M Brutale roof van metersgroot schilderij uit rooksalon Kurhaus 7 Het leven van Lisette Teunissen (32) draaide om sport. Zwemmend kon ze haar spierziekte even vergeten. Ze won goud op de Paralympische Spelen in Londen. Die tijd is voorbij. Haar spierziekte eist zijn tol. Zwemmen was mijn leven. Ik wilde graag door, want ik had er nog veel plezier in, maar mijn lichaam zei nee waarbij de zenuwen die voorname lijk de spieren van de benen en de ar men aansturen steeds minder goed functioneren. Er is geen medicijn te gen en de ziekte zorgt ervoor dat het lichaam steeds verder aftakelt. Wat haar zo sterk heeft gemaakt zijn de afgelopen achttien jaar. „Zwemmen was mijn leven. Ik gaf er alles voor. Ik wilde het hoogste berei ken." Haar ouders en zusje gingen al tijd mee naar trainingen en wedstrij den. „Mijn moeder hielp me met aan- en uitkleden en ze hebben me altijd gestimuleerd. Het moment dat ik nooit zal vergeten is toen ik met Als Lisette Teunissen uit Capelle aan den IJssel denkt aan het moment dat ze goud won op de Paralympische Spelen in Londen in 2012 gaan haar ogen weer stralen. Het is het absolute hoogtepunt in haar zwemcarrière. Het hoogst haalbare wat ze kon be reiken. „Ik had echt het gevoel dat ik iets had bereikt. Ik heb er keihard voor gewerkt. Het gevoel dat je de al lerbeste bent is gewoon fantastisch. Dat vond ik zo leuk aan zwemmen: winnen. En als je dat eenmaal ge voeld hebt, wil je het de volgende keer weer." Het euforische gevoel dat de sport haar gaf, zal ze nooit meer voelen. Haar lichaam kan het niet meer aan. Door haar progressieve spierziekte HMSN type 2 viel het zwemmen haar steeds zwaarder. „Het is natuurlijk niet leuk om te zien dat je achteruit gaat. Je hebt verschillende klassen in het zwemmen en door de jaren ben ik steeds in een 'zwaardere' klasse te recht gekomen. Dat is confronterend. Mijn handicap wordt steeds zwaar der, maar dat is het leven. Je wordt ouder en wijzer en als je dat niet ac cepteert zit je alleen jezelf in de weg. Je moet het leven met beide handen mijn gouden medaille naar mijn ou ders en zusje ging op de tribune. Die emotie die je dan ook bij hen ziet. Die is onbeschrijfelijk." In 2016 be haalde ze in Rio het brons op die zelfde 50 meter rugslag. Ondanks de moeilijke beslissing staat Teunissen positiefin het leven. „Dat komt ook omdat ik er maanden over heb getwijfeld. Ik wilde graag door, want ik had er nog plezier in, maar mijn lichaam zei nee." De ko mende tijd wil ze zich focussen op haar vrienden en familie. Dingen doen waar ze de afgelopen jaren geen tijd voor had. In september trouwt ze met haar grote liefde Tijmen Slomp, dus ze is druk bezig met de voorbe reidingen. „En ik zou graag willen werken. Als ervaringsdeskundige bijvoorbeeld in de sport of om men sen in een rolstoel te helpen. Ik weet precies wat er allemaal bij komt kij ken en hoe je bijvoorbeeld voorzie ningen aan moet vragen bij de ge meente. Ik heb er vertrouwen in dat ik iets vind. Hoe snel ik verder lichamelijk achteruit ga, weet ik niet. Maar dat wil ik ook niet weten. Ik kijk terug op een prachtige tijd. Ik wil niet zeggen dat ik mijn spier ziekte dankbaar ben, maar ik zou dit allemaal nooit hebben meegemaakt zonder de ziekte." aangrijpen en er iets van maken." Door haar spierziekte zit ze al meer dan tien jaar aan haar rolstoel gekluisterd. Maar zielig? Dat is ze on der geen beding. Zoals ze zelf zegt: ze heeft dingen bereikt die niet veel mensen haar na doen. In het water voelt ze zich vrij. Stoppen met zwemmen was dan ook de moeilijk ste beslissing van haar leven. „Maar het gaat gewoon niet meer. Mijn li chaam kan het niet meer aan." Teunissen was 14 jaar toen ze be gon met zwemmen. „Ik had vroeger veel moeite de ziekte te accepteren. Ik vroeg me af: waarom ik? Vooral tij dens mijn tienerjaren vond ik het lastig om te accepteren dat ik som mige dingen niet kon. Zwemmen hielp me. Dat was iets wat ik wél kon." Toen Teunissen een baby was en begon met lo pen, merkte haar moeder dat er iets niet in de haak was. Ze viel veel. De reva lidatiearts stelde de dia gnose HMSN type 2. Dat is een erfelijke aandoening Algemeen directeur Marcel Bos man van het Kurhaus zit met de handen in het haar. De diefstal van het schilderij van maar liefst 2 me ter bij 1,20 meter uit de chique rook salon van zijn hotel heeft rond 10 februari plaatsgevonden, maar een precieze datum en tijdstip heeft hij niet. „We hebben geen camera's hangen in de rooksalon", legt Bos man uit. „De rooksalon is voor gas ten, dus wij komen er zelf niet vaak. Vandaar dat we er nu pas achter zijn gekomen." Hij is verbaasd over hoe de crimi nelen het kunstwerk hebben kun nen meenemen. „Het is een zeer opmerkelijke diefstal, want het is een heel groot schilderij. Het is door de omvang onwaarschijnlijk dat iemand alleen heeft gewerkt, dus wellicht hebben meerdere mensen het schilderij versleept", vermoedt Bosman. „En die hebben ook nog eens het risico genomen om langs mede werkers en de receptie te lopen. Hoe langer ik erover nadenk, hoe vreemder ik de diefstal vind." Het Kurhaus heeft aangifte ge daan van de diefstal van het grote schilderij. Bosman: „Maar ik voel me machteloos op dit moment. Misschien dat gasten die hebben overnacht in februari iets hebben gezien. Ik heb nog de hoop gehad dat het een grap was, maar die is in middels vervlogen." Bosman roept dan ook iedereen op zich te melden die wellicht iets gezien heeft. Hij looft een beloning uit voor tips die ertoe leiden dat het kunststuk terugkomt. „We willen aan de tipgever een overnachting in een mooie suite geven en twee kaarten voor de musical The Lion King in het Circustheater." Het schilderij is van schilder Guy Olivier (Maastricht, 1964) en is in opdracht van het Kurhaus gemaakt om de sfeer in de rooksalon te ver hogen. „De eigenaar van het Kur haus heeft de schets zelf gemaakt. De schildering heeft daarom ook emotionele waarde." Op de schil dering is een aantal Cubanen te zien. Het werk hing zo'n anderhalf jaar in de rooksalon. De waarde van het kunstwerk wordt geschat op ongeveer 10.000 euro. zaterdag 3 maart 2018 GO Salwa van der Gaag Capelle aan den I Jssel A Lisette Teunissen thuis met haar gou den plak. FOTO FRANK DE ROO In Rio na het winnen van brons, fotohenkjan dijks :v Het Kur haus hoopt dat Havana Dreams weer snel in de rooksalon zal hangen. FOTO KURHAUS Het twee meter lange schilderij Havana Dreams is begin februari gestolen uit de Louis Davids rooksalon in het Kurhaus op Scheveningen. Ondanks de forse omvang van het kunststuk heeft niemand iets opgemerkt. Het hotel is verbijsterd over de 'brutale diefstal'. „Hoe heeft dit kunnen gebeuren?" Graziella Gioia Scheveningen Kijk op de site bij /video Verbijstering in het Kurhaus over de brutale diefstal

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7