u 29 en stadionplannen; nóg zo'n slecht seizoen kan de club zich niet permitteren miBS '-',o Wij zijn het als Feyenoord altijd verplicht om voor de titel te gaan voor rekening komen van de club. „Dit kan de doodsteek voor Feyen oord worden", voorspelde econoom Tsjalle van der Burg al meermaals. Volgens de Feyenoord-supporter en sporteconoom, verbonden aan de Universiteit van Twente, is ook dit stadionplan - het zoveelste in de laat ste vijftien jaar - desastreus voor Fey enoord. Ingewikkelder „Domweg omdat het veel te duur is om het ooit rendabel te krijgen", al dus Van der Burg. „Want veel inge wikkelder is de discussie in de kern niet. Twee jaar geleden lagen er twee plannen om de huidige Kuip grondig te verbouwen. Die plannen kostten allebei rond de 200 miljoen. Flet plan van BAM voorzag in 70.000 toe schouwers en een akoestisch dak - en dat zou uiteindelijk uitkomen op zo'n 220 miljoen euro. Ga maar na: Feyenoord City heeft minder capaci teit (63.000, red.) en een regendak, maar géén akoestisch dak dat concer ten mogelijk maaktmaar het is zo'n 260 miljoen euro duurder. Een ab surd verschil. Totaal onverant woord." Maar, zo bepleitten de voorstan ders van Feyenoord City al geregeld, in het plan is de gebiedsontwik- keling op Rotterdam-Zuid cruciaal. Het hele stadsdeel gaat een lift krijgen; van grote waarde voor de ge meente Rotterdam. Bo vendien krijgt de oude Kuip een nieuwe be stemming - en blijft daarmee grotendeels behouden in zijn huidige vorm. „Maar in het plan van BAM is de ge- biedsontwikkeling helemaal nooit onderzocht", aldus Van der Burg. „Dat was alleen nog een stadionplan. Wie zegt dat daar geen combinatie met gebiedsontwikkeling mogelijk was geweest? Het feit dat dat nooit is onderzocht, en dat het plan stukliep op nog geen 20 miljoen euro, geeft wel aan dat Feyenoord helemaal niet op renovatie van de Kuip zat te wachten. Het wilde hoe dan ook een nieuw stadion, zoals nu bij Feyen oord City ook gaat gebeuren. Maar dat stadion wordt per zitplaats 2,7 keer zo duur als de Arena. Dat kan de bouwers heel veel winst opleveren - en precies daarom zullen de bouwers wel willen helpen om het te financie ren. Zo werkte dat bij het in 2013 voorgestelde, eveneens te dure nieuwe stadion (HNS) ook, dat toen door de gemeenteraad werd afgewe zen. Daarbij stond al bij voorbaat vast dat Volkers Wessels bouwer én co-fi nancier zou worden." De financiering van het project lijkt vooralsnog inderdaad geen pro bleem te zijn, terwijl directeur De Jong al uitvoerig bepleitte dat de risi co's voor Feyenoord minimaal zijn. De gemeente Rotterdam toonde zich al bereid om - onder voorwaarden - 100 miljoen bij te dragen. Veel wijst erop dat de trein van Feyenoord City op weg is naar zijn eindbestemming. „Het doet me deels denken aan de plannen met Twente Airport van en kele jaren geleden", aldus Van der Burg. „Daar zou de bouwer, Volker- Wessels, samen met regionale over heden de belangrijkste financier worden. Iedereen die betaald kreeg voor onderzoek naar dat project, ver kondigde dat het allemaal prima in elkaar stak. Maar iedere onafhanke lijke econoom en luchtvaartdeskun- dige zag ook daar: veel te duur, totaal onverantwoord. Gelukkig is dat pro ject uiteindelijk op het laatste mo ment niet doorgegaan, omdat Brussel geen toestemming voor de over heidssteun wilde geven. Ook bij Fey enoord City zeggen veel betaalde on derzoekers dat het wel kan. Iedereen die van buitenaf kijkt, kan zien dat het project pakweg 200 miljoen euro te duur is." Op de huidige vijfde plaats doet Feyenoord terugdenken aan pakweg tien jaar geleden. Toen, in 2007-2008, eindigde het asl zesde. De beker winst was dat jaar slechts een doekje voor het bloeden - en in de jaren daarna zakte de club alleen nog ver der weg. Feyenoord was destijds fi nancieel noodlijdend, een belangrijk verschil, maar toch: de club kan zich de komende jaren geen seizoenen meer permitteren zoals deze. „De laatste jaren hebben we heel veel goede stappen gemaakt", vindt trainer Giovanni van Bronckhorst. „Het nieuwe trainingscomplex komt eraan, en financieel hebben we meer kunnen investeren dan voorheen." Dat Feyenoord zijn geld vooral kan investeren in 'subtopspelers met doorgroeimogelijkheden? „Met de realiteit kan ik goed leven", aldus de coach. „Ik zou ook Messi wel willen halen, maar dat zit er niet in. Maar dat het voor de hele club goed zou zijn als de begroting verder omhoog kon, lijkt me ook duidelijk." Het nieuwe stadion moet het spe lersbudget met 5 miljoen euro om hoog brengen, zo blijkt uit de busi- nesscase van Feyenoord City. De club zou dan rond de 30 miljoen per jaar kunnen gaan besteden aan spelerssa larissen, iets meer dan Ajax en PSV nu. „Maar een denkfout is dat die clubs stil blijven zitten", aldus sport econoom Van der Burg. „Zeker Ajax gaat de komende jaren alleen nog maar groeien. Zelfs als alles mee zou zitten rond Feyenoord City, kun je je afVragen of de club er onder de streep wel genoeg aan overhoudt." Van Bronckhorst benoemde het al geregeld: „Wij verschuilen ons niet achter budgetten. Wij zijn het als Feyenoord verplicht om altijd voor de titel te gaan." zaterdag 3 maart 2018 GO - Trainer Giovanni van Bronckhorst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29