Fantasie als strategie tegen verdriet Studentenleven OP HET NACHTKASTJE Lees mee met de boekenredactie na laatste-is geïnspireerd op een Franse moordzaak. recensies Marieke Lucas Rijneveld vertelt in haar romandebuut De avond is ongemak (Atlas Contact, €20) het verhaal van een gerefor meerd boerengezin dat wordt getroffen door het overlijden van een van de kinderen. Matthies, de oudste zoon, gaat schaat sen en komt niet meer terug. Door de ogen van de to-jarige Jas toont de auteur zorgvuldig maar onverbiddelijk hoe Mat thies' dood het gezin ont wricht, hoe de kilte, schrik en stilte zich in de kinderen nestelen. Al in de eerste zin ('Ik was 10 jaar en deed mijn jas niet meer uit') doet de kwets bare, angstige Jas iets dicht terwijl Rijneveld de staldeuren naar haar ver beelding wagenwijd openzet. Ze laat haar fan tasie de vrije loop, als stra tegie tegen verdriet. De kinderwereld van ]as is dikwijls pikkedonker en benauwd, maar gelukkig strooit ze genereus met sprankelende, geestige beeldtaal; rouw is 'een lege knikkerzak', God 'de sterkste Pokémonkaart' die de drie kinderen heb ben, sommige ouders zijn 'zo zacht als boterkoek die net uit de oven komt'. Rijneveld sluit haar ver haal groots en vastbera den af, terwijl de kleine Jas juist iets openmaakt. Wat rest zijn koude rillin gen, verbijstering en ongemak. Wie kan beter laten zien hoe het leven van een 19-jarige student eruit ziet dan een 19-jarige student? Micky Dirkzwa ger (19) doet dat met teke ningen en woeste belettering in het strip boek Dat is dan jouw pro bleem (Brandt, €15). En wat doet zo'n student dan? Die gaat naar college (waar een breiwerkje en een recept met Oreokoek- jes de gemoederen bezig houden), die probeert sporten uit (maar de ver onderstelde schimmel in de geleende bokshand- schoenen blijkt een obsta kel), die past op ('nou ja, oppassen... we houden elkaar bezig'), die gaat naar feestjes en die heeft een gruwelijke afkeer van naaktslakken ('de enige ecologische functie is mij vernietigen!'). Ook de reclames zijn van Dirk zwagers hand ('L'Oréal: Omdat je behaard bent'). Niet leuk? Dat is dan jouw probleem! 181 zaterdag 3 maart 2018 Ellen den Hollander: Sluipend gif van Corine Hartman. Saskia Noort en Simone van der Vlugt zijn onze bekendste thrillerauteurs. Ik lees liever Lieneke Dijkzeul of Corine Hartman. Van Hartman heb ik nog niet alles gelezen. Deze - haar op een DE AVOND IS ONGEMAK De avond is onge mak Roman NadineAncher Dat is dan jouw probleem YA-strip Annet de Groot

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 82