f I R t Erik ten Hag is bezig met een 26 Ploeg uit de Domstad is in bloedvorm en kan r Column y @sjoerd mossou S JOERD MOSSOU Oud-voetballer Wout Holverda legt soms thuis zijn sleutels neer, draait zich even om, en is daarna prompt vergeten waar hij ze had neergelegd. Het is om gek van te worden, vertelde Wout me ooit, toen we samen naar Sparta gingen voor een reportage. Het gekke was: zijn doelpunten van vroeger kon hij zich nog feilloos herinneren. Teamgenoten, spelsituaties, zelfs uitslagen van Sparta-wedstrijden uit de jaren 8o: geen probleem. Maar zoiets simpels als een bos sleutels op de keu kentafel? De alzheimer had een gat geslagen in zijn kortetermijngeheugen. Soms kon hij urenlang zijn jas niet vinden, of de afstandsbediening. Hij werd er verdrietig van. Ik moest aan Holverda denken toen The New York Times deze week een verhaal publiceerde over West Bromwich Albion. Die Engelse club, afkom stig uit één van de armoedigste delen van de Mid- lands, heeft een speciaal programma ontwikkeld voor mensen die lijden aan dementie en de ziekte van Alzheimer. club brengt ouderen samen naar het sta dion om over voetbal te praten. Supporters die al jaren in een be jaardentehuis wonen, worden opgehaald en met een busje naar The Hawthorns ge bracht. Daar halen ze samen herinneringen op aan de wedstrijden van vroeger, over hel den van weleer, over vergeten doelpunten tegen Chelsea of Burnley of Accrington Stanley. Het blijkt op fantastische wijze te werken. Het ordent herinneringen, geeft vertrouwen, schept een band. Het is algemeen bekend dat voetbal je geheu gen vol kan plempen met onzinnige feiten en ogenschijnlijk onbelangrijke weetjes. Theo Maassen maakte er ooit een fenomenale grap over; over het bizarre gegeven dat iedere Ne derlander twee hersencellen heeft die de godganse dag - zonder dat je er ooit om hebt gevraagd - Willy en René van de Kerkhof zitten te onthou den. ('En als je dan een avondje gaat zuipen, schij nen er duizenden, miljoenen hersencellen af te sterven. Maar nóóit die twee van Willy en René.') Rond voetbalquizjes is een complete industrie ontstaan, waarin mannen (ja, meestal mannen) elkaar bestrijden met de meest nutteloze, absurde, totaal overbodige feitjes. Het is heel kinderachtig, maar zelf ga ik er al jaren prat op te weten welke oud-profvoetballer ooit meedeed aan Ron's Honeymoonquiz, en welke oud-keeper ooit als trai ner de Europa Cup t won. Maar al die zinloosheid blijk dus helemaal niet zo zinloos. Voetbal verbindt ons. Het kleurt ons leven, onze herinneringen. Dat klinkt altijd wat pathetisch natuurlijk, maar kijk eens naar die seni oren uit West Bromwich. Ik snap ze zo goed. Ik wil dat ook, later, met mijn 92-jarige vrienden in een busje naar NAC, en dan urenlang praten over Jack Koumans en Hansje van den Dungen en Fisayo Adarabioyo, het liefst elke dag van de week. Het is een idee zo simpel, dat je zou wensen dat elke club ter wereld het zou doen, omdat het pre cies de essentie is van wat voetbal betekent. Niets - en tegelijk alles. Ik ga er al jaren prat op te weten welke oud profvoetballer ooit meedeed aan Ron's Honeymoon quiz Team Sky weer in opspraak Modric mogelijk de cel in fÜN -''irt *v: Erik ten Hag heeft zich er over ver baasd tijdens zijn eerste weken als trainer van Ajax. Dat de spelers van de grootste club van het land vaak na de lunch sportpark De Toekomst verlieten, is niet te rijmen met het beeld dat de trainer heeft van top sport. Een leven, zo benadrukte Ten Hag onlangs nog maar weer eens, dat 24/7 doorgaat. Publiekelijk zul len spelers niet klagen dat ze onder de nieuwe trainer veel langer op de club zijn voor besprekingen, trai ningen en verzorging. Maar het voelt als een cultuurshock. Ook opvallend: Ten Hag consta teert dat de selectie conditioneel niet in staat is om het voetbal te spelen dat hij voor ogen heeft. „We zullen de belasting moeten verho gen om het langer aan te kunnen. Conditioneel kan ik in deze fase echter weinig meer bijsturen, al is er wel ruimte voor verbetering." Ten Hag zal in het openbaar zijn voorgangers nooit aan- of afvallen. Maar de goede verstaander weet ge noeg. Precies zoals hij bij FC Utrecht deed, is Ten Hag bij Ajax bezig met een cultuuromslag. Maar daarmee houdt de vergelijking ook op. Ajax is een club waar elke han deling, elke koerswijziging onder een vergrootglas ligt. Iedereen heeft er een mening over, intern en extern. Prijzenkast Winnen zit in het dna van de club, klinkt het altijd. Van de Et tot het eerste elftal: winnen staat centraal. Maar laat Ajax juist dat al jaren niet meer doen. Dat de prijzenkast in 2014 voor het laatst open ging, is een gotspe voor de grootste en rijk ste club van het land. Weer dreigt een jaar zonder prijs voor Ajax. De clubleiding met Mare Overmars en Edwin van der Sar ziet in Ten Hag de man die dat moet veranderen, zoals ze dat recent nog zagen in Pe- zaterdag 3 maart 2018 Alzheimer Het principe is ont roerend simpel: de GO WIELRENNEN Er is weer ophef rond Team Sky. Volgens de Daily Mail heeft de ploeg zeven jaar terug testosteron- pleisters be steld. Sky be weerde dat het pakketje per ongeluk naar de ploeg was gestuurd. Sky wacht mogelijk ook een straf voor Chris Froome (foto), die na de Vuelta po sitief testte. GELOGEN Luka Modric moet vrezen voor een cel straf, nu de middenvelder van Real Madrid is aangeklaagd door het OM. Modric (32) zou vorig jaar als getuige hebben gelo gen tijdens een rechts zaak (wegens belastingont duiking en geldverduis- tering) tegen zijn oude club Dinamo Zagreb. Erik ten Hag is twee maanden be zig om zijn stempel te drukken binnen Ajax. De club, al jaren zon der prijs, moet van een commer ciële talentenfabriek weer een winnende club worden. Weg met de vrijblijvendheid bij Ajax, dat morgen uit tegen Vitesse speelt. Daniël Dwarswaard Amsterdam O Q. 0)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 26