II 4 TWEE PREMIERS TWEE SPEECHES A Vol verwachting werd uitgekeken naar de toespraken van Theresa May en Mark Rutte. Vuurwerk bleef uit. May's toespraak leidde tot overwegend teleurgestelde reacties. Rutte wil dat de EU geen uitdijend gedrocht wordt. oopvolle woorden, wat aanwijzingen dat ook Groot-Brittannië water bij de wijn zal moeten doen in de brexitbesprekingen. Maar tegelijk die veelbesproken kersen van de taart proberen te eten door bij voorbeeld de business rond medi cijnen, chemie en luchtvaart veilig te stellen voor het Verenigd Ko ninkrijk. Zo was de langverwachte brexitspeech van de Britse premier Theresa May samen te vatten. Harde feiten Wat vooraf door de entourage van de premier was geplugd als 'reële stap voorwaarts' leek toch meer op een pas op de plaats. Of misschien een heel klein stapje voorwaarts door ook het thuisfront te wijzen op 'harde feiten'. Dat voor de Brit ten de toegang tot de Europese eenheidsmarkt per definitie moei lijker gaat worden nu Groot-Brit- tannië uit de EU stapt. Dat het ver keer van personen aan restricties onderhevig wordt. En ook zal de rechtspraak van het Europese Hof van Justitie nog lang na het vertrek nagalmen. „We stappen uit de Europese markt. Het zal anders worden. Op bepaalde manieren zal toegang tot eikaars markten minder zijn dan nu. Dit is en blijft een onderhan deling. Niemand kan volledig zijn zin krijgen." En dan bleef er dat politiek ge compliceerde probleem van een harde of een zachte grens tussen Ierland en Noord-Ierland of tussen Ierland en het Verenigd Konink rijk, waar Theresa May ondanks Het is en blijft een onderhandeling, volledig je zin krijgen kan niet goed overleg met haar Ierse ambt genoot ook nog niet uit was. „Het was van belang dat Theresa May de vage aspiraties oversteeg. We kun nen alleen maar hopen dat serieuze voorstellen op de post zijn gedaan", concludeerde de Bel gische oud-premier Guy Verhof- stadt pestend. Er is geen werkend voorbeeld dat model kan staan voor hoe GB en EU straks zaken met elkaar doen. May wist wel wat afviel. Het verdrag dat de Noren hebben met de EU, want dat is te verregaand. Het verdrag van de Canadezen, want dat is weer onvoldoende voor de Britse ambities. Er komt zeker geen standaard handelsverdrag zoals met Zwitser land of Oekraïne. Wat dan wel, zal de komende maanden in ieders belang worden uitonderhandeld, hoopte ze. Lastig Hoe lastig haar exercitie was bleek uit de overwegend teleurgestelde reacties: het anti-Europese UKIP en hardliners uit haar eigen Con servatieve Partij misten spierbal len. Twee van May's voorgangers, John Major (Conservatief) en Tony Blair (Labour), vinden dat de hele brexitavontuur maar beter afge blazen moet worden omdat het land er niet beter van zou worden. Wel complimenten van poli tieke vrienden als Kamerlid Sarah Wollaston (de speech was prag matisch en positief) en zelfs een zuinig compliment van EU-hoofd- onderhandelaar Michel Barnier, die wat helderheid had geconsta teerd over het Britse afscheid van de Europese markt en van de Dou ane-unie. Door de brexit veranderen machts verhoudingen binnen Europa. Pre mier Mark Rutte koerst op een so bere EU waarin 'afspraak echt af spraak is'. Zijn speech in Berlijn van giste ren was vooral om zijn positie ken baar te maken, zoals andere Euro pese premiers hem voorgingen. Met een aanstaande brexit is een Frans-Duitse as aan het ontstaan, waarin bondskanselier Merkel en president Macron verdergaande sa menwerking binnen de EU aanja gen. Bijvoorbeeld op het gebied van klimaat, migratie, veiligheid en de euro. Rutte is juist terughouden der, bevestigde hij in Duitsland, waar hij zijn visie op Europa deelde. Dat verhaal in een notendop: de EU moet geen uitdijend gedrocht worden. Voorheen vond Rutte de Engelsen aan zijn zijde, maar nu moet hij nieuwe bondgenoten zoe ken. Bijvoorbeeld Oostenrijk, of Oost-Europese landen, maar die nam Rutte gisteren toch ook de maat. Waarschuwing Hij waarschuwde dat lidstaten 'steeds vaker' rechten en geld ont trekken als het ze uitkomt. En ver volgens niet 'hun deel dragen' als er vluchtelingen verdeeld moeten worden over landen. Of de eigen overheidsfinanciën op orde moe ten krijgen. „Lidstaten vinden dat afspraken terzijde kunnen worden geschoven als het nationaal even tegenzit. Wel de lusten, niet de lasten. Maar af spraak is afspraak," aldus Rutte. „Europa is geen keuzemenu." De 27 lidstaten moeten bovenal hun eigen financiën op orde hou den en pas bij de EU kunnen aan kloppen als 'laatste redding'. An ders, zegt Rutte, verliest de EU de steun van de burger. Tegelijk zoekt de Nederlandse premier óók toenadering tot Duits land, dat met Frankrijk die andere as binnen Europa vormt. Anders dan Merkel wil Rutte weliswaar niets weten van een Europees leger, maar voor het samen inkopen van i Nederland wil niet het gat dichten dat ontstaat door het vertrek van het VK materieel laat hij de deur open. En - net als Merkel - kwam Rutte gis teren met het 'doel' dat de EU voor 2030 een C02-reductie van 55 pro cent afspreekt. De premier herhaalde overigens wel dat Nederland niet het gat wil dichten dat ontstaat op de EU-be- groting door het vertrek van het Verenigd Koninkrijk. Merkels nieuwe regering had dat gesugge reerd. In Europa zal niemand zijn opge schrikt van zijn speech: daarvoor was het een klassiek liberaal ver haal dat men van Rutte gewend is. En ook in politiek Den Haag zal het hem geen last geven, al blijft het daar laveren. In Rutte's eigen coalitie wil D66 dat Europa méér gaat doen, terwijl het CDA, WD en Christenunie te rughoudender zijn. Maar D66 liet gisteren tevredenheid merken over Rutte's toespraak. zaterdag 3 maart 2018 GO Premier May blijft vaag over vertrek... Bob van Huët Rotterdam/Londen —Theresa May, premier Premier Mark Rutte sprak in Berlijn, waar hij zijn visie op de Euro pese Unie deelde, foto's epa/ap/photonews/reuters ...en premier Rutte koerst op sobere EU Tobias den Hartog Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 4