Tesla met verouderde software eenvoudig te stelen met een app 14 Donderdag begint rechtszaak tegen excentrieke uitvinder „Weet je hoe erg het is?" zegt Lone Theils. „In de afgelopen zes maanden heb ik geen enkel gesprek langer dan vijf minuten gehad waarin het niet over deze zaak ging." Theils, succes vol thrillerauteur, is mateloos gefas cineerd door de moord op journaliste Kim Wall - net als elke andere Deen, zegt ze. „Met wie je ook praat, waar het ook over gaat: voor je het weet, gaat het gesprek weer over Peter Madsen. Elke dag is er wel een nieuwtje in de zaak waar alle media mee uitpakken. We zijn totaal geob sedeerd geraakt." Denemarken is in de ban van de bizarre moord op Kim Wall. Al zeven maanden lang, vanaf het moment dat de jonge journaliste vermist raakte na een tochtje met de duik boot van uitvinder Peter Madsen. Vanaf komende donderdag ver schijnt hij voor de rechter, in een proces dat antwoord moet geven op de vele vragen waar Denemarken mee worstelt. „Ik doe al 20 jaar ver slag van misdaadzaken", zegt radio journalist Trine Maria Ilsoe, die werkt voor de Deense publieke om roep. „Maar zo'n gekte als nu heb ik nog nooit meegemaakt." Tot 11 augustus 2017 kennen de meeste Denen Peter Madsen als een excentrieke, gedreven uitvinder. Een man die op eigen kracht een onder zeeboot wist te bouwen, de grootste particuliere duikboot ter wereld, en na die slijtageslag gewoon aan een nog waanzinniger avontuur begon: de bouw van een eigen raket. Er wor den documentaires en boeken over hem gemaakt, die zijn status als re volutionaire alleskunner versterken. Dat beeld begint te kantelen als Madsen op een zondag uit het water moet worden gered, nadat zijn be roemde duikboot is gezonken en hij ternauwernood heeft kunnen ont snappen. De 30-jarige journalist Kim Wall, met wie hij aan boord was, zegt hij voor het zinken aan wal te hebben gezet. Maar van Wall ontbreekt ieder spoor. „Het voelde meteen als een thriller", zegt journalist Ilsoe. „Zat ze nog in die gezonken onderzeeër? En hoelang kan een mens daarin overle ven? Elk journaal opende met de zaak, dagenlang. En toen moest het eigenlijk nog beginnen." Duikteams Want nadat duikteams dagenlang naar haar hebben gezocht, wordt duidelijk dat Kim Wall, een begin nend journaliste die een reportage over Madsen wilde maken, niet meer leeft. De uitvinder verandert zijn verhaal: hij verklaart plotseling dat de vrouw aan boord is overleden door een ongeluk, en dat hij haar een zeemansgraf heeft gegeven. De poli tie houdt Madsen aan op verdenking van dood door nalatigheid. Toch blijven veel mensen in zijn onschuld geloven. „Hij is een liefde vol persoon die vooral aan anderen denkt", verklaart zijn biograaf, jour nalist Thomas Djursing, in diverse interviews. „Ik kan me niet voorstel len dat hij dit gedaan heeft." Ook vrienden van Madsen bleven hem fel verdedigen, vertelt radiojournalist Il soe. „Ze zeiden: hij is een rare, maar hij is geen killer. En veel mensen wa ren nog wel geneigd dat te geloven, hoe bizar het ook klonk." Vrijwel dagelijks komen nieuwe details naar buiten, die de onschuld van Madsen steeds verder in twijfel trekken. Op 20 augustus vindt de po litie in de baai van Koge, zo'n 50 kilo meter van Kopenhagen, de zwaar verminkte romp van Wall. Haar ar men, benen en hoofd ontbreken. In de boot van Madsen, die duikers heb ben teruggevonden, wordt bloed van de vrouw gevonden. Pas weken later vinden duikers op diverse plekken rond Kopenhagen ook haar armen, benen en hoofd. De details die de Denen nog het meest verbijsteren, komen pas vanaf oktober naar bui ten, twee maanden na Madsens arrestatie. De aanklager maakt dan bekend dat Wall voor haar dood is gemar teld, en dat Madsen speciaal daarvoor een zaag, mes en puntige schroeven draaier mee aan boord nam. Na haar dood heeft hij haar longen leeg geperst en verzwaard met metaal, zodat haar torso niet zou komen bovendrijven. En op Mad sens computer zijn talloze filmpjes gevonden waarin ster- Die details, zo gruwelijk, maakten mij duidelijk: hij was het al die tijd van plan - 3 vende vrouwen te zien zijn. „Voor mij was dat het kantelpunt", zegt thrillerauteur Theils. „Tot dat mo ment dacht ik nog: ze hebben bizarre seks gehad in die duikboot, er is iets vreselijk misgegaan en daarna heeft hij in paniek geprobeerd haar te doen verdwijnen. Maar die details, zo gru welijk, maakten mij duidelijk: hij was het al die tijd van plan geweest." En dat besef maakt in Denemar ken, volgens de Global Peace Index het op één na veiligste land ter we reld, diepe indruk. De Denen mogen dan bekend zijn om hun boeken en tv-series waarin gruwelijke moorden worden gepleegd en opgelost: in werkelijkheid gebeurt er maar zel den iets. „Denen houden juist zo van moordmysteries omdat ze hier nooit plaatsvinden", zegt de Britse journa list Michael Booth, die al jaren in Ko penhagen woont. „Maar nu is het ineens realiteit." Theils: „Wij zijn een vreedzaam land, wij hebben geen seriemoordenaars of psy chopaten. Dit is onbekend ter rein. Het is voor velen van ons moeilijk om daarmee in het reine te komen. En het maakt ons boos." Dat merkt ook Mad sens biograaf Thomas Djursing, die inmiddels ook moet erkennen dat Madsen waarschijnlijk een moordenaar is. Hij besluit in december een nieuwe serie uit te bren gen, waarin hij zijn per soonlijke theorie over de moord uit de doeken doet. Maar de publicatie van het eerste deel zorgt voor zoveel haatmails, dat Deze week werd er weer één ont vreemd in Velp. Reden voor de politie Rheden-Roozendaal voor een waarschuwing op haar Face- bookpagina. Er gaat al een tijd een app rond die het dieven mogelijk maakt om de Tesla eenvoudig te openen en te starten. De app vangt het signaal op wanneer de auto ge opend of gestart wordt. De dief zet vervolgens de optie om con tinu in verbinding te staan met het Tesla-netwerk uit en blok keert ook de gps-signalen, waar door de peperdure auto niet is te traceren. Met een gsm-jammer wordt voorkomen dat Tesla op afstand de auto blokkeert. Gedupeerde Tesla-bezitters za gen later op de bewakingscamera iemand met een laptop rond de auto lopen. Op de Tesla-app stond de auto nog op de oprit, maar in werkelijkheid was de auto foetsie. Tesla laat weten dat de optie die het mogelijk maakt om de auto zonder sleu tel te starten, na de software-up- date kan worden uitgezet. Volgens de Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit werden er vorig jaar 21 gestolen, terwijl dat er in 2016 slechts 2 waren. De re cente software-update van Tesla zou de methode van de autodie ven onbruikbaar maken, maar dan moeten de bezitters die wel installeren. De gestolen Tesla's worden vermoedelijk binnen een paar dagen geheel gedemonteerd. Vooral de accu, met een prijs kaartje van tienduizenden eu ro's, is een gewild onderdeel. In mei vorig jaar trof de politie in Berlijn bij een controle van een transportbus de batterij van een Tesla Model S en carrosserie-on derdelen. Het busje was geregis treerd in Litouwen en afkomstig uit Amsterdam. zaterdag 3 maart 2018 GO Braaf Denemarken geobsedeerd door bizarre duikbootmoord Deze week staat de Deense uitvin der Peter Madsen voor de rechter voor de gruwelijke moord op Kim Wall. Denemarken hunkert naar het proces. „Het is een nationale obsessie geworden." Peter Groenendijk Kopenhagen/Rotterdam - Lone Theils, thrillerauteur 10 aug: Kim Wall gaat aan boord Madsens "Nautilus". 4 ;t 1 v 10 aug: gezien om middernacht KOPENHAGEN MALMÖ Torso Wall spoelt aan gezien Nautlilus De politie waarschuwt eigena ren van Tesla's om hun soft ware te updaten. De onsteel- baar geachte elektrische auto werd vorig jaar 21 keer gesto len met hulp van een app. Ton Voermans Velp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 14