4 3 ZEELAND 25 SENA EUROPEAN GUITAR AWARD 2018 INTERVIEW Joe Satriani is de winnaar van de Sena European Guitar Award 2018 (SEGA). Deze prestigieuze prijs wordt op donderdag 12 april in Gebouw-T in Bergen op Zoom aan hem uitgereikt. Hij treedt die avond met zijn hele band op. „Er is echt niets dat ik als gitarist op deze planeet zich nog kan wensen." zv Satriani zegt een beetje be duusd te zijn door het mooie nieuws. „Nadat ik het hoorde, heb ik gebeld met Slash, Brian May (Queen) en Steve Vai, collega's en vrienden die de prijs eerder wonnen. Ze zeiden dat het echt geweldig was. Steve was twee jaar terug nog in dat mooie oude stadje (Bergen op Zoom, red) en hij vertelde dat hij en zijn vrouw van elke minuut intens hebben ge noten." Dat Satriani de prijs nu wint, is niet zo verwonderlijk. De 6i-jarige muzikant wordt al ruim dertig jaar gezien als één van de allergrootsten in de wereld van de rockgitaar. Me- tallica-gitarist Kirk Hammett en oud-leerling van Satriani kan dat beamen. „Satriani is de enige echte gitaargod. Ik heb alles van hem ge leerd." Ook voormalig Sena-winnaar Steve Vai en gitaristen van onder meer The Counting Crows, Primus en talloze andere bands leerde hij spelen. Eddie van Halen ging bij hem langs voor een aantal trucs, zo ook Slash en Brian May van Queen. Satriani brak wereldwijd door in 1987 met zijn tweede soloal bum Surfing with the alien. Een jaar later werd hij door Rolling Stones- zanger Mick Jag- ger gevraagd om deel uit te maken van zijn nieuwe band. „Ik was op dat moment bezig met een solotoer en verloor 8.000 dollar per week. Ik was haast bankroet. En dan word je opeens gebeld door het management van de zanger van de Rolling Stones. Dat was ongeloof lijk. Jagger betaalde mij een fortuin om met hem te spe len. Dat was echt een sleu telmoment in mijn carrière." Zes jaar later hielp hij Deep Purple uit de brand toen gita rist Ritchie Blackmore halver wege een tour afhaakte. „Dat was de redding voor Deep Pur ple. Zonder Joe Satriani hadden we niet meer bestaan." Satriani komt dit voor jaar naar Nederland in het kader van zijn 3G-Tour. Een project dat hij jaren terug startte en waarbij hij telkens met twee andere collega's langs de grote concerthallen trekt. „Maar ik ben nu bezig met het nieuwe album van mijn groep Chic- kenfoot. Superleuk om te doen." Chickenfoot is een band die naast Satriani bestaat uit Red Hot Chili Peppers-drummer Chad Smith, zanger Sammy Hagar en bassist Mi- chael Anthony, beiden ex-leden van het legendarische Van Halen. Zeven jaar geleden zei Hagar bij een repeti tie van de band over Satriani dat hij volledige was weggeslagen door Sa triani: „Ik heb toch met Eddie van Halen en talloze andere grootheden gespeeld. Maar wat Joe kan grenst aan het ongelooflijke." Dat bleek een paar jaar later toen ik voor een inter view met Satriani in een gondeltje door de Venetië voer. We stopten bij Palazzo Vendramin-Calergi. In de kelders woonde en stierf de ver maarde Duitse componist Richard Wagner. Satriani ging achter de pi ano van Wagner zitten en speelde zonder bladmuziek een uiterst inge wikkeld klassiek stuk van de com ponist achteloos weg. Dat Satriani niet alleen populair is bij rockers, werd in 2009 duidelijk toen Coldplay wel heel opzichtig een melodie van de gitarist gebruikte voor hun wereldhit Viva La Vida. Satriani lacht er nu om. „Het is gelukkig niet tot een rechtszaak gekomen. Dat zou ook vervelend en onnodig zijn ge weest." Liever houdt hij zich bezig met zijn talloze muzikale projecten en zijn gezin met vier kinderen. „Ik ben al vanaf 1981 getrouwd met de zelfde vrouw en heb vier prachtige kinderen. Ik heb zoveel kansen ge had om mij aan te sluiten bij super- groepen, maar ik koester mijn onaf hankelijkheid." Zo liet hij in 1994 een kans lopen om de nieuwe gitarist van Deep Purple te worden. „Ik heb die jon gens destijds geholpen, omdat ik een enorme fan ben van hun mu ziek. Ik moest binnen een paar da gen een heel repertoire uit mijn hoofd leren. Het toeren langs die enorme zalen en stadions vond ik geweldig. Maar ik wil mij niet com mitteren." Dat doet hij ook niet bij het eerder genoemde Chickenfoot waar later MickJagger betaalde mij een fortuin om met hem te spelen. Het was een sleutelmoment in mijn carrière dit jaar een nieuwe plaat van uit komt. „Chad, Sammy en Michael zijn allemaal van die echte rocksu- persterren met miljoenen op de bank en ik word gezien als die super duper, fantastische gitarist die alles kan. Technisch gezien is dat mis schien wel zo, maar spelen in een band vraagt een volledig andere dis cipline. Als ik in Chickenfoot speel, ben ik een onderdeeltje van een rockmachine." Op de vraag of er nog wat te dro men valt, zegt Satriani gedecideerd: „Absoluut niet. Ik heb de mooiste gitarenverzameling ter wereld en speel met de beste muzikanten. Er is echt niets dat ik mij als gitarist op deze planeet nog kan wensen. Die mooie Nederlandse gitaarprijs? Dat vind ik dus echt geweldig. Het rijtje met Slash, May, Lukather, Vai, Bona- massa, Adriaan Vandenberg en ook Jan Akkerman waar ik als kind met mijn vader naar luisterde, is indruk wekkend. En het blijft eervol dat mensen in een land aan de andere kant van de wereld de moeite ne men om mijn oeuvre op waarde te schatten." zaterdag 3 maart 2018 'Satriani is de enige echte gitaargod' Jean-Paul Heek Bergen op Zoom - Joe Satriani T Joe Satriani, win naar van de Sena Eu ropean Guitar Award 2018. ,Het blijft eervol dat mensen in een land aan de andere kant van de wereld de moeite nemen om mijn oeuvre op waarde te schatten." FOTO JOSEPH CULTICE Wat nu de Sena European Guitar Award heet, was vroeger de Eddy Christiani Award die in het Arsenaal theater in Vlissingen werd uitgereikt. Sinds 2014 is de organisatie in han den van een landelijke stichting na dat de provincie de subsidie aan Poppunt Zeeland drastisch vermin derde. Vanaf dat moment werd de Sena European Guitar Award in Ber gen op Zoom uitgereikt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 61