Kader lijnwavelk 13 TREFWOORD of Applied Sciences bevestigt dat hij enkele jaren geleden, ten tijde van de uitspraak van Reparaz, heeft onderzocht of hij de onder- zoeksfunctie - 'mocht dat opportuun zijn' - moest redden door die bij de HZ onder te brengen. „De onderzoeken van ZB Planbu reau over hoe de demografie zich ontwik kelt en de arbeidsmarkt, zijn voor ons bui tengewoon belangrijk. Daar baseren wij be leidskeuzes op. Wij maken echt substanti eel gebruik van de informatie uit de Staat van Zeeland." Zijn collega Hendrik-Jan van Arenthals van Scalda schreef recent in zijn blog dat de rapporten van ZB Planbureau 'de cijferma tige basis vormen voor heel het onderwijs beleid in Zeeland'. „Achteraf zal menigeen moeten toegeven dat de adviezen veel hout sneden en dikwijls nu de facto alsnog wor den opgevolgd." Dat is niet de overheersende stemming in de Staten. Daar werd reikhalzend uitgeke ken naar de evaluatie van Kwink, maar toen die positief uitpakte bleef het rapport nage noeg onbesproken. De recente gebeurtenis sen hebben het vuur weer doen oplaaien, alsof met de Staat van Zeeland alsnog de stok is gevonden om mee te slaan. „Er is aanleiding om een brede discussie te voeren over nut en noodzaak van het planbureau, ook afgezet tegen de jaarlijkse kosten", zegt Kees Bierens (WD). „Ik zie een breed veld ontstaan van partijen, ik Quote xxxxxx xxxxxx xxxxxx proef het van links tot rechts, die het daar over willen hebben. Moet je als provincie Zeeland voor gegevens die je nodig hebt een eigen planbureau in stand houden of kun je die ook via andere kanalen krijgen, zoals het CBS, het CPB of andere bureaus?" Vóór de Statenverkiezingen van 2019 zou die discus sie toch wel gevoerd zijn, denkt Bierens, maar door het gedoe over de Staat van Zee land, het tunnelrapport en de ZB-begroting 'gaan we dat versneld doen'. Net als Van den Bout twintig jaar geleden, merkte ook Perry Moree, de huidige direc teur van ZB Planbureau en Bibliotheek van Zeeland, dat de politiek niet onverdeeld po sitief kijkt naar zijn instituut. „Ik heb wel politici ontmoet die zeiden: 'Jullie typen ge woon een tabelletje over van het CBS.' Dan vroeg ik over welk rapport ze het hadden en dan konden ze niet eens een titel noemen." ZB Planbureau publiceert over maat schappelijk gevoelige onderwerpen, ver klaart hij, en dus worden de conclusies niet altijd met gejuich ontvangen. „Als wij on derzoek doen naar de tol in de Westerschel- detunnel zullen er altijd mensen zijn die zich niet kunnen vinden in de conclusies, wat we ook zeggen. Tegendraads zijn, dis cussie uitlokken, dat hoort bij de functie van een planbureau. Wij kunnen met con clusies komen die onze opdrachtgever liever niet hoort. Waar het om gaat is dat we feiten leveren die bijdragen aan toekomstig be leid." Moree vindt dat ZB Planbureau perfect onderzoek moet afleveren en dus had er geen fout cijfer in de Staat van Zeeland mo gen staan. „Dat had wel vier keer gecontro leerd moeten worden. Ik reken me dat aan en ik heb er in een stuk in de PZC ook mijn excuses voor aangeboden. Maar het veran derde de essentie van de Staat van Zeeland niet, anders had ik het hele rapport terugge trokken." Blijft de vraag of hij als directeur adequaat heeft gereageerd, wetende dat het planbu reau niet zoveel krediet heeft. Zijn excuses kwamen pas na een week. „Ik vind dat je niet te schichtig moet reageren." Hij ver bood Van der Wouw pas zijn naam onder het opiniestuk in NRC Handelsblad te zet ten, nadat De Reu had gewaarschuwd voor de gevolgen. En de ernst van de brief over de begroting lijkt niet tot hem door te dringen. Voor 1 april moet hij wat 'normale begro- tingsdingen' aanpassen, houdt hij vol, en halverwege 2018 hoopt hij de provincie te vertellen hoeveel geld er precies gaat naar welk onderdeel van zijn organisatie. De Reu bevestigt desgevraagd dat dat nu juist is wat de provincie voor 1 april wil weten. „Dat zullen we dinsdag dan nog wel even duide lijk maken." zaterdag 3 maart 2018 GO Rures conubium santet umbraculi, etiam catelli optimus verecunde adqui- reret ossifragi, et apparatus bellis cir- cumgrediet plane adlaudabilis umbra culi, etiam chirographi pessimus negle- genter agnascor saburre, et optimus bellus quadrupei fortiter corrumperet saburre, quod incredibiliter adfabilis cathedras fermentet Aquae Sulis. Plane adlaudabilis quadrupei insectat apparatus bellis. Ossifragi deciperet saetosus cathedras. Medusa suffragarit ossifragi. Adlauda bilis saburre agnascor umbraculi. Pessimus perspicax quadrupei suffra garit lascivius cathedras, semper gulo- sus apparatus bellis fermentet adfabi lis oratori. Pompeii comiter agnascor concubine, et aegre gulosus zothecas plane verecunde adquireret adlaudabi lis umbraculi, quod incredibiliter bellus apparatus bellis circumgrediet catelli. Optimus lascivius agricumperet matri- monii, et syrtes verecunde conubium santet adfabilis umbrazothecas. Plane adlaudabilis umbraculi praemuniet Au gustus. Verecundus apparatus bellis miscere incredibiliter perspicax concu bine, et fragilis quadrupei corrumperet pessssifragi. Zothecas circumgrediet -Naam (leeftijd)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 49