Column Veertien maanden nadat ze uit huis ging, keerde Fenna Riethof terug naar haar vader. Bespeurde ze daar enige triomf in zijn stem? I-erwijl ik op een avond in mijn studentenkamertje in een glas sta te plassen om m'n huisge noten niet te hoeven tegenko men, denk ik: dit is de druppel. Ik bel mijn vader om aan te kondigen dat ik weer bij hem kom wonen. Tijdelijk, dan. „Vooruit, kind", zegt hij. Ik meen een spoor van triomf te horen in zijn stem. Dit was in 2013. Ik had bijna mijn hele negentiende levensjaar in dat studenten huis gewoond. Goed onderhouden, vlak bij het centrum van Utrecht. Heerlijk: na het uitgaan hoefde ik niet meer bij een vriendin te logeren, véél te vroeg de streekbus te halen, of me door pappie te laten oppikken. Niet heerlijk: plassen in een glas. Ik had lang uitgekeken naar 'op mezelf gaan', maar me het eerste studiejaar inge houden. Mama was nog maar een paar maanden bij papa weg en ik kon het niet over mijn hart verkrijgen haar voorbeeld te volgen. Een whatsapp-gesprek met mijn vader uit die tijd staat me helder voor de geest. 'Pap, ik denk dat ik me binnenkort maar eens ga inschrijven op Kamernet.' 'Dat is een keuze.' 'Ik wil na het beesten in de disco, zoals jij het noemt, niet afhankelijk zijn van iets of iemand.' 'Je weet best dat ik je altijd wil komen halen.' Een lange stilte, waarna hij opnieuw appte. 'Het leven op kamers kan heel eenzaam zijn. Dat heb ik zelf ondervonden.' Dan zal ik dat zelf wel ondervinden, antwoordde ik kordaat. Vandaar dus die triomf in zijn stem, veer tien maanden later aan de telefoon. En nog eens, toen hij me hielp mijn inboedel naar z'n auto te sjouwen. De volgende ochtend thuis lag er traditie getrouw een beschuitje-pindakaas-met- hagelslag klaar op mijn bord en zei hij alleen maar: „Gezellig dat je thuis bent, kind." Vaak vroegen leeftijdsgenoten stom verbaasd waarom ik die keuze had ge maakt. Ik antwoordde niet: 'Omdat ik me ellendig voelde in dat huis', maar cooler: 'Er was geen klik met mijn huisgenoten'. De vervolgvraag: 'Word je er niet gek van dat je je weer aan je pa's regels moet hou den?' Dan dacht ik aan het beschuitje op mijn bord en mijn paps die nooit zou zeggen: „Ik zei het toch." Mijn antwoord: „Een beetje." Het duurde een halfjaar voor ik een nieuw studentenhuis vond (dat had geen haast). Een beduidend aftandser exem plaar deze keer, verder van het centrum en mét muizen, maar ook met veelbelo vende huisgenoten. Vadertje hielp voor de derde keer met verhuizen en was voor de tweede keer licht emotioneel na af loop Intussen woon ik al ruim twee jaar in een mooi appartement met twee harts vriendinnen die ik in dat huis heb leren kennen. We plassen met de deur op een kier. Vanaf de wc vraag ik R. (24): „Zou jij weer bij je ouders kunnen wonen?" „Nee", roept ze en verklaart dat ze van hen houdt, maar daar na twee dagen al 'zou wegrotten'. „En jij?" Ik moet erover nadenken. Nog geregeld kom ik thuis, waar ik altijd op dat be schuitje kan rekenen. Twee dagen? A piece of cake. „Nah", roep ik. „Als het echt niet anders kan." 41 Vadertje 61 zaterdag 3 maart 2018 Fenna Riethof (25) is journalist 1 Lijnmarkt in Utrecht. Ze is de dochter van Riethof. Wil je Fenna zien? Op 10 maart leest

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 70