarmee is zijn depressie natuurlijk niet meteen weg, maar het sterkt uiteraard altijd als je weet dat er veel meer zijn zoals jij. Pas als je depressief kunt zijn, geef je anderen een kans je te helpen. Uiteraard waren er ook zeikerds, stoere mensen die hem een aansteller vonden, want 'zó praten, dat doet een deejay niet'. Die kondigt Pray ForMe van The Weekend aan, of For You uit Fifty Shades Freed, gezon gen door Liam Payne en Rita Ora, of Skittle Stacking van Josylvio, maar die gaat toch niet een potje zitten janken voor de microfoon om dat hij een beetje depri is? Jawel, dat deed hij wel en het was goed dat hij dat deed. Ik zou willen dat er meer mensen op de radio echt zichzelf zouden durven zijn. Want als we ergens treurig van worden, is het wel van zo veel hetzelfde. Je bent im mers niet wie je moet zijn, je bent wie je wil zijn. Radio kan mensen verbinden, radio kan, veel meer dan nu het geval is, maatschap pelijke thema's als depressie en eenzaam heid onder de aandacht brengen. Dat wisten we al, maar Stephan Bouwman bewees het afgelopen week weer eens, omdat hij vond dat hij niet anders kon. Dat is zeer moedig. Quote van de dag Emoji is slechtste Sven Ratzke is momenteel met zijn show For one night only in de Nederlandse theaters te zien. De eigenzinnige entertainer: „Ik houd van raadsel en mysterie." Voor Sven Ratzke (40) is het verschil tussen Brisbane en Biltho- ven niet meer dan de Australische zon en de smakelijke wijn aan de andere kant van de globe. De internatio naal gevierde Nederlands-Duitse entertainer is op tournee door Nederland, waarbij hij ook kleine zalen in ons land aandoet. „Optreden is mijn passie, waar ook ter wereld. In New York speel ik in Joe's Pub, waar ook Adele zingt en Lou Reed geregeld op trad. Maar ook n Oldenzaal voel ik me thuis. Sterker: ik kan daar het publiek ruiken, aanraken." Sven Ratzke, half Nederlander, half Duitser, geldt als de paradijs vogel van het vaderlandse amuse ment. Hij vertolkt met hetzelfde gemak liederen van Bertolt Brecht, Kurt Weil, JacquesBrel als werk van David Bowie. Zijn voorstelling Starman, die vier maanden voor het overlijden van de Britse rockster in première ging, werd alom bejubeld. Ratzke zong nummers van Bowie als Re bel, Rebel en Heroes, de laatste als een ware crooner in een prach tige, verstilde uitvoering. En al tijd ingebed in bijzondere vertel lingen. „Dat zou nooit lukken met werk van Madonna of Lady Gaga. Te eendimensionaal, meer kreet dan verhaal. Ik ben een storytel- ler. Ik wil in een song wonen, de compositie herbeleven." Ratzke is van nature authentiek en rebels, zijn ouders 'waren echte hippies die naar Bob Marley luisterden'. Hun zoon was al jong gefascineerd door de kunst, vau deville, cabaret en film uit het in terbellum in Duitsland: de Wei- marrepubliek met zijn extrava gantie en decadentie, waarover de aardedonkere wolk van Adolf Hitiers nationaalsocialisme hing. „Die sfeer van dansen op de vulkaan heeft me altijd geboeid. Het losbandige, maar tegelijk de grote creativiteit. Maar ook de vergankelijkheid van roem, wee moed, melancholie en nostalgie zijn thema's in mijn shows." In Nederland, met zijn onstil bare behoefte te categoriseren, is Sven Ratzke een ongrijpbaar, maar in elk geval spannend, boei end en opwindend fenomeen. Die sfeer van dansen op de vulkaan heeft me altijd geboeid „Recensenten weten dikwijls niet wat ze met me aanmoeten. De kleurrijke kostuums, de filmi sche, soms opera-achtige sfeer die ik oproep. Mijn spel met het an drogyne, de glamour en glitter als verkeer je in een vooroorlogse Berlijnse nachtclub. „Vroeger stond ik op affiches met een slang om mijn nek of met een leguaan. Misschien schrok dat mensen af. Als je mijn shows bijwoont ben je óf ver kocht óf je vindt het verschrikke lijk. Er is geen tussenweg. Wat dat betreft ben ik compromisloos. Gelukkig weet ik na twintig jaar de meeste mensen in mijn krank zinnigheid mee te nemen." In zijn voorstelling Homme Fa tale maakte Ratzke duidelijk dat ook de masculiene versie van de femme fatale bestaat ('De grote verleiders Casanova en Don Juan') - in zijn huidige show For one night only 'opent hij zijn cata logus' van de afgelopen jaren met werk van Lou Reed, David Bowie, Prince ('Ik zing hem in het Duits') en Harry Nilsson. Sven Ratzke, die in 2008/2009 de hoofdrol in de musical Cabaret vertolkte, werd vorig jaar in Aus tralië genomineerd voor een Helpmann Award, de evenknie van de Amerikaanse Tony voor beste theaterproductie/acteur. Een eer die een niet-Australiër zelden ten deel valt. Bovendien worden zijn voorstellingen be zocht door collega's als Debbie Harry (Blondie), komiek John Cleese, filmacteur Woody Harrel- son en schreef singer/songwriter Rufus Wainwright speciaal voor hem een nummer. Met de befaamde Duitse actrice en zangeres Hildegard Knef raakte hij bevriend - in Duitsland heeft hij op de nationale zender ARD een eigen latenightshow. „Ik maak duidelijk onderscheid tussen podium en privé. In het dagelijks leven loop ik niet in een glitteroutfit een discobal voor me uit te rollen. Dat is de Neder landse nuchterheid in mij. „Maar op de planken schep ik mijn fantasieën, mijn eigen droomwereld, nachtmerries soms. En die moeten altijd kleur rijk zijn. Er lopen al voldoende mensen in grijze jasjes." 'Als je nog met deze man omgaat of iets gaat doen hoefje hier voorlopig niet te komen' MUZIEK maandag 5 maart 2018 Elton John is dit weekend in Las Vegas woedend van het podium gebeend toen een opdringe rige fan hem steeds een high five poogde te geven. De zan ger had een aantal fans op het podium uit genodigd. Reageren? vincent@persgroep.nl FILM De Emoji Film is onderscheiden met vier Razzie Awards: slecht ste film, scena rio, regisseur en schermcombi- naties. Het is de eerste keer in 38 jaar dat een animatiefilm zo slecht wordt be oordeeld door de jury van de Razzie Award. ■u Arno Gelder —Sven Ratzke Speellijst: sven-ratzke.com Jannie Joling is ver bolgen over de dingen die Gordon over haar zoon Gerard roept. Sven Ratzke: „In het dage lijks leven loop ik niet in een glitteroutfit een discobal voor me uit te rollen." FOTO ERWIN OLAF

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 22