Studente: Vlissingen moet weer op de kaart EN 19 Eerste lustrum woongroep in Middelburg "Wil je mijn kamer zien en mijn kat aaien?" Bewoners van Noordsingel 128 van Zeeuwse Gronden toonden zich zaterdag perfecte gastheren en - vrouwen tijdens de viering van het eerste lustrum van hun woongroep. Jort Kelder in MuZEEum DWARS DOOR CAFÉ Het appartementen complex van geeste lijke gezondheidsor ganisatie Zeeuwse Gronden aan de Noordsingel is de eerste woon groep van Zeeuwse Gronden ten noorden van de Westerschelde. Het complex biedt woonruimte aan vijftien mensen met een psy chiatrische achtergrond. Ze hebben ieder een ruim twee kamerappartement met op de be gane grond de gemeenschappe lijke woonkamer en keuken. Ze krijgen er persoonlijke begelei ding, zonder deze woongroep wa ren de bewoners aangewezen op een verblijf in een psychiatrische instelling, wellicht ver van hun woonplaats. Door de woongroe pen kunnen ze dichter bij familie wonen en wordt hun leven door alle aangebonden faciliteiten en steun een stuk rijker. Commissaris van de koning Han Polman opende de woongroep in 2013 en nu, vijfjaar later, was het opnieuw feest. Zeeuwse Gronden zette de deuren van het woon complex open voor familie en vrienden van de bewoners, maar nadrukkelijk ook voor omwonen den. Want het is nu eenmaal zo; onbekend maakt onbemind. De straat delen met psychiatrisch pa tiënten is niet iets waar veel men sen op zitten te wachten. „Daarom is deze open dag een mooie gele genheid elkaar (beter) te leren kennen", zegt Jan van Blarikom, directeur van Zeeuwse Gronden. Veel buurtbewoners waren er ove rigens niet, de drempel bleek, on danks de ballonnenboog bij de en tree, wellicht toch wat te hoog. Van Blarikom noemde de Mid delburgse woongroep, met prach tig uitzicht op het Bolwerk, in zijn welkomstwoord een van de parel tjes van zijn organisatie, die vol gens hem in de loop der jaren vast Deze open dag is een mooie gelegenheid elkaar (beter) te leren kennen is ingebed in de samenleving. „Je hebt Zeeuws Meisje, Zeeuwse mosselen en Zeeuwse Gronden." Met bruiswijn en cupcakes werd vervolgens getoost en konden be zoekers mee op rondleiding door het hele gebouw. Van rust en re gelmaat was die dag even geen sprake. Sommige bewoners hiel den zich een beetje afzijdig van de drukte, anderen namen maar wat graag de rol van ambassadeur van hun woongroep op zich. Zoals Eric Potjer (39). „Het is hier super! Ik woon hier nu bijna drie jaar. Was dit er niet voor me geweest, dan had ik waarschijnlijk in Amsterdam gewoond. Maar hier zit ik echt op mijn plek, ik werk een paar dagen in de week in La Cantina, het restaurant van Zeeuwse Gronden in Terneuzen en als ik wil, kan ik met de groep op vakantie, of alleen. Je bepaalt in hoge mate zelf waar je gelukkig van wordt." VLISSINGEN Het Zeeuws ma ritiem MuZEEum in Vlissingen houdt op de geboortedag van Michiel de Ruyter (24 maart) een symposium over gevoelige kwesties in onze geschiedenis. Gespreksleider die dag is Jort Kelder. Aanleiding voor het symposium 'Met de kennis van nu' is de landelijke discussie over ons koloniale, slavernij- en mi gratieverleden. Ook in Zeeland hebben we zeehelden, die deze titel al of niet (meer) verdienen. Hier vertrok menig VOC- en WIC-schip, hier is Michiel de Ruyter geboren. Diverse spre kers gaan zaterdag 24 maart van 15.00 tot 17.00 over dit beladen thema met elkaar in gesprek. De Viissingse Léon, studente commerciële economie, doet haar afstudeerstage bij de ge meente Vlissingen. Door middel van een enquête wil ze inzicht krijgen in het huidige imago van (de binnenstad van) Vlissingen. Met de resultaten hoopt ze de gemeente en de ondernemers te kunnen adviseren op welke ma nier de binnenstad nieuw leven ingeblazen kan worden en hoe de stad beter op de kaart gezet wordt. Zo vraagt Léon de res pondenten naar de identiteit van de stad, of ze vinden dat de his torie voldoende aanwezig is in de binnenstad, of er genoeg aan bod is van winkels en horeca en hoe het gesteld is met het veilig heidsgevoel van bezoekers. Aan het eind van de vragenlijst krij gen de respondenten de gele genheid zelf aan te geven welke tips of wensen zij hebben om de stad aantrekkelijker te maken. Hopelijk komen we met een eensluidend beeld over de stad Het is de tweede enquête in korte tijd die bezoekers, bewo ners en ondernemers van Vlis singen wordt voorgelegd. Een maand geleden presenteerde Vi ola Smit (studente Stedebouw aan de TU Delft) ook een vragen lijst over de beleving van Vlis singen. Léon benadrukt dat beide en quêtes een totaal andere benade ring hebben. „Ik doe mijn afstu deerproject vanuit het commer ciële aspect en Viola is toege spitst op de stedebouwkundige kant. Natuurlijk zijn er ook wel wat raakvlakken en we hebben dan ook besloten dat we onze bevindingen uiteindelijk bij el kaar gaan leggen. Zo komen we hopelijk met een eensluidend beeld over de stad naar het ge meentebestuur." Smit wil uiteindelijk concrete ontwerpen maken voor een aan tal concrete 'probleem'locaties in de stad, zoals de Lange Zelke. Daarnaast wil ze een strategie voor de rest van het centrum be denken en presenteren. Léon richt zich op het geven van stra tegisch advies op het gebied van citymarketing. Beide enquêtes zijn te starten via de facebookpagina's van beide studentes. maandag 5 maart 2018 WA Zeeuwse Gronden is net zo Zeeuws als mosselen Sheila van Doorsselaer Middelburg De bezoekers van woongroep Noordsingel mochten ook binnenkijken in de appartementen van de bewoners, foto ruben oreel -Jan van Blarikom GRIJPSKERKE De eerste Geitencross in het Zeeuwse geitendorp bleek zaterdag een overweldigend succes. Honderden bezoekers, onder wie zo'n 150 wandelaars, za melden 4.500 euro in voor het goede doel; Stars in Heaven, het team dat mee gaat doen aan een sponsorfietstocht ten bate van het Ronald McDonald kinderfonds. Een van de hoogtepunten naast de lucra tieve verkoop van spulletjes en de sponsorloop, was de prachtige wandeling langs en door Grijpskerke. Dat laatste letterlijk, want de route voerde ook dwars door café In de Gouwe Gheijt; via de ene deur naar binnen en via de andere weer naar buiten. FOTO RUBEN OREEL HZ-studente Esther Léon (24) doet, in samenwerking met de gemeente Vlissingen en de Viissingse Ondernemerscen trale, onderzoek naar het imago van de binnenstad. Sheila van Doorsselaer Vlissingen - Esther Léon, studente

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 19