JIMMY'S AUSTRALIAN FOOD ADVENTURE MARATHON 24'Kitchen Nederlandse kanshebbers 25 VANDAAG 10.00 -15.00 MORGEN 12.00 -17.00 voor mij weinig eer te behalen aan die film. Ook omdat Harrelson een hekel had aan make-up. Ik ben niet echt trots op die film." Hoe komt een jongen uit Joure in Hollywood te recht? De geschiedenis van Hiiten leest als een filmsprookje. Hij kwam al vroeg in contact met en kele legendarische, Amerikaanse collega's, onder wie Dick Smith met wie hij correspondeerde. Smith, bijnaam: The Godfather of make-up, advi seerde hem naar Hollywood te komen. Op 19-jarige leeftijd trok de leergierige Tuiten naar het Mekka van de filmwereld, waar hij alles opsnoof dat op zijn vakgebied te leren viel. In Ne derland had hij enige ervaring opgedaan met de serie Baantjer en de film Zwartboek (2006) van Paul Verhoeven, maar het echte werk lag in Hollywood. Een van zijn leermeesters was Stan Winston The Terminator (1984), Aliens (1986)), die hem op een gegeven moment adviseerde voor zichzelf te beginnen. Drie jaar geleden opende Tuiten zijn eigen stu dio in Glendale. „Toen ik het huurcontract had ge tekend voor mijn pand, moest ik toen ik eenmaal buiten stond bijna overgeven van de spanning. Het was wel een groot risico dat ik had genomen." Maar om opdrachten zit Tuiten niet verlegen. Terwijl hij niet eens actiefis op sociale media en geen website heeft. „Ze weten mij toch wel te vin den", klinkt het zelfverzekerd. Hij wijst zelfs din gen af omdat hij niet, zoals veel collega's, met te veel projecten tegelijk bezig wil zijn. Veeleisend Dat gebeurde in eerste instantie met Wonder, die hem uiteindelijk de Oscarnominatie opleverde. De film met Julia Roberts als moeder van een jongetje genaamd August 'Auggie' Pullman (gespeeld door het supertalent Jacob Tremblay) met een zwaar verminkt uiterlijk leverde een enorme uitdaging op. Hoe maak je zo'n gehavend gezicht zo realis tisch mogelijk? „In eerste instantie had ik geen tijd voor de film", zegt Tuiten, die Nederlands spreekt met een lichte Friese tongval. „Ik was bezig met een ander project, de horrorfilm Rings (2017)", vertelt Tuiten. „Een jaar later kwamen ze terug", vervolgt hij. „Toen ik tijdens mijn presentatie aantoonde dat ik het gezicht van Auggie wel overtuigend kon ma ken, tekende de regisseur Stephen Chbosky pas zijn contract. Hij vond het geen goed plan om Aug gie met special effects te bewerken. Ook Roberts ac teerde liever met een kind dat je echt kan zien en niet tegenover iemand met allerlei draadjes op zijn gezicht." Onderschat Zijn vak beschrijft de Nederlandse grimeur als een van de meest veeleisende artistieke uitingen denk baar. „We moeten telkens andere problemen op lossen. We zijn uitvinder, tandarts, kapper, ont werper en grimeur in één persoon. Ons beroep wordt door velen onderschat omdat men niet be seft wat er allemaal bij komt kijken. Het is mijn grote passie, ik ga dan ook nooit op vakantie. Ik ben liever bezig met het uitdokteren van oplossingen." De voorlopige kroon op zijn werk is de Oscarno minatie voor Wonder. Tuiten denkt niet dat hij gaat winnen. DarkestHour beschouwt hij als de favoriet in zijn categorie. Maar hij is ervan overtuigd dat hij in de toekomst nog wel nieuwe kansen op een Os car krijgt. Niet slecht voor een jongen die in Friesland am per meekon op de lts, maar geloofde in zijn dro men. „Volg altijd je hart is mijn advies. Als ik dat niet had gedaan, was ik vermoedelijk in de fietsen- fabriek van Batavus beland." NOMINATIES zaterdag 3 maart 2018 Arjen Tuiten in zijn studio in Glendale, Californië. fotoanp Kijk voor een videoreportage vanuit de studio van Arjen Tuiten in Glendale, Californië op onze site Op tv, Live: the Oscars 2018. Zondagnacht, vanaf 02.00 op NET 5. Naast de Oscarnominatie voor Arjen Tuiten (Beste make-up en haar), is er nog een Neder lander aanwezig bij het Oscar gala. De Nederlandse camera man Hoyte van Hoytema (46) is voor zijn baanbrekende werk aan Dunkirk een gevaar lijke outsider in de categorie Beste cinematografie, waar verwacht wordt dat Roger De- akins na veertien keer ge nomineerd te zijn, met zijn werk voor Blade Runner 2049 eindelijk eens gaat winnen. Ook Tuiten is met Wonder geen favoriet. Dat is Darkest Hourmet een perfecte meta morfose van Gary Oldman in Winston Churchill. Arjen Tui ten kreeg de Oscarnomi natie voor zijn werk voor de film Wonder. De film met Julia Roberts als moeder van een jon getje (ge speeld door het superta lent Jacob Tremblay) met een zwaar ver minkt uiterlijk leverde een enorme uit daging op.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25