fl Lees mee met de boekenredactie 'Wij zijn een slel malloten die zijn losgelaten in een speeltuin' ,§.0Phje Kinsella Als ik zou zeggen dat ik ge lovig ben, klinkt dat alsof ik het heel zeker weet, en dat is niet zo. Maar ik merk dat ik inderdaad geloof, tegen beter weten in. De mensen die ik ken die dood zijn, plaats ik in een hemel. Dan kan iedereen me vertellen waarom dat onzin is, en toch laat ik ze daar. Ik kan het niet verklaren, maar ik leef met het beeld van ie een instantie buiten ons. Overigens stel ik me daarbij geen God voor die de regie heeft. Wij mensen zijn een stel malloten die zijn losge laten in een grote speeltuin. Je moet het doen met wat op je pad komt, maar daarbinnen is het aan jou welke keuzes je maakt." „Daar was ik wel bang voor, ja. Als ik vrienden vertel dat ik naar de kerk ga, zie ik sommi gen denken: 'wat gaat Esther nu weer doen? Wat is dat voor rare hobby?' Maar als het voor mijn boek blijkt te zijn, reage ren mensen tot nu toe posi tief. Na de oorlog is het in elk geval met het geloof in ons land eerst meer en daarna alleen maar minder, minder, minder geworden. Mede door de misbruikschandalen staat religie inmiddels in een kwaad daglicht. Mensen zoeken zingeving elders. Maar ik heb de indruk dat de inte resse weer een beetje terug komt. Met Pasen kijken er weer een heleboel mensen naar The Passion op de televi sie en dat is toch écht het lijdensverhaal van Christus. Ik snap best dat je het geloof hebt afgezworen als je in je jeugd streng gelovig bent op gevoed en ellendige ervarin gen met de kerk hebt gehad. Mijn vader moest elke och tend voor schooltijd zonder eten naar de kerk om de hos tie te halen. Dan ben je er op een gegeven moment wel klaar mee." „Als je in een vriendschap tegen elkaar opkijkt, kun je jezelf verliezen omdat je graag de goedkeuring van die ander wilt. Als je erg onder de in druk bent van iemand, ver geef je hem veel en wil je zijn aandacht, zelfs al besef je dat hij misschien niet helemaal deugt. Hoe komt dat? Gek genoeg gaat mijn boek er nu over dat deze vriend schap iets slechts voortbrengt en dat zelfs troost slecht kan zijn. Dat was aanvankelijk helemaal niet mijn bedoeling. Ik wilde juist laten zien dat el kaar troost bieden iets moois kan zijn." „Troosten is Alicia's manier om Henry aan zich te binden: zij biedt hem de ultieme troost en vergeving, waardoor hij zijn geweten niet onder ogen hoeft te komen. Jacob doet aan gewetens onderzoek bij zichzelf, terwijl hij probeert erop aan te sturen dat Henry bij zichzelf te rade gaat. Maar Henry wil er niet aan en daarom neemt Jacob min of meer de schuld van zijn vriend op zich. Zo gaat dat vaker bij men sen die zich sterk met een ander identificeren. Ik snap de aantrekkingskracht die Jacob en Alicia voelen voor Henry. Ook ik kan 'slechte' mensen leuk vinden, mensen voor wie de gewone regels niet gelden." „De begrippen schuld, boete en zonde hebben een enorme zwaarte gekregen. Als mens zijn we meestal meer bezig met hoe we de schuld van ons kunnen afschuiven. Dus dat Jezus zegt 'ik neem alle schuld op me', is vreemd. Wat doe je met dat verhaal? Het lijkt mij mooi als mensen na het lezen van dit boek het Nieuwe Testament opnieuw bezien. Er is wel iets te zeggen voor hoe Jacob het begrip zonde aan Henry uitlegt: we zijn als mens allemaal zondig, maar daar hoefje niet moeilijk over te doen. We zijn geen heili gen, en hoeven dat ook niet te worden. We doen gewoon ons best." <1 schrijver leest Ik lees nu... Wat veel indruk maakte... Als ik schrijf, lees ik... Waar ik maar niet doorheen kom... 201 zaterdag 3 maart 2018 VERRASSING! Die sexy fotoshoot leek Dan en Sylvie zo'n goed idee, om hun huwelijk fris en scherp te houden... (HOB, €20) YOUNG ADULTS Ava is kwaad op de hele wereld, Gideon is een onzekere dichter. In Een schitterende chaos ontmoeten ze elkaar. (Lemniscaat, €15) 1 In romans gaat het er tegenwoordig vaker over een religieuze omgeving achter je te laten dan die omgeving op te zoeken. Is een terugkeer naar het geloof niet een beetje een taboe? Wat interesseerde je in de vriendschap tussen Jacob en Henry? Waarom laten Jacob en Alicia Henry wegkomen met zijn wandaden? Uiteindelijk draait hun verhaal om het thema schuld en boete. De trooster verschijnt op 6 maart bij De Geus (€21) Nelleke Noordervliet schrijft dit jaar het essay van de Maand van de Geschiedenis, in oktober. voor mijn leesclub De Val van Albert Camus. In bed lees ik Eieanor OHphant is Completely Fine van Gail Honeyman. is Radetzkymars van Joseph Roth, ook na de derde keer lezen. Roth is een meester zowel van de satire als van de ontroe ring. Prachtige, scherpe zinnen en beschrijvingen. wat ik nodig heb voor mijn boek en verder gewoon waar ik zin in heb. zijn de zeven delen van A la recherche du temps perduMan Marcel Proust. Ik verdwaal in de details. Het is allemaal heel knap, maar veel te veel.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 84