'Joop' komt helpen bij vechtscheiding n 6 Walcherse jongeren werken of studeren Sproeiers Rompen Servicebus alternatieve pinautomaat Via het jongerenloket van Orionis Walcheren meldden zich in 2017 700 jongeren bij de sociale dienst. Van hen heeft maar een derde een uitkering gekregen, zegt directeur Hans Feenstra. „Twee derde heeft werk gevonden of is aan een oplei ding begonnen." In totaal hebben nu amper 500 Walcherse jongeren een uitkering. De harde aanpak van jeugdwerk loosheid is één van de speerpunten uit een plan van aanpak van Orionis en de drie Walcherse gemeenten om het aantal mensen met een uit kering te verlagen. Na één jaar heeft dat ertoe geleid dat er 177 mensen minder een uitkering hebben en dat was een veel hoger resultaat dan werd nagestreefd (128). Dat levert ook financieel een groot voordeel op: met een investe ring van 9 ton is een voordeel be haald van 3,7 miljoen euro. Dat geld vloeit overigens niet terug naar de gemeenten. Toch hebben zij er baat bij, want Orionis krijgt structureel te weinig geld voor het aantal ver strekte uitkeringen. De gemeenten moeten dat gat bijpassen. Als het aantal uitkeringen daalt, wordt dat gat kleiner en de bijdrage van de ge meenten dus ook. Van de700jongeren die bij ons kwamen in 2017, kreeg maar een derde een uitkering De aanpak van de jeugdwerk loosheid wordt dit jaar uitgebreid, kondigt Feenstra aan. „We gaan het jongerenloket verbreden. Nu is dat alleen iets van ons, maar dit jaar ko men daar Porthos en het Regionaal Bureau Leerplicht bij. Dan komen meer jongeren bij ons in beeld en kunnen we meer jongeren naar een baan of een opleiding begeleiden." Orionis let er sinds vorig jaar ook beter op of mensen wel recht heb ben op een uitkering, of dat die te hoog is. „Ik wil dat niet meteen fraude noemen", nuanceert Feen stra. „Het gaat ook om onbekend heid met regels of slordigheid. Zo als een gescheiden vrouw die recht heeft op alimentatie maar die niet krijgt. Dan moet de alimentatie ko men en gaat de uitkering omlaag. Of iemand die uit een kleine baan nog een inkomen heeft dat gekort moet worden op de uitkering." In 2017 heeft Orionis op die manier 35 uitkeringen ingetrokken en 142 uit keringen verlaagd. Het plan van aanpak is opgesteld voor vier jaar. De gemeenteraden willen elk jaar de resultaten zien om te bepalen of ze ermee door gaan. Voor 2018 is er nog geld voor, voor 2019 en 2020 nog niet. Feenstra zou het terecht vinden als de raden het extra budget voor het plan van aanpak blijvend aan Orionis toekennen. „De resultaten die we boeken, zijn namelijk ook blijvend." Joop wordt een adviseur en regis seur die oplossingen aandraagt bij problematische echtscheidingen. Die zal ook de kinderen advies ge ven. Vader vertelde dat naar aanlei ding van de motie die Lilian Janse (SGP) indiende bij de visie op spe cialistische jeugdhulp. Zij wil dat de gemeente actief optreedt om echt scheidingen in gezinnen met kin deren te voorkomen. Vader ont raadde de motie, ook omdat bij spe cialistische jeugdhulp 'de preventie al ver voorbij is', zoals hij het zei. De nieuwe functie gaat wel geld kos ten, zei Vader: „Daar kom ik nog bij u voor terug." Eerst buigen de jeugdhulpwethouders zich over het plan Joop. Problematische echtscheidingen spelen wel een grote rol bij jeugd met grote moeilijkheden. Jaarlijks krijgen 240 Zeeuwse kinderen daarmee te maken. Bij jeugdzorgin stelling Intervence speelt in 83 pro cent van de gevallen een problema tische relatie tussen de ouders mee. Dat zijn 200 kinderen, somde Vader op. Via de GGZ en gezondheids zorg en maatschappelijke organisa ties doet de gemeente al veel aan preventie, stelde hij. Dat gaat van signalering via consultatiebureaus en huisbezoeken van de wijkver pleegkundigen tot later het maat schappelijk werk. Meeuwse handelsonderneming bv Bewoners van de Stromenwijk in Middelburg kunnen mis schien toch weer geld pinnen in hun wijk. De servicebus van de bibliotheek heeft een pinauto maat en die bus krijgt mogelijk een extra halte bij de winkels aan het Westerscheldeplein. Dat meldt het college van B en W in antwoord op vragen van de PvdA over het verdwijnen van de geldautomaat, de Rabobank sloot de automaat op 3 januari omdat die onvoldoende bevei ligd kan worden tegen bijvoor beeld plofkraken. Dat is extra ge vaarlijk omdat er mensen boven de geldautomaat wonen in een appartementencomplex. Op verzoek van de gemeente raad heeft het college nog eens met de Rabobank overlegd, maar die ziet geen kans de pinauto maat in ere te herstellen. Wel be kijkt de bank met de Zeeuwse Bibliotheek de mogelijkheid om de servicebus een halte in de Stromenwijk te geven. In die bus kan geld gepind worden. Of dat lukt, is nog niet bekend. Extra pinnen Klanten kunnen inmiddels bij de Spar en de Aldi aan het Wes terscheldeplein in de Stromen wijk extra geld pinnen als ze hun boodschappen betalen. IN DE REGIO Presentatie Wim de Meij Prinses op de erwt Bingo in Het Bastion Lentetocht wandelclub MIJN DORP, MIJN STAD Zaterdag Zondag zaterdag 3 maart 2018 WA Minder jeugd in de bijstand Ze gaan maar werken of stude ren, maar een uitkering krijgen ze niet meer. Heel kort door de bocht gezegd is dat de aanpak van de jeugdwerkloosheid op Walcheren. En met succes, blijkt uit de evaluatie door Orionis Walcheren. Maurits Sep Middelburg - Hans Feenstra, directeur Orionis Walcheren Kinderen die in de knel komen door de vechtscheiding van hun ouders worden binnenkort te hulp geschoten door Joop. Of Jopie, mocht de nieuwe functi onaris in de preventieve jeugd zorg een vrouw zijn. Dat kon digde wethouder Albert Vader donderdag aan in de gemeente raadsvergadering in Vlissingen. Claudia Sondervan Vlissingen Albert Plesmanweg 6 4462 GC Goes I Tel. 0113-212620 I Fax 0113-232214 Email: info@meeuwse-goes.com Maurits Sep Middelburg RITTHEM De jaarlijkse foto- en filmpresentatie door Wim de Meij over het dorpsleven van Ritthem vindt vandaag en 15 maart plaats in De Verwachting. Aan vang 19.30 uur, na afloop is er een ver loting. Toegang is gratis. VLISSINGEN De theatervoorstel ling De prinses op de erwt wordt van daag gespeeld in CCXL in Vlissingen. Het verhaal gaat over prins Koen die moet trouwen. Alle prinsessen uit de buurt worden uitge nodigd, maar prins Koen wil trouwen met een meisje dat hij zelf leuk vindt. Aanvang 14.00 uur, entree 18 euro. MIDDELBURG Activiteitenvereni ging Het Bastion in Middelburg houdt morgen om 14.30 uur de maandelijkse bingo aan het Bas tion 40 in Middel burg. Deelname voor acht ronden bingo en een lot voor de loterij is 5 euro, inclusief twee consumpties. VLISSINGEN Wandelsportvereni ging Willen is Kun nen in Vlissingen houdt vandaag een lentetocht. Deelne mers kunnen 5,10, 15, 20 of 30 kilome ter wandelen. Het startbureau is ge opend van 07.30 tot 17.00 uur. In schrijven en starten bij clubhuis Ons Plekje, Falckstraat 4. Inschrijven kost 3 euro, leden van een wandelbond beta len 2 euro. AAGTEKERKE De aanleiding was een beetje triest, maar de waardering van de gemeente Veere is er niet minder om. Na de zwanenzang van Nut en Genoegen kreeg Adriaan Louws de Veerse Waarderingsonderscheiding uit handen van wet houder Chris Maas. Louws zong ruim 70 jaar in het koor in Aagtekerke. De jaarlijkse uitvoering in Amicitia was de laatste, omdat het ledental onder de tien dreigt te zakken. Louws was ook wedstrijdschrijver voor ringrijdersvereniging De Vrijbui ters en bestuurslid van VVV Aagtekerke. foto ruben oreel GRIJPSKERKE Dorpshuis Nimmer- dor, vanaf 10.00 uur: Dorp in actie voor Ronald McDo- nald-kinderfonds MIDDELBURG De Spot, 21.00 uur: Concert tenorsaxo fonist Chris Potter OOST-SOUBURG Historische Kerk, 20.00 uur: Concert Veerse Scheepstuig SEROOSKERKE Van der Eijk Twee- wielerspecialist, 19.00 uur: Zeeuwse MTB avondtocht SINT LAURENS Dorpskerk, 20.00 uur: Concert Zeeuws Mandoline en Gitaar Orkest VEERE Neeltje Jans, over dag: Evenement Samen in actie voor een Schone Schelde VLISSINGEN St. Jacobskerk, 19.30 uur: Optreden Scratch Messiah; Arsenaal Theater, 20.00 uur: Optre den Bluejeans Big Band en Isabel Pro voost WESTKAPELLE Kasteel van Batavia, 19.00 uur: Start mountainbike avondtocht MIDDELBURG Boekhandel De Drvkkery, 13.30- 16.00 uur: Jill Schirnhofer aanwe zig voor handteke ningen en fotoses sie NIEUW- EN SINT JOOSLAND Theater De Wegwij zer, 15.00 uur: Voor stelling Nog 100 nachtjes slapen OOST-SOUBURG Historische Kerk, 11.30 uur: Kinder lunchconcert Pa- getti Nog lang niet jarig RITTHEM Historisch Kerkje, 15.00 uur: Klassiek concert Cugnon Ensemble VLISSINGEN Theater Spoetnik, 15.30 uur: Optreden The Lynnes; Sint Jacobskerk, 15.30 uur: Optreden Ca- pella Amsterdam WESTKAPELLE Kasteel van Bata via, 17.00 uur: Op treden Soulkitchen ONDERSCHEIDING

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 42