Landman vertrekt als bestuurder Onze Wijs 4 NIEUW BEGIN BURGEMEESTER Een raadslid en twee wethouders stapten op in de gemeente Sluis in de afgelopen raadsperiodeEr is goede hoop dat burgermeester Vermue bijdraagt aan het normaliseren van de politieke verhoudingen. verkiezingen gemeenteraad De opmerking van de Kapelse bur gemeester Anton Stapelkamp bleef begin oktober even hangen in de raadszaal in Sluis. Hij was te gast om namens de Zeeuwse gemeen ten afscheid te nemen van Peter Cammaert, die tijdelijk burge meester was geweest in Sluis. Sta pelkamp liet vallen dat 'Cammaert hard geprobeerd had om het beeld dat anderen van bestuurlijk Sluis WD-wethouder Stan Lauret kon eind 2014 zijn biezen pakken na onder meer klachten van amb tenaren over ongepast gedrag. En Albert de Bruijn (D66) kon ver trekken toen in de zomer van 2016 de coalitie het vertrouwen in hem en in D66-raadslid Wim Huigh opzegde en D66 dus uit de coalitie knikkerde. Huigh kroop daarna - begrijpelijkerwijze - in een felle oppositierol, wat het er ook alle maal niet vriendelijker op maakte. In de raadszaal in Sluis kijkt nie mand ervan op als er binnen één vergadering meerdere keren be schuldigingen over vriendjespoli tiek, populisme, onbetrouwbaar heid en leugens over tafel vliegen. Of dat erg is, daarover kun je dis cussiëren. In veel gemeenten is het in elk geval niet normaal. Er zijn wel wat verzachtende omstandigheden. Zo erg als het ooit was, is het al lang niet meer - bijna alle raadsleden drinken na af loop van een bijeenkomst pro bleemloos een biertje met elkaar. En niet te vergeten: voor een ge meente met 'slechts' 24.000 inwo ners gebeurt er in Sluis ook wel erg veel. Met name de ontwikkelingen in het kusttoerisme gaan snel. Hon derden appartementen kwamen er de afgelopen jaren bij in Cadzand- Bad, en zowel daar als in Breskens Zo erg als het ooit was is het niet meer. Raadsleden drinken sam een biertje staat ook de komende tijd nog heel wat te gebeuren. De gevolgen van de komst van al die tienduizenden toeristen grijpen veel verder en le veren discussies op over zaken die in veel andere gemeenten nauwe lijks spelen: over de mix tussen permanente en recreatieve bewo ning, over hoe je met afVal schei den omgaat in zo'n kuststrook, over de verdeling van aandacht en geld tussen kust en 'achterland'. En daar komt in Sluis de bevolkings- krimp nog eens bij, inclusief de problemen voor het onderwijs. Het Zwin College in Oostburg kon afgelopen jaar maar net overeind gehouden worden - een reddings plan is in de maak. Saai wordt het dus nooit in Sluis. Dat hoeft ook niet. Dat de verhou dingen helemaal normaliseren, dat zou wel een fijn vooruitzicht zijn. Voor de bestuurders zelf, voor de inwoners van de gemeente, en uit eindelijk ook voor het beeld dat de 'de buitenwacht' heeft van Sluis. Met de nieuwe burgemeester Marga Vermue, die nu bijna een halfjaar bezig is, loopt zowat ie dereen weg. Dat is een goed, nieuw begin. Wie weet kan ze ervoor hel pen zorgen dat bij haar vertrek, er gens tussen 2023 en 2029, andere burgemeesters komen vertellen dat ze afscheid neemt bij de leuk ste gemeente van Zeeland. hebben, te veranderen'. Na die opmerking verkilde de stemming heel even. Gemeentebe stuurders vroegen het zich stille tjes en hier en daar ook hardop af: hebben we dan nog steeds zo'n slechte naam? Ja dus. De opmerking van Sta pelkamp zegt natuurlijk alles over de manier waarop in de rest van Zeeland - met name boven de Westerschelde - al jarenlang geke ken wordt naar 'die uithoek'. Een janboel is het daar - al jaren. Gek is dat niet. Een jaar of twaalf geleden was de sfeer in politiek Sluis extreem slecht. Scheldende raadsleden, vuile spelletjes, een wethouder die huilend uit een ver gadering wegliep: het gebeurde al lemaal. En ja, daarna trad er verbe tering op, maar waar vlogen er de afgelopen raadsperiode twee wet houders de laan uit, en waar stapte een raadslid op na een aanvaring met burgemeester Jetten? Inder daad: in Sluis. Verstoorde verhoudingen tussen Landman en de Raad van Toezicht van Onze Wijs zijn de oorzaak van het vertrek. Ook speelt een incident op de Middelburgse basisschool Acaciahof mee, afgelopen zomer. Die school is onderdeel van de stichting. Landman verwijderde een leerling van Acaciahof, na een conflict met zijn ouders. De be stuurder, destijds ook interim-di recteur van de basisschool, werd daarover op de vingers getikt door de Geschillencommissie Passend Onderwijs. De leerling mocht na de uitspraak van de commissie weer naar school. De Gemeenschappelijke Mede zeggenschapsraad (GMR) van Onze Wijs heeft ingestemd met het ver trek van Landman, maar voelt zich buitenspel gezet door de Raad van Toezicht. Dat blijkt uit een brief die de GMR half februari naar de toe zichthouders stuurde. De toezicht houders hadden veel eerder open heid van zaken moeten geven, vindt de GMR. Dat gebeurde pas toen de verhoudingen tussen de toezicht houders en Landman al dusdanig verstoord waren dat er geen weg meer terug was. Bovendien zijn geen verslagen gemaakt van de ge sprekken die gevoerd waren. De medezeggenschapsraad heeft daar door niet de kans gekregen om een Anderzijds is de heer Landman toe aan een nieuwe uitdaging mening te vormen of advies te ge ven. In de brief uit de GMR ook kri tiek op Landman: hij zou teveel als 'solist' gehandeld hebben in de kwestie op de Acacia-hof. Stephane Cépèro, voorzitter van de Raad van Toezicht, lichtte het vertrek van Landman gisteren in een brief aan ouders en medewer kers als volgt toe: „Enerzijds zijn er verschillen van inzicht ontstaan over de uitoefening van de functie tussen de Raad van Toezicht en de heer Landman. Anderzijds is de heer Landman toe aan een nieuwe uitdaging en een volgende stap in zijn carrière." Onder Onze Wijs vallen elf chris telijke basisscholen met in totaal 3.200 leerlingen in de gemeenten Vlissingen en Middelburg. Land man werd in 2012 bestuurder van de Vereniging Perspectief in Vlissin gen. Die koepel fuseerde in 2024 met de Vereniging voor Christelijk On derwijs (VCO) in Middelburg tot Stichting Onze Wijs. Landman en Cépèro waren giste ren niet bereikbaar voor een toelich ting. zaterdag 3 maart 2018 PC Foeteren is in Sluis normaal Martijn de Koning Sophie Stockman Sluis In het havengebied in Breskens moeten onder meer 460 appartementen komen. Teveel van het goede, vindt een deel van de gemeenteraad, foto peter nicolai 0 Thomas Landman vertrekt per direct als bestuurder van de Walcherse scholenkoepel Onze Wijs. Dat maakte de Raad van Toezicht van de stichting giste ren bekend aan ouders en me dewerkers. Cornelleke Blok Vlissingen - Stephane Cépèro, voorzitter Raad van Toezicht Onze Wijs Thomas Landman verwijderde vorig jaar een leerling van de Mid delburgse basisschool Acaciahof (foto), na een conflict met diens ouders. Ten onrechte, zo bleek later, archieffotolex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 40