Axelaar (71) is opgepakt voor grootschalige fraude GGD test scholieren van mbo op soa's 'Serveer weer broodjes kroket en erwtensoep' 3 Provincie Zee\and De Westerschelde Ferry verkeert financieel in zwaar weer. Het fietsvoetveer tussen Breskens en Vlissingen kampt met sterk op lopende tekorten. De 2,8 miljoen euro die de provincie jaarlijks bijdraagt, is bij lange na niet voldoende. Vorig jaar werd 240.000 euro verlies geleden. Voor dit jaar wordt een tekort van 655.000 euro verwacht. De provincie wil de situatie op orde bren gen door kosten te besparen en langzaam toe te werken naar één boot per uur. Ook wordt gekeken of vanaf 2019 tarieven verder kun nen worden verhoogd. Op kortere termijn wil de provincie vooral extra toeristen trekken door 'meer beleving toe te voegen'. Samen met VVV Zeeland, Economische Impuls Zeeland en een extern bureau zijn daarvoor ideeën bedacht. Het streven is een aantal 'praktisch uitvoerbare zaken' nog voor het komende toeristensei zoen voor elkaar te krijgen. Welke dat zijn, wil de provincie nog niet verklappen. „Volgende week is daar nog overleg over", zegt een woordvoerster. „Daarna moeten Gedeputeerde Staten er op korte termijn een besluit over nemen." Sebastiaan Keijmel, scheepsbouwkundig ingenieur en kritisch volger van de veer dienst, is sceptisch. „Verbetering van de be- Voor mij is het duidelijk dat ze op de verkeerde weg zijn leving is met deze boten een hopeloos idee. Constructietechnisch is het bijna niet te doen. Elke ingreep gaat ten koste van de ca paciteit en zal niet meer passagiers opleve ren." Horeca aan boord is volgens hem niet haalbaar. „Waar wil je dat buffet zetten? Dat gaat ten koste van de ruimte en het aantal zitplaatsen. En je hebt personeel nodig dat mensen bedient. Dat kost meer dan dat het oplevert." En horeca op het veerplein zelf? „Dan moet je een ondernemer vinden die aan een beperkt aantal mensen broodjes kroket gaat verkopen. Er staat al een friet- tent in de zomer, dus dat heeft geen meer waarde." „De VVD had het over vlaggen plaatsen, maar dat vind ik niet echt beleving", zegt Keijmel. „En met muziek aan boord trek je ook geen extra toeristen. Ik denk zelfs dat zij zich daaraan gaan ergeren." Achterdek De aantrekkingskracht zit in de reis zelf en de omgeving. „Beleving is toch vooral dat je naar buiten kan kijken, dat iedereen buiten kan zitten en meer kan zien." De huidige boten bieden daar op het achterdek maar beperkt ruimte voor en bovendien zitten passagiers er weinig beschut. Keijmel constateert dat prijsverhogingen en het snijden in het aantal afvaarten alleen maar leiden tot oplopende tekorten. Meer beleving aan boord gaat het tij zeker niet ke ren. „Voor mij is het duidelijk dat ze op de verkeerde weg zijn." De arrestatie komt niet onver wacht. Curator Folkert Hiemstra van Van Boven Advocaten in Mid delburg meldde december 2026 al dat de oud-eigenaar mogelijk strafrechtelijke vervolging wachtte. Meerdere gedupeerden hadden toen al bij het Openbaar Ministerie aangifte gedaan van verduistering, aldus Hiemstra. De verdachte wordt verweten een bedrag van bijna 2,4 miljoen euro te hebben weggesluisd in de periode 2007 tot 2016. Particulie ren stalden in goed vertrouwen bedragen van ro.ooo tot 200.000 euro bij hem, waarbij hij hogere rendementen voorspiegelde dan Axelaar wordt verdacht van het wegsluizen van bijna 2,4 miljoen euro bij reguliere banken. De politie spreekt van Ponzifraude, waarbij de uitbetaalde rende- mentsgelden deels worden gefi nancierd uit de inleg van nieuwe klanten. Volgens de politie zijn minstens 2t particulieren gedupeerd. Cura tor Hiemstra sprak eerder van ruim zestig, voornamelijk Neder landse privépersonen. De oud-eigenaar van het assu rantiekantoor, die zowel zakelijk als privé failliet is verklaard, is af gelopen week na zijn arrestatie verhoord. Hij heeft twee dagen vastgezeten, waarna hij in afwach ting van een rechtszaak naar huis is gestuurd. De GGD Zeeland gaat - samen met testalize.me - mbo-leerlingen van Scalda testen op seksueel over draagbare aandoeningen (soa's). De GGD bezoekt vestigingen van Scalda met een team verpleegkun digen. Dit team gaat in gesprek met jongeren over seksualiteit en even tueel op soa's testen. De soa-test is gratis. longeren waarbij blijkt dat ze risico hebben gelopen, kunnen meteen op school getest worden. Jongens en meisjes kunnen de test zelf uitvoeren en krijgen zo snel mogelijk de uitslag. Door het testen laagdrempelig te maken, is de hoop dat jongeren zich sneller laten controleren. Boven dien treedt er bewustwording op over veilig vrijen. Vaak blijkt dat vooral jongeren niet op de hoogte zijn van risico's. Zo weten veel jonge meisjes niet dat chlamydia tot onvruchtbaarheid kan leiden. Vanaf maandag beginnen de be zoeken van testalize.me en het ADRZ. De testacties worden door de leerlingen positief gewaardeerd. Bij jongeren wordt voornamelijk de chlamydia gevonden. In 2017 werd er door de GGD Zeeland bijna 200 keer positief getest op chlamydia onder jongeren. Veertig procent van de jongeren gebruikt geen con doom bij een onenightstand. zaterdag 3 maart 2018 De Westerschelde Ferry kampt met sterk oplopende tekorten, archieffoto ruben oreel Rolf Bosboom Breskens - Sebastiaan Keijmel, scheepsbouwkundig ingenieur Hoe de overtocht met het fietsvoet veer leuker kan worden gemaakt? Zeeuwen op Facebook weten het antwoord wel: serveer weer broodjes kroket en erwtensoep. Net als vroe ger. Daarmee lijkt de heimwee naar de oude PSD-boten groot te zijn. Een op roep voor suggesties om de reis met de Westerschelde Ferry aantrekkelij ker te maken, levert een collectief plei dooi op om de horeca aan boord - en dan vooral de legendarische kroket en snert met rookworst - in ere te herstel len. En maak er dan gelijk maar weer een veerdienst van die ook auto's over zet, vindt menigeen. „Wat missen we eigenlijk die oude boten...", verzucht bijvoorbeeld Eugene Meerman. „Vroe ger was alles anders. En in dit geval ook vele malen beter. Meer woorden heb ik niet nodig", aldus Dian de Bak ker. De oproep op Facebook levert ook andere suggesties op. „Een sim pele oplossing zou zijn om in de salon de stoeltjes tegenover elkaar te plaat sen", stelt Jan Elfrink voor. „Dat oogt gezelliger, maar is ook gezelliger, door dat de mensen tegenover elkaar zitten en sneller in gesprek gaan met elkaar." „Zet er een livebandje op dat voor wat muziek zorgt. Zeker in de zomer erg gezellig", suggereert llona Pijpelink. Jacqueline Butz heeft meerdere ideeën: „Gratis streekproducten laten proeven, lekker muziekje, tips geven wat er die dag te doen is aan de over kant." Ineke Jonker pleit voor 'een transpa rant raam in de bodem met de moge lijkheid tot onder water kijken', maar ook voor een hoek waar men naar oude filmbeelden kan kijken van varen en werken op de Westerschelde. Adinda M. de Zeeuw zou graag meer buitenruimte zien. Anderen hechten meer aan een boot die steevast twee keer per uur vaart en minder vaak uitvalt. „Dat zou erg fijn zijn en gelijk leuker", aldus Magda Min- derhoud-de Graaf. „Waarom moet er altijd maar vermaak zijn?", vraagt Karen van der Togt zich af. „Kijk eens naar buiten. Er is genoeg te zien. Of praat met je buurman of buurvrouw." De oud-eigenaar (71) van het in juni 2016 failliet verklaarde as surantiekantoor Henk de Rid der in Axel is afgelopen week aangehouden door de politie op verdenking van grootschalige fraude. Harmen van der Werf Axel Luc Oggel Goes MAX 181 - PASSAGIERS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 39