9 j#! Emmen Emmenaar Klaas Kuipers is werke loos. Het is dinsdagmiddag en hij eet een broodje met zijn vrouw en doch ter bij La Place in het centrum van zijn woonplaats. De Drentse bouw vakker is er inmiddels wel aan ge wend. „Ik zit 's winters altijd een paar maanden thuis. Zo gaat dat al ja ren. In deze regio zijn geen grote bouwprojecten", zegt hij. Nederland heeft de crisis achter zich gelaten. De economische groei is het hoogst in tien jaar tijd; bouwbe drijven staan te springen om perso neel. Maar niet in het noordoosten van het land. Nergens in Nederland is de werkloosheid zo hoog als in Em men. En bijna nergens zijn zo weinig banen beschikbaar als in deze krimp- regio. Heeft groot-Amsterdam bijna evenveel banen als inwoners, in Drenthe is dat maar iets meer dan de helft. Veel grote fabrieken sloten hier afgelopen jaren de deuren (Ericsson, Philips Lighting) of schrapten ar beidsplaatsen (AkzoNobel). De eco nomische crisis trof de regio hard. „Als het slechter gaat, merk je dat hier als eerste", zegt de Emmense wethouder Bouke Arends van Econo mische Zaken (PvdA). „En als de eco nomie aantrekt, gaat dat hier trager." In het vergrijsde Emmen wonen meer gepensioneerden dan gemid deld. „De arbeidsparticipatie van vrouwen is ook lager", zegt arbeids- marktdeskundige Erik Oosterveld van het UWV. „Relatief veel mensen hebben tijdelijke contracten, of wer ken via een uitzendbureau. In de winter is de werkloosheid steevast hoger, omdat er dan minder werk is in het toerisme, de horeca en de bouw." Omdat het aantal beschikbare ba nen beduidend lager is dan in het westen, kost het werklozen in Em men meer moeite om weer aan de slag komen. Oosterveld: „In de Rand stad kan een ontslagen bankmede werker uitwijken naar - ik noem maar iets - een administratieve baan bij een ministerie. Maar dat soort overheidsinstellingen hebben we hier niet." Toch merken ze ook in Emmen dat het economisch beter gaat. Mkb-on- dernemers in de regio hebben afgelo pen maanden weer diverse mensen aangenomen. En had een jaar gele den nog 7,8 procent van de mensen een WW-uitkering, nu is 'nog maar' 5,9 procent werkloos, zegt Ooster veld. „Zo dramatisch is dat allemaal niet." Daarbij, zo relativeert hij, is Drenthe gewoonweg niet te vergelij ken met de Randstad. „Alles is hier net iets minder. De kosten van le vensonderhoud zijn ook lager, je woont hier goedkoper. De mensen nemen misschien ook wel genoegen met wat minder." Bouwvakker Kuipers ligt in elk ge val niet wakker van zijn WW-uitke- ring. „In het voorjaar komt het werk wel weer. Ondertussen vermaak ik me wel. Wat klussen thuis, beetje klieren met de kinderen." Onderaan In Emmen zijn ze gewend dat ze on deraan statistiekenlijstjes bungelen. De hoogste werkloosheid? Bevol- kingskrimp? De minst aantrekkelijke plek om te wonen? Emmen spant bij alles de kroon. Justin Wildeboer (27) haalt er zijn schouders over op. De zon schijnt, hij wandelt in het park met zijn zoontjes. Baby Jari in de kin derwagen, Joel van 3 hobbelt achter de eendjes aan. „Wij wonen hier prima. Een betaalbaar huis, familie in de buurt, een mooie omgeving." Wildeboer werkt in ploegendienst bij een kartonfabriek. Zijn tiende of elfde job sinds hij op zijn 18de met werken begon, vertelt hij. „Zo gaat dat hier. Veel mensen werken via een uitzendbureau." Zijn vrouw ook: zij maakt schoon in een fabriek die net jes om rollades maakt. Ook Saira Raja maalt niet om mis- Als het slechter gaat, merk je dat hier als eerste. En als de economie weer aantrekt, gaat dat hier trager troostige economische statistieken. Zij verhuisde tien jaar geleden van Rotterdam naar Emmen. Bewust. Ze wilde niet dat haar kinderen in die grote stad opgroeiden, vertelt ze, ter wijl ze met haar inmiddels 12-jarige dochter Eliza een frietje eet bij cafe taria Eurosnack. „Hier in Emmen wonen we fijn, met een grote tuin. De sociale controle is groot. Het is hier rustig en veilig." Dat was het de afgelopen jaren niet overal in de Drentse stad. In de mul ticulturele volkswijk Angelslo was de overlast zo groot, dat boze buurt bewoners twee jaar geleden een buurtwacht oprichtten. Junks en drugsdealers zorgden er voor dat mensen zich onveilig voelden. „In een wijk als deze slaat een economische crisis extra hard in", vertelt wijkagent Mans Stulen. „Veel mensen zitten in de bijstand. Jongeren kunnen geen werk vinden, maar willen wel mee kunnen doen met hun leeftijdsgenoten. Dan zie je dat er meer diefstalletjes zijn, er meer gedeald wordt, en er kamers worden verhuurd aan verslaafden." Buurtbewoner Kees Dijkstra, con ciërge op een middelbare school en vader van zes kinderen, woonde ach ter zo'n drugspand. Uit het tuintje achter zijn rijtjeshuis verdwenen ge regeld kleren van de waslijn. In het parkje waar kinderen spelen, lagen injectienaalden. Toen er ineens een junk in de woonkamer stond, was de maat vol. Omdat de gemeenten en politie voor zijn gevoel niks deden, trommelde Dijkstra zijn buren op. Samen patrouilleerden ze door de wijk. Ze organiseerden een demon stratie om aandacht te vragen voor de verpaupering van hun buurt. Speelplaats Het hielp. Inmiddels overleggen ze elke week met de gemeente en poli tie. Er zijn twee wijkagenten in An gelslo gestationeerd. Het drugspand werd gesloten. Donkere achterpaad jes kregen bewakingscamera's en verlichting. In de buurt komt een nieuw zwembad. En in plaats van een omstreden opvangcentrum voor vluchtelingen komt er nu een speel plaats met fitnesstoestellen. Het waren niet de enige investerin- Werkloosheid Wij wonen hier prima. Een betaalbaar huis, familie in de buurt, een mooie omgeving gen in Emmen. Ondanks de econo mische crisis heeft de gemeente afge lopen jaren honderden miljoenen euro's uitgetrokken om de stad op te knappen. Het verouderde Noorder Dierenpark, dat dreigde af te zakken tot veredelde kinderboerderij, werd verplaatst naar de andere kant van het centrum. De gloednieuwe die rentuin, Wildlands, deelt zijn entree met een nieuw theater met een gol vend grasdak aan een gloednieuw plein, met bankjes en waterpartijen. Een duur prestigeproject, oordeelt de lokale PVV. „Wat heeft de gewone Emmenaar aan een nieuwe dieren tuin?" zegt lijsttrekker Tom Kuilder van de partij die bij de laatste Kamer verkiezingen de meeste stemmen trok in Emmen en er nu meedoet aan de gemeenteraadsverkiezingen. „Dat geld had beter besteed kunnen wor den aan de bevolking. Aan armoede bestrijding, betere leefomstandighe den in de wijken, achterstallig onder houd in de buitendorpen.' Dat lijkt niet de heersende mening. Veel Emmenaren zijn trots op hun nieuwe plein. Van Lydia Kuipers, de vrouw van de werkloze bouwvakker Klaas, hoefde die hele centrumver nieuwing eigenlijk ook niet zo. „De oude dierentuin was ook goed. Maar het nieuwe Raadhuisplein is wel heel mooi geworden." Nu, middenin de winter, oogt dat plein verlaten. Maar in de zomer is het heel leven dig, verzekert ze. Dan zijn er festiviteiten en in de fonteinen spelen kinderen. In 2016, het eerste jaar, trok de dierentuin 1,3 miljoen bezoekers, dubbel zoveel 9 als het oude Noorder Die renpark. De horecagelegen heden en winkeliers profite ren daarvan. Binnenkort start de bouw van een nieuw hotel aan het Raadhuisplein. Al bleef het aan tal dierenbezoekers in het tweede, af gelopen, jaar (iets meer dan een mil joen) achter bij de verwachtingen. Goede dingen „Ach", verzucht eigenaar Marcel van de gelijknamige herenkapsalon in winkelcentrum Angelslo, „die kritiek altijd. Het moet nog wat groeien." Zijn klanten zijn eensgezind: er zijn de laatste jaren goede dingen gebeurd in Emmen. Ook in de oude wijken en dorpen eromheen. De voormalige boze buurtwacht Kees Dijkstra heeft zich kandidaat gesteld voor de lokale partij LEF. Hij wil tegenwicht bieden aan de nega tieve teneur van de PW. „Die zet onze buurt neer als shariawijk. Wat een onzin! We zijn op de goede weg. Dat moeten we doorzetten." En die hoge werkloosheid? De ar moede? In de landelijke statistieken lijstjes zal Emmen wel altijd hekken sluiter blijven, zei burgemeester Eric van Oosterhout vorig jaar bij de pre sentatie van de nieuwe Atlas voor Ge meenten, waarin Emmen wéér uit de bus kwam als minst aantrekkelijke gemeente van ons land. Met gevoel voor zelfspot had Emmen de samen stellers van die Atlas uitgenodigd in het nieuwe Atlas Theater. „We heb ben nu eenmaal geen centrale lig ging, en we kunnen het universitair ziekenhuis in Groningen niet bewe gen om te verhuizen. Een historische binnenstad hebben we niet, dus heb ben we voor een nieuwere gekozen. Maar op de lijst hoe gelukkig we zijn scoren we 16de. Ver voor hekkenslui ter Rotterdam." zaterdag 3 maart 2018 GO Emmen, altijd weer de hekkensluiter - Bouke Arends, wethouder van Economische Zaken in Emmen (PvdA) In Emmen is 5,9% van de beroepsbevolking werkloos. Nederland: 3,7% 109.000 inwoners 49.014 arbeidsplaatsen Gemiddel inkomen per persoon per jaar: Wijk Angelslo €17.400 Emmen €20.600 Nederland (in 2014) €23.000 Gemiddelde woning- waarde in Emmen: 2013: €166.000 2017: €147.000 -Justin Wildeboer, inwoner Emmen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9