V r Bibliotheek heel blij met collectie 'vieze boekjes' 13 la lÉL^V deren gezegd: 'Neem in godsnaam iedereen mee naar huis.' Dan knapten ze er tijdens het eten van zelf op af. Als iemand niet in het geheel paste, viel hij of zij automa tisch af. Ik vond het enig, de in stuif van al die jonge mensen." Trouwdag Diezelfde kinderen verrasten hun totaal verbouwereerde ouders op hun 50ste trouwdag heel toepasse lijk met een herdenkingsbankje in Covent Garden in Londen, met de inscriptie: 'Mies en Leen. Eloped to Londonfrom Amsterdam. In celebra- tion of theirsoth anniversary.' ('Mies en Leen. Weggelopen naar Londen vanuit Amsterdam. Ter gelegenheid van hun 50-jarig hu welijk'). Heel wat vrienden van het stel hebben het de afgelopen jaren bezocht en zijn ermee op de foto gegaan. Die hingen allemaal aan de muur thuis in Eist. Mies zelf ging er ook graag naar toe. „Meestal blijf ik dan een half- Wij brengen bij anderen nooit onder woorden wat ons bindt. Laat ons maar. Het is toch niet uitte leggen uurtje zitten. Dat verveelt me geen seconde. Zo staan er fraaie rozen omheen en heb je een prachtig uitzicht op de kerk. Een prima plek om een broodje te eten of de krant te lezen. Eerder maakte ik het ook wel eens schoon met pa pieren zakdoekjes, maar daar ben ik mee gestopt. Ik weet inmiddels dat ze het goed onderhouden", vertelde ze in 2010 in de Kampioen. Zelf voelden Mies en Leen het ook, die onzichtbare lijntjes die er tussen hen in liepen. Ze deden hun hele leven alles samen, tot aan Leens dood in 2013, maar raakten toch niet op elkaar uitgekeken. In 2002 in het AD: „Het is houden van en nog steeds de moeite waard. Wij brengen bij anderen nooit onder woorden wat ons bindt. Laat ons maar. Het is toch niet uit te leggen. Als wij samen naar een programma over demen terende ouderen kijken, pakken we mekaars hand vast zonder dat we het in de gaten hebben." De Koninklijke Bibliotheek is er dolblij mee: twintig strekkende meter vieze boekjes. Grofweg een periode beslaand van 1880 tot on geveer 1970. „Ik ben 69 jaar dus ik was bijna 20 toen in 1968 die expli ciete boekjes als Chick en Candy opkwamen", zegt Sliggers, in de trein op weg naar 'de KB' in Den Haag. „Ik raakte daarin geïnteres seerd, wilde weten waar dit nou vandaan kwam, hoe men hier in andere landen mee omging. Ik ben een echte verzamelaar", vertelt Sliggers, oud-conservator van het Teylers Museum in Haarlem. Hij ontdekte dat 'vieze boekjes' al eeuwenlang bestaan, dat er ge dichten zijn, liedjes, en dat 'de echt een beetje leuke' erotiek in de jaren 20 in Spanje opkwam. „Daarna gingen ze dat in Frankrijk een beetje nadoen, maar in Neder land zag je het toen echt nog niet." Pseudoniem Ook kwam hij er achter dat gere nommeerde schrijvers onder een andere naam soms een compleet tweede oeuvre opgebouwd bleken te hebben. Zoals Henri Borel, een persoonlijke vriend van Louis Couperus, die onder de naam Etienne Labas een heel erotisch oeuvre bij elkaar bleek te hebben geschreven. Sliggers publiceerde al vaker over zijn verzameling, die ook wel eens opdook in tentoonstellingen. Met de flauwe grappen en grollen door de jaren heen viel het mee. „Mijn vrienden en kennissen we ten dit natuurlijk al tijdenlang. Het is een verzameling, onder zoek. Ik blijf me hier ook in verdie pen, ik heb thuis nog een Europese collectie. Maar ook uit ruimtege brek, het neemt nogal wat plaats in zult u begrijpen, vond ik het nu mooi dit aan de Koninklijke Bibli otheek te schenken." De KB is er heel blij mee. „Slig gers heeft zijn collectie in meer dan 30 jaar opgebouwd en stelt er prijs op dat deze in een openbare instelling wordt opgenomen en beschikbaar komt voor weten schap en onderzoek", zegt een woordvoerder. Een deel van de collectie is vanaf 22 maart te be wonderen tijdens de tentoonstel ling Porno op papier in het nabijge legen Museum Meermanno in Den Haag. Zeer ervaren en deskundige chauffeurs en reisleiders Reizen per luxe touringcar (geen dubbeldekkers) Gegarandeerde vertrekken Complete reisprogramma's Opstapplaatsen in heel Nederland mogelijk www.dejongintra.nl/busreizen zaterdag 3 maart 2018 GO i Mies Bouwman en Leen Timp zijn 58 jaar getrouwd geweest. FOTO PETER SMULDERS - Mies Bouwman in 2002 Hij droeg gisteren 'twintig strek kende meter' porno over aan de Koninklijke Bibliotheek in Den Haag: wetenschapshistoricus Bert Sliggers (69). „Ik was voor mijn werk altijd met fossielen en mineralen bezig, in mijn vrije tijd wilde ik met levende dingen bezig zijn." Victor Schildkamp Den Haag De Chick was van 1968 tot 2008 op de markt. Busreizen Autoreizen Vliegreizen Verre reizen Steden reizen Bel 0180-457 803 of ga naar uw ANVR reisadviseur sgr

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 13