'Elk jaar kunnen we meer wolven verwachten' 24 ZE Nadat vorige week een wolf van Wageningen via Bennekom naar Veenendaal liep, werden afgelopen weekend wolven gezien in Limburg en in Beek- Ubbergen. En de terugkeer van de wolf is nog maar het begin. Ooit zal het zover zijn dat die andere dieren ook naar ons land komen Nee, je mag nog niet zeggen dat de wolf permanent in Neder land woont, maar dat is een kwestie van tijd. Bovendien hangt het ervan af welk criterium je gebruikt. „Formeel mag je pas spreken van permanente bewoning als een diersoort hier zich een aaneenge sloten periode heeft voortgeplant. Maar je kunt ook spreken van een vaste bewoner als het dier een vast territorium heeft gekozen. Dat is nu nog niet aan de hand in Neder land, maar dat gaat niet lang meer duren", legt Leo Linnartz van Ark Natuurontwikkeling uit. „Je ziet nu wel dat de wolf continu aanwe zig is in Nederland. Wekelijks zijn er meldingen van rondtrekkende wolven." Het lijkt een kwestie van tijd voordat er een roedel wolven rond loopt in Nederland. En dat is nog maar het begin. Want het gaat zo goed met de roofdieren in Europa dat we na de wolf nog veel meer dieren kunnen verwachten, zoals de jakhals, de lynx en misschien zelfs de bruine beer. Hoe lang het nog gaat duren voordat de Veluwe bewoond wordt door deze dieren is koffiedik kij ken. „Voorlopig geniet ik gewoon al van dit moment. De wilde kat wordt nu al regelmatig gespot in Limburg en nu hebben we ook bijna wekelijks meldingen van een wolf. Dat is al heel mooi. Maar ooit zal het zover zijn dat die andere dieren er ook bij komen", zegt Leo Linnartz. De jakhals „De goudjakhals is de eerstvol gende", stelt Linnartz. Vorig jaar werd er al een goudjakhals gezien op de Veluwe. De jakhals is net als de wolf een hondachtige. „Sinds tien jaar is het dier met een gewel dige opmars bezig. In no-time is het dier Oost-Europa aan het verove ren." Vanuit Oost Europa is het dier nu via Duitsland onderweg naar Ne derland. De jakhals van vorig jaar was de eerste maar zeker niet de laatste. De lynx Ook de lynx is al meerdere keren in Nederland gezien, vooral in Zuid- Limburg. Deze katachtige is zo groot als een herdershond en heeft al een leefgebied gevonden in de Belgische Ardennen en in Duits land. Geholpen door herintroduc tieprogramma's. „Met de lynx gaat het wat min der snel omdat katachtigen zich minder snel voortplanten dan hondensoorten, zoals de jakhals en de wolf', legt Linnartz uit. Boven dien heeft de lynx in Zuid-Duits- land last van de illegale jacht. Toch houden natuurliefhebbers al jaren rekening met de komst van de lynx. Juist de Veluwe zou een goed leefgebied kunnen zijn buiten Zuid-Limburg. De bruine beer Een beer in Nederland? Dat klinkt toch echt onwaarschijnlijk. Toch was de bruine beer tot in de mid deleeuwen een bewoner van ons land. En nadat het dier steeds verder terug werd gedrongen tot aan de randen van Europa, is ook de beer met een voorzichtige terugkeer in Europa bezig. In de Pyreneeën en de Alpen was de beer bijna uitgestorven maar nu gaat het langzaam de goede kant op met het dier. Ook in Scandinavië en Oost-Europa gaat het goed met de berenpopulatie. Tien jaar geleden liep er voor het eerst weer een wilde beer door Duitsland. „De terugkeer van de beer is nu nog een brug te ver"zegt Leo Li- nartz, „maar op de hele lange ter mijn is dit niet uit te sluiten." Elk jaar zullen zich in deze tijd meer wolven laten zien in Nederland, zo ver wacht bioloog Dick Klees van Wolven in Nederland. Dat er de afgelopen tijd al drie zijn waargeno men betekent echter niet dat het dier de finitief terug is. Wolven zijn zwer vende dieren die op zoek zijn naar een plek waar ze zich kunnen vestigen. Klees: „Dat vestigen verloopt via het vrouwtje. Zij zoekt een plek en legt daar qua ruimte een claim op. Vervol gens gaat ze wach ten tot een manne tje van een andere groep voorbijkomt. Er ontstaat paarvor ming en als er een jong komt, kun je van een roedel spre ken. Een mannetje alleen vestigt zich niet, maar blijft zoe ken naar een plek waar een vrouwtje leeft." Uit de drie waarne mingen van wolven deze winter is geen conclusie te trekken. Wel wijst Klees er op dat in Duitsland het aantal wolven toeneemt en er steeds meer zwer vende dieren onder weg zijn. „Elk jaar worden meestal rond deze tijd de tweedejaars jongen hun roedel uitgezet als de moe der aan een nieuw nest begint. Ze moe ten op eigen poten gaan staan. Ze gaan zwerven en kunnen grote afstanden af leggen." „Er zijn er nogal wat onderweg. Dit is nu het tweede jaar dat de wolfin Neder land is waargeno men en het zullen er per jaar meer zijn." zaterdag 3 maart 2018 ZV. Europese lynx. foto wild france ■4 Goudjakhals, fotodreamstime Bruine beer. foto dreamstime Terugkeer wolf is pas het begin —Leo Linnartz, Ark Natuurontwikkeling Joris Gerritsen Wageningen Het dier in Wagen ingen is al de derde wolf deze winter in Nederland. Eerder werd er op de Ve luwe al een wolf ge zien en liep een dier vanuit Twente via de Achterhoek rich ting België. En dit is nog maar het begin, zeggen de deskun digen. Miriam Szalata Wageningen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 60