tt Visartsluis de nieuwe poort voor Zeebrugge 'Wat wordt er voor jongeren in Zeeuws-Vlaanderen gedaan?' Ouders van cliënten van Tragel in Clinge hielpen bij ontwerp 7 Ongeveer een maand duurde het, de afwerking van de bouw van het nieuwe complex van Tragel in Clinge. „De overlast was beperkt." Een uniek project, noemt bestuurder Guus Bannenberg van Tragel de nieuwbouw op locatie De Sterre in Clinge. „Als warme broodjes kwa men de gebouwen uit de oven." De vier complexen, bedoeld voor 32 cliënten met een ernstig meervoudige handicap, zijn voor het grootste gedeelte bij Casco To taal in Terneuzen gebouwd en worden nu afgewerkt in Clinge. Over drie weken mogen de bewo ners hun nieuwe kamers in. Omdat de gebouwen groten deels in de fabriek gebouwd zijn, is de bouwperiode op het Sterre- terrein beperkt gebleven. „Ik denk dat we hier een maand bezig zijn geweest", vertelt Bannenberg tij dens een rondleiding door het complex. „De overlast is be perkt. Dat is heel gunstig voor onze bewoners." Tragel was al langer niet tevre den met de huidige huisvesting voor de complexe groep bewoners. Personen 'met moeilijk verstaan baar gedrag', noemt de instelling hen. „Het is een groep die zich ver baal moeilijk uit en daardoor agressief kan worden. Die agressie negeren we, het gesprek beginnen we opnieuw. We kunnen deze groep niet straffen, want dat wordt niet begrepen", verklaart Bannen berg. Gehorig Ook de kritiek van de Inspectie voor de Gezondheidszorg (IGZ) was een reden voor nieuwbouw. Vier jaar geleden bleek dat de dienst vond dat de zorg van Tragel voor de doelgroep ernstig tekort schoot. De kritiek spitste zich ook toe op de huisvesting. De veilig heid van medewerkers zou niet al tijd gegarandeerd zijn, het gebouw was gehorig en kwetsbaar. IGZ hield de instelling daarom extra in de gaten. Een jaar later concludeerde de inspectiedienst dat Tragel voortvarend te werk was gegaan. De nieuwe gebouwen zijn met Je ziet de wensen van de ouders vooral terug inde huiskamers behulp van de begeleiders van cliënten - vaak de ouders - ont worpen. Bannenberg: „Ze kregen een blanco papier waarop ze kon den tekenen. Iedereen richtte zich specifiek op zijn zoon of dochter, want iedereen is anders. Je ziet hun wensen vooral terug in de huiskamers, die zeer ruim zijn." Ook werknemers hielpen mee. Daardoor hebben ze vanuit de nieuwe keuken overzicht over twee huiskamers en twee gangen. „Dat is heel goed voor de veilig heid." Ook bij de deuren is daar reke ning mee gehouden. Ze hebben een elektronisch slot, zijn zeer dik en zwaar. Bannenberg ondervindt dat aan den lijve, want hij krijgt de deur met moeite open. „Deze zijn geluidsdicht. Als iemand boos is, hoort een andere bewoner dat niet. Ze kunnen ook tegen een stootje." Over drie weken zijn de gebou wen helemaal klaar. De oude ge bouwen gaan nog dit voorjaar plat. Daar komt een park te liggen. Werknemers gaan binnenkort een weekend in de nieuwe complexen overnachten. ZEEBRUGGE De verouderde Vis artsluis in Zeebrugge wordt fors vergroot en daarmee de nieuwe toegangspoort tot de zeehaven. Dat heeft de Vlaamse regering bepaald. Zeebrugge, een havenstad van belang, praat al veertien jaar lang over een nieuwe sluis. De huidige Vandammesluis is verouderd en zo langzamerhand te klein voor de grootste schepen, wat de concur rentiepositie van Zeebrugge ernstig verzwakt. De oostelijker gelegen Visartsluis is ook nog steeds in ge bruik, maar die is nog een stuk klei ner. Er waren nog zes opties voor een locatie, waaronder uitbreiding van de Vandammesluis en het graven van een compleet nieuwe sluis. Vernieuwing van de Visartsluis blijkt nu echter favoriet, omdat het de minste overlast geeft en één van de goedkoopste opties is. Tunnel De sluis wordt 427 meter lang en 55 meter breed - dat is tot op de meter dezelfde omvang als de nieuwe zee sluis bij Terneuzen. Doorgaand ver keer wordt er met een tunnel on derdoor geleid en daarmee geschei den van plaatselijk verkeer. Kosten voor de aanleg bedragen 1,2 miljard euro. Het werk zou volgend jaar moeten beginnen. Deze week werd bekend dat op de locatie van het oude postkantoor in de Hulster binnenstad 45 com- fortwoningen voor 50-plussers ko men. Het wekt vooral bij jongeren in de gemeente Hulst veel verba zing, blijkt uit reacties op sociale media, dat ouderen (opnieuw) de doelgroep zijn. De 23-jarige Anne-Floor, zelf ook op zoek naar een woning in Hulst, kroop daarom in de pen. „In menig programma van de ge meenteraadsverkiezingen zie ik het voorbijkomen, we moeten jon geren terug naar Zeeuws-Vlaan- deren trekken. Ook bedrijven en gemeenten roepen massaal mee, want Zeeuws-Vlaanderen ver grijst. Dus we roepen massaal: 'Jongeren moeten terugkomen naar Zeeuws-Vlaanderen! Maar wat wordt er volgens gemeenten, bedrijven en woningcorporaties gedaan om het ook daadwerkelijk aantrekkelijk te maken voor jonge ren om terug te komen naar Hulst? Want wat wordt er alleen ge bouwd in Hulst? Appartementen voor 50-plussers." Steun Anne-Floor vindt het ook onbe grijpelijk dat de appartementen die de laatste jaren in Hulst ge bouwd zijn, vooral bewoond wor den door verstandelijk gehandi capten en senioren. Ze krijgt veel steun van andere jongeren. Ze heeft ook de aandacht getrokken van WD, D66, CDA en HulstPlus en het Zeeuws-Vlaamse jongeren platform Rootzz. zaterdag 3 maart 2018 2V Sterre stond er zo De nieuwe gebouwen zijn grotendeels in de fabriek gebouwd. Bob Maes Clinge de nieuwe keuken, fotoscamileschelstraete Guus Bannenberg van Tragel in - Guus Bannenberg, Tragel Anne-Floor de Potter (23) uit Hulst zet op Facebook grote vraagtekens bij de bouw van 45 woningen voor 50-plussers in het centrum van Hulst. Die zijn er al in overvloed vindt ze. Haar verhaal is massaal gedeeld. Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 140