Ya cultuuromslag bij Ajax 27 5 vanavond in Eindhoven tegen PSV de eredivisie weer spannend maken Gaat FC Utrecht de competitie weer spannend maken? De ploeg in vorm is in 2018 in alle acht duels ongeslagen gebleven. Maar PSV-uit is traditiegetrouw andere koek voor de Domstedelingen. „We raken beter ingespeeld." 1-7 verloren, maar we speelden onze beste helft van het seizoen w PSV won de laatste tien competitieduels met FC Utrecht. De Utrech ters verloren in Eindho ven zelfs maar liefst 21 wedstrijden op rij. 38 jaar terug werd er voor het laatst gewonnen (2-3). Met de nu 65-jarige Gerard van der Lem op 25 oktober 1980 als matchwinner en Pim Doesburg als geslagen keeper. Redenen te over om de ontmoe ting tussen de koploper en de num mer 4 op voorhand schriftelijk af te doen, zo lijkt het. Maar in Utrecht denken ze daar heel anders over, en wie in den lande hoopt op een spannend competitieslot zal dui men voor trainer Jean-Paul de Jong en zijn manschappen mee. Feit is dat Utrecht heerlijk in zijn vel zit. Feit is ook dat Utrecht tegen de top 5-clubs prima presteert dit seizoen. Nou ja, op die 1-7 tegen de tegenstander van vandaag na dan. „Maar gek genoeg speelden we toen onze beste helft van het seizoen. Een uur lang voetbalden we heer lijk, en ineens werden we allemaal eilandjes in plaats van een een- heid." Aan het woord is Sander van de Streek. Je zou de 24-jarige mid denvelder de belichaming van het huidige Utrecht kunnen noemen. Een ploeg die de laatste seizoenen na de winterstop op stoom komt om niet meer los te laten. Na maan den waarin het passen en meten was om met succes de opvolgers van verkochte kroonjuweeltjes in te passen. Van de Streek is daar geen uitzondering op. Bij het vertrek van Sofyan Amrabat schreeuwde ieder- een rond Galgenwaard moord en brand, nu is de van SC Cambuur overgekomen Barnevelder één van de nieuwe koningen van het sterke Utrechtse middenveld. De loper tussen veel frivolere rasvoetballers als Yassin Ayoub, winteraanwinst Mateusz Klich en Zakaria Labyad. Dat laatstgenoemde in Eindhoven ontbreekt, is een aderlating, maar ook op dat vlak heeft Utrecht een stap gemaakt. De club leidt talenten op of haalt met types als Van de Streek spelers die op meerdere po sities inzetbaar zijn en rap door groeien. Zodat er nooit paniek is als een bepalende speler niet aan de af trap kan verschijnen. Stunten Hamvraag is: kan Utrecht ook zon der zijn nummer 10 stunten in Eindhoven? Ja, zegt Van de Streek. „De kans dat we met legen handen staan tegen een topploeg is aanwe zig, maar we gaan er zeker niet op voorhand vanuit." Zoiets zegt ook trainer De Jong. Hij borduurt sinds de winterstop voort op dat wat hij met zijn voor ganger Erik ten Hag in 2,5 jaar tijd heeft opgebouwd. En legt nu zijn eigen accenten. Spelers zijn meer zelf verantwoordelijk en hanteren meer variaties qua aanvalsspel, waar Ten Hag de man van het vaste stramien was. Onder De Jong voet balt Utrecht meer met het hart zeg maar. „Dat de resultaten in Eindho ven, op de kwartfinale twee jaar te rug in de beker na (1-3 zege), niet best zijn, is een feit. Maar onze ploeg wordt fitter, we raken beter ingespeeld. Tegenstanders passen zich aan op ons dynamische spel, waar wij weer op proberen te anti ciperen. Dat gaat ons goed af." De Jong heeft niks op met col lega-trainer Gertjan Verbeek die PSV schijtbakkenvoetbal verweet. „Ze staan niet voor niets los van de rest. Ze hebben een manier gevon den om succesvoller te zijn dan de rest. Brengen wekelijks een win- FC Utrecht verloor in de competitie de laatste 21 uitwedstrijden tegen PSV. nend team op de been. En nu zijn ze op weg naar iets tastbaars. Daar past alleen respect bij. En het is aan ons om daar iets tegenover te zetten." Hij vindt dat Utrecht vooral niet in dezelfde valkuil moet trappen als bij de 1-7 in eigen huis. Ook toen werd de ploeg geroemd om het spel en de prestaties. Werd het zelfs be titeld als potentiële uitdager van de top 3. En gingen de spelers zelf ook geloven dat het mogelijk was. Die zelfde ploeg is nu terug op plek 4. Maar van grote woorden vooraf is nu geen sprake. „We koesteren geen revanchegevoelens op die 1-7, maar de les was dat het niet vanzelf gaat. We zullen bij de les moeten zijn en blijven om te presteren. Dat Zakaria er niet bij is, mag geen item zijn. Tegen Twente moesten we ons spel anders inrichten vanwege zijn absentie, maar daar heeft het elftal niet onder geleden. Dat is ook de kracht van het huidige Utrecht." RESULTATEN ter Bosz en Marcel Keizer. Als het niet dit seizoen is, dan wel volgend jaar. Ten Hag verdient tijd, maar juist dat is een onbekend woord in Amsterdam-Zuidoost. Nu al klinkt het voorzichtig door uit één van de vele lagen van de club: is het spel niet te voorzichtig onder Ten Hag? Te gecontroleerd? Te weinig franje? Het wezenlijke probleem bij Ajax We zullen de belasting moeten verhogen om het langer aan te kunnen ligt dieper. De club is een commer ciële talentenfabriek waar de prij zen uitblijven. De publicatie van de positieve halfjaarcijfers zijn voor supporters bijna een kwelling. Een slordige 175 miljoen op de bank, maar geen feest na afloop van het seizoen. De essentie is toch echt dat Ajax eens per twee jaar kampioen van Nederland wordt. Mare Overmars vindt dat zo'n gemiddelde alleen gehaald kan worden met ervaren versterkingen. De komst van de Ar gentijnse international Nicolas Ta- gliafico is wat dat betreft symbo lisch. Overmars wordt op dat vlak niet meer tegengewerkt door 'cul tuurbewaker' Dennis Bergkamp, die eind vorig jaar met trainer Mar cel Keizer op straat werd gezet, na dat Overmars de interne macht strijd won. Als verbinder tussen jeugd en Ajax 1 kon het Bergkamp niet snel genoeg gaan. Bosz liet Matthijs de Ligt op zijn zeventiende debuteren, maar dat had volgens Bergkamp nog wel een tikje eerder gekund. Het is denken in de aloude doctrine dat Ajax op die manier in elk geval in Nederland kan heersen. De rea liteit is een andere. De realiteit is dat Ajax onderpresteert. Om dat, én het denken binnen de club, te veranderen hebben Over mars en Van der Sar, verantwoorde lijk voor de prijsdroogte de afgelo pen jaren, hun eigen lot in handen van controlfreak Ten Hag gelegd. Dus maken de spelers van Ajax overuren. zaterdag 3 maart 2018 GO Utrecht is niet bang voor angstgegner Ard Schouten Utrecht De laatste keer dat FC Utrecht van PSV won was in 2016, in de beker: 1-3. Doelman Robbin Rui ter, Bart Ramselaar (nu PSV) en Ruud Boymans genieten ervan. FOTO PRO SHOTS - Sander van de Streek FC Utrecht tegen top 5-clubs dit seizoen FC Utrecht-PSV 1-7 AZ-FC Utrecht 3-0 Ajax - FC Utrecht 1 - 2 FC Utrecht-AZ 1-1 FC Utrecht - Feyenoord 1 -1 FC Utrecht - Ajax 0-0 - Erik ten Hag Ten Hag instrueert Veltman en Ziyech (rechts), foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 27