m f Damrak is hot in het bedrijfsleven E 21 Ga mee met Peter Langhout Reizen vanuit de Eemshaven, waar hij in de internationale wateren taxfree drank, parfums en sigaretten verkocht. De opkoop van grote partijen cos metica, drank en voedingsmiddelen om die - het liefst vrij van accijnzen - door te verkopen, is nog altijd de basis van het bedrijf. Al is de in Zwit serland woonachtige multimiljonair Blijdorp inmiddels niet meer betrok ken bij de dagelijkse bedrijfsvoering. Ook na de beursgang blijft hij echter grootaandeelhouder en president commissaris; Blijdorp en Meulman verkopen in eerste instantie slechts een derde van de aandelen. Blijven groeien Met behulp van die verkoop willen ze komende jaren 'minstens zo hard' blijven groeien als ze de afgelopen negen jaar deden. „De omzet groeide met gemiddeld 13 procent per jaar, ook tijdens de crisis. We zijn zeer winstgevend", zegt financieel direc teur Gert van Laar. B&S Group hield het afgelopen jaar onder de streep 106 miljoen euro over. „Nu de crisis voorbij is, de markt voor cruises weer aantrekt en het qua conflicten in de wereld ook niet rustiger is ge worden, zijn onze vooruitzichten zeer positief." B&S Group stopt momenteel veel geld in automatisering. Zo wordt naast het hoofdkantoor in Dordrecht een 22 meter hoog, volledig gerobo tiseerd magazijn van vijf hectare bijgebouwd. Ook met het oog op cybersecurity en voedselveiligheid investeert de groothandel veel in ICT. Meulman: „We opereren in gevoelige markten. Op een cruise schip of een legerbasis kun je je geen voedselvergiftiging permitteren. We konden alle fipronileieren traceren. Tot in Bagdad De omzet groeide met gemiddeld 13 procent per jaar, ook tijdens de crisis Laat staan dat iemand met verkeerde bedoelingen bij onze producten kan. Daarom is track tracé heel belang rijk. Toen afgelopen zomer fipronil in eieren werd aangetroffen, konden we alle besmette eieren traceren. Tot in Bagdad." Dat het bedrijf ondanks de eco nomische crisis zo hard groeide, is volgens de topman te danken aan het feit dat het in zo veel verschillende landen en sectoren actiefis. „In de scheepvaart zijn we hard geraakt. Veel zeeschepen die we belastingvrij bevoorraadden, gingen in de afgelo pen jaren failliet. Maar we zitten ook in de olie- en gasindustrie; we be voorraden de compounds van oliebe- drijven in Afrika en een kopermijn in Panama. Dat zijn complete dorpen. Mensen moeten toch blijven eten. En klanten als Action bleven ook goed draaien tijdens de crisis." Meulman is niet bang voor de concurrentie van snelgroeiende websupers. „Wij zijn Amazonproof. Wij doen heel specialistisch werk. In de paar uur dat zo'n cruiseschip in een Europese haven ligt, zorgen wij ervoor dat alles aan boord komt. Het gaat veelal om Amerikaanse producten, omdat veel passagiers uit de VS komen. Ook handelen wij alle douaneformaliteiten af. We 'ontzorgen' onze klanten, maar ook de bedrijven waar we inkopen. Voor fabrikanten als Unilever en Procter Gamble is het heel prettig dat wij in één keer hun overtollige voorraad opkopen. Die distribueren we in het klein door. Zo kan Action de ene soort tandpasta in de aanbie ding doen, en Kruidvat de andere. Dat doen we voor discountketens in heel Europa." Donderdag voegde zich Alfen bij het rijtje beursgangers - een produ cent van laadpalen en transforma torstations. En het einde is nog niet in zicht, bezweren de kenners. Volgens hen zit nog 'een hele trits' bedrijven in de pijplijn. Zo gek als in China zal het hier niet worden, denkt Jan-Willem de Groot, Director Capital Markets bij accountants- en adviesorganisatie PwC: „Daar is zelfs een wachtlijst voor bedrijven die naar de beurs willen." Met nog zeker tien beurs gangen in 2018 hoeft Nederland zich niet te schamen. Namen die rondgaan zijn Action, LeasePlan, Adyen, Varo Energy, Hunkemöller en Stage Entertainment van Joop van den Ende. En er is nog altijd een kans dat AkzoNobel zijn chemietak naar de beurs brengt. Op zich is de belangstelling op merkelijk, want de beurs heeft de laatste weken forse klappen opge lopen. Maar over de langere termijn bezien is de markt wel rustig. „Be drijven zijn lang bezig met een beursgang, dus een kleine dip op de beurs houdt de plannen niet te gen", zegt Corné van Zeijl, analist bij vermogensbeheerder Actiam. „Als de beurs te veel op en neer gaat kunnen ze een beursgang altijd nog uitstellen." De belangrijkste reden voor de trek naar Beursplein 5 is simpel: vanwege de lage rente is er veel animo onder beleggers, investeer ders en banken om geld in beurs- fondsen te steken. Dat levert meer op dan andere investeringen. Hoeveel die animo beursgangers oplevert, is afwachten. Zowel NIBC als B&S moet nog bekendmaken wanneer het precies naar de beurs gaat en hoeveel een aandeel gaat kosten. i Vanwege de lage rente is er veel animo om geld in beurs- f ondsen te steken Bij B&S hopen beide oprichters te cashen, bij NIBC wil een investe- ringsgroep rond het Amerikaanse JC Flowers profiteren, die al sinds 2005 mede-eigenaar is. Schieten de bedrijven zelf dan helemaal niets op met een beurs gang? Dat is ook niet helemaal waar, zegt De Groot. „Door de beursgang hebben ze een betere toegang tot de kapitaalmarkt. In Europa zie je traditioneel dat bedrijven zich voor 70 tot 80 procent met bankleningen financieren en 20 tot 30 procent geld ophalen via de kapitaalmarkt. In de VS is dat omgekeerd. Maar in Europa zie je nu ook een kentering waarbij er meer geld wordt opge haald op de kapitaalmarkt." 8 dgn vlieg-busreis Roemenië zaterdag 3 maart 2018 GO Iü4<Z' J: :v^.H i ,a!! Ceo Bert Meulman (rechts) met cfo Gert van Laar. FOTO FRANK DE ROO Bert Meulman, ceo —Gert van Laar, financieel directeur Het Damrak is populair bij bedrijven. Maandag maakten zelfs twee ondernemingen, B&S Group en zakenbank NIBC, hun beursgang bekend. Peet Vogels Herman Stil Amsterdam A De AEX-index bestaat 35 jaar, Arie Bakker van InsingerGillisen luidt de gong. fotoanp vanaf 1- 1 iV. Irrmiii Gaat u mee met onze nieuwe vlieg-excur- siereis naar Roemenië? U vliegt met KLM van Amsterdam naar Boekarest waar u wordt opgewacht door de Nederlands sprekende lokale gids die u de komende dagen zal begeleiden en kennis laat maken met dit prachtige land! Laat u aangenaam verrassen. Inclusief Retourvlucht Amsterdam - Boekarest (KLM) 7 overnachtingen in middenklasse hotels hotels op basis van halfpension comfortabele touringcar in Roemenië Nederlandssprekende lokale gids Folklore avond en feestelijk diner Vertrek: 19 mei en 8 september Reiscode: BE44401 Veel vakanties met vertrekgaranties! peterlanghout.nl 0172-468800 Persgroep09

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 21