12 MIES BOUWMAN EN LEEN TIMP WEGGELOPEN NAAR LONDEN Zij was een keurig katholiek meisje, hij anarchist en getrouwd. Hot kon niet, het mocht niet, ze wilden het niet; maar de liefde tussen Mies en regisseur Leen Timp liet zich begin jaren 50 niet stoppen. Niet door paters, niet door haar ouders en zelfs niet door henzelf. Eloped to London fro Wie Mies zegt, zegt Leen. De lief devolle band tussen de twee was na 58 jaar huwelijk bijna tastbaar, zelfs voor buitenstaanders. Op de presentatie van haar biografie, eind september 2011 in theater Carré, was Mies het stralende middelpunt in haar Frans Mole naar broekpak en zat Leen, die toen al slechter ter been was, op een stoel ergens rustig met wat vrienden en familie in een hoek. Maar je voelde als buitenstaan der de tientallen onzichtbare draadjes tussen de twee. Steeds die korte vanzelfsprekende blik ken over en weer: gaat het goed? Geniet jij er ook van? Wat bijzon der hè, dat iedereen voor ons is ge komen ondanks het schitterende weer. Maar je voelde net zo goed aan alles: die twee hebben dat feestje en al die mensen niet nodig om gelukkig te zijn. Ze hebben het Mama is heel gelukkig, omdat ze een man is getrouwd met wie ze goed in evenwicht is samen thuis ook fantastisch: hij een beetje tekenend en bezig met computer en iPhone, Mies schar relend in de tuin, lezend of de hort op om boodschappen te doen. Of samen met hun vier kinderen Joost, Marieke, Janneke en Mies en hun dertien kleinkinderen. Samen zijn ze hét schoolvoorbeeld voor al hun vrienden als het gaat om lief devol oud worden met elkaar. Hun oudste zoon Joost typeerde hun relatie in 2009 als volgt: „Ze hebben nog steeds veel pret met elkaar. Mama is heel gelukkig, om dat ze een man is getrouwd met wie ze goed in evenwicht is. Die twee zijn heel belangrijk voor el kaar. Het is haast ouderwets wat zij hebben, je komt het vrijwel nooit meer tegen." Overwinnen Ze hebben er dan ook heel wat - zeg maar gerust alles - voor moe ten overwinnen, om samen te zijn. Want een relatie tussen de ge trouwde Leen, die ook nog eens uit een diep donkerrood nest komt, en de tien jaar jongere, ka tholieke Mies, dat kón simpelweg niet in het verzuilde Nederland van 1951. Het kostte haar haar baan bij de KRO en later ook bij de Volkskrant én leverde haar ook een jarenlange verwijdering met haar ouders op. De twee leerden elkaar - uiter aard - kennen in de tv-studio's. Zij I' '''i.ló' omroepster, hij cameraduwer en later cameraman. „Toen ik haar voor het eerst zag, wist ik meteen: met haar wil ik trouwen. Ze kwam in de studio de trap af. Van om hoog naar beneden, alsof ze uit de hemel neerdaalde. Ik dacht ook: verdorie, dat krijg ik nooit voor el kaar", zei Leen ooit in een spaar zaam interview in Margriet. Zij over hem, in haar al eerder genoemde biografie:. „Voor mij was hij vergeleken bij al die andere mannen bijzonder, omdat hij zo ontzettend rustig was. Geen grap pen en grollen, heel ernstig." Maar dat betekent niet dat het pats-boem raak was. Langzaam leerden ze elkaar beter kennen. Er ontstond vriendschap. Mies paste nota bene op zijn dochter Jacque- line als Leen en zijn vrouw uitgin gen. „Maar toch... In de studio zochten we elkaar altijd op en ook daarbuiten zagen we elkaar steeds vaker. Verliefd? Zo kun je het wel noemen", zegt Mies in haar bio grafie, waarin ze voor haar doen bijzonder openhartig was over het onderwerp dat ze in interviews liever meed. „Het kon natuurlijk helemaal niet! Ik katholiek en hij getrouwd; waar hebben we het dan over? Een goed advies kon ik aan niemand vragen. Thuis hoefde ik al helemaal niet met zo'n pro bleem aan te komen. Dus schoof ik een beslissing maar op de lange baan. Een afschuwelijke, emotio nele, fantastische tijd." Pater De geruchten alleen al - 'er was niets tussen ons, nog niet' - waren al genoeg voor pater Kors van de KRO om haar de laan uit te sturen. En Mies ging. Met opgeheven hoofd. Leen en zij wilden geen ge doe en spraken af elkaar een tijdje te mijden. De verliefdheid zou wel overwaaien. Maar toen ze elkaar bij toeval ergens tegen het lijf lie pen en Leen inmiddels gescheiden bleek, was er geen houden meer aan. Via een babbelzieke pater die zijn biechtgeheim schond, kwa men haar ouders er achter dat hun dochter samenwoonde. Haar vader weigerde toestemming te geven voor een huwelijk en verzocht hen in het buitenland te trouwen. En dat deden ze, op 22 septem ber 1955, in Londen. In aanwezig heid van slechts een paar vrien den. Het leidde tot een jarenlange breuk met haar ouders en de rest van de familie. In 2011 zei ze in deze krant: „Hoe gaat dat liedje van Willy Alberti ook alweer? Nie mand laat zijn eigen kind alleen... Nou, wel dus. Terwijl je denkt: je gunt je kind toch het geluk. Maar mijn vader had het er echt erg moeilijk mee. Mijn moeder ook, maar anders. Die was meer bang voor wat de mensen ervan zouden zeggen." Dan weer opgewekt: „Het is allemaal goed gekomen, maar wel altijd met enige reserve." Zelf deed ze het als moeder van haar zoon Joost en dochters Ma rieke, Janneke en Mies natuurlijk anders, zei ze in hetzelfde inter view: „Ik heb altijd tegen de kin- -• tyjic» cu U' zaterdag 3 maart 2018 GO Liefde die zich niet liet tegenhouden Angela de Jong - Zoon Joost Timp in 2009 r Itn'' SOJ V De kinderen van Mies Bouwman en Leen Timp gaven hun ouders in 2005 een bankje in Covent Gar den cadeau, met in scriptie. M Mies en Leen moch ten van haar vader niet in Nederland trou wen, en gingen dus naar Londen, fotos JUSTIN GRIFFITHS-WILLIAMS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 12