'MAAK JE ZORGEN OVER HET KIND DAT ALTIJD GLIMLACHT' Paspoort Griet Op de Beeck zijn drankprobleem niet de baas is of een alleenstaande moeder het niet aankan, en zich verantwoordelijk voelen. Dat heeft dramatische gevolgen. Mijn hart breekt als ik zie dat kinderen niet krijgen wat ze verdienen en nodig hebben. Sociaal werkers monitoren de gezinnen waarin het fout gaat, maar niet de jongens en meisjes achter de keurige gevels, met de fris gewassen haren, die netjes naar school gaan en het leuk doen. Het is het kind dat altijd glimlacht over wie je je zorgen moet maken." „Ik geloof fundamenteel dat een mens in staat is zich uit alle soorten drek te trek ken. Als je de moed hebt, kun je het punt bereiken al je monsters in de ogen te kij ken. Elke vorm van groeiend zelfinzicht is niet alleen goed voor jezelf maar voor iedereen met wie je in contact komt. Soms moet je jezelf er een goede thera peut bij gunnen. Als je het niet voor jezelf wilt doen, doe het dan in vredesnaam voor je kinderen, je lief, je intieme vrien den, of zelfs je collega's. Hoe meer je begrijpt waar je emoties en patronen vandaan komen, waarom je met mensen omgaat zoals je doet, hoe meer hen dat ten goede komt." „Absoluut. Het zou een vreselijk lot zijn als je gedoemd bent te leven zoals ande ren dat voor jou hebben geregeld. Ik ben zelf het levende bewijs dat het niet hoeft. Ik heb allerlei mensen naar de shrink gestampt. Liefdevol gestampt. Vanaf het moment dat je het aangaat, is er opeens perspectief dat er eerder niet was. Dat geeft een ongelooflijke hoeveelheid ener gie, kracht en moed. Het geeft je de kans om met je gevoelens bij een situatie te blijven zonder dat je emoties worden ver menigvuldigd met een factor 10, omdat die situatie raakt aan oud zeer. Dat maakt het leven dragelijker." „Ik probeer humor en liefde in mijn boeken te introduceren. Ik denk dat we de donkerte beter aankunnen als we af en toe de relativiteit, de flauwekul van alles inzien. Ik houd niet zo van het woord hoop. Hoop klinkt als in een zetel wachten tot het beter wordt. Ik ben van oppakken, doen, proberen, falen, vallen en weer opstaan." „Ik kwam Brigitte tegen tijdens een staatsbanket in het Koninklijk Paleis op de Dam. In dezelfde week dat ik bij De wereld draait door zat. Zij vroeg me waaraan ik werkte. Ik zei 'aan een trilogie met incest als verbindend thema'. Waarop zij zonder aarzelen antwoordt: O nou, heb jij dat meegemaakt? Zo bóém. Ik vond het héérlijk, dat ongehinderde. Het taboe slaat nergens op. Wat ze vroeg was terecht. Ik heb op dat moment wat gesta meld, beduusd door haar heerlijke Hol landse directheid. Maar ik vond het geweldig. Daarom heb ik haar gevraagd. Ik wist: wat ze ook doet, het zal juist zijn. Dat was het. Iedereen heeft tranen met tuiten gelachen. Heerlijke vrouw. Ze heeft speciaal voor die avond een lied herschreven. Een Nederlands-Vlaams volkslied, heel geestig. Ze bracht precies de lichtheid die ik zocht." 41 Geboren: 22 augustus 1973, Turnhout Opleiding: Ger maanse vergelij kende taal- en literatuurweten schappen. Loopbaan: werkt als drama turg (1994-2004) waarna ze een journalistieke car rière begint bij het Belgische blad HUMO en dagblad De Morgen. Debu teert met Vele he mels boven de zevende (2013), breekt door met Kom hier dat Ik u kus (2014), waarna nog volgen Gij nu (2016) en Het beste wat we heb ben (2017), het eer ste deel van een trilogie. Het Boe kenweekgeschenk Gezien de feiten verschijnt op 10 maart. Privé: is opge houden daarover openhartig te zijn. 'Mensen weten al genoeg van me'. Als je niet leert waar de ander op houdt en jij begint, hoe brei je dat later nog recht? Geloof jij dat de patronen die gene raties lang in families worden door gegeven, kunnen veranderen? Je kunt de donkerste hoeken van mensen pas opzoeken, stel jij, als je ook de lichtheid zoekt. Waar zit die in? Hoop, humor, geluk? Klopt het dat Brigitte Kaandorp bij je boekpresentatie heeft gezongen: 'Ik heb een heel zwaar leven, echt heel zwaar'? magazine 15

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 79