,1 EUWS 11 Nu de ene na de andere VVD'er zich afmeldt als opvolger van de afgetreden Halbe Zijlstra, raakt de vijver almaar leger. Aan welke eisen moet een minister van Buitenlandse Zaken eigenlijk voldoen? Dit kaliber hebben we nodig BUITENLANDSE ZAKEN NIEUWE MINISTER Je hebt als minister fingerspitzengefühl nodig en je moet gezag hebben en olifant in een por seleinkast mag het écht niet zijn. Een groot land als Groot- Brittannië kan nog wegkomen met zo'n type als minister van Buitenlandse Zaken - de flamboy ante Boris Johnson strijkt mensen soms tegen de haren in. Maar Neder land, een klein land met veel belan gen in het grote buitenland, kan zich dat niet permitteren. „De nieuwe minister moet géén stoere taal gaan uitslaan", waar schuwt Adriaan Schout, Europa specialist bij Instituut Clingendael. Hij stelt dat ons land een rijke traditie kent van ministers die door hun bui tenlandervaring gezag uitstraalden in het buitenland: Joseph Luns, Max van der Stoel, Pieter Kooijmans, Jaap de Hoop Scheffer, Ben Bot en Frans Timmermans. „Nu je zo opsomt, zie je wel een patroon." Schout wil maar zeggen: ervaring met én in het buitenland is nodig. Ministersposten worden in ons land vaak ingevuld door bewindslieden die zich hebben bewezen als goede bestuurders. Of zij dan aan het roer staan van het ministerie van Volksge zondheid of dat van Infrastructuur maakt dan minder uit. Maar, zegt Schout, voor Buitenlandse Zaken gaat die vlieger niet op. „Je hebt als ministerjingerspitzengejuhl nodig, je moet gezag hebben en internationale geslepenheid kunnen tonen: een flu welen voorkant en een harde achter kant. En een netwerk is belangrijk - óók buiten Nederland." Ben Bot kwam voort uit 'de buiten landse dienst' toen hij in 2003 minis ter van Buitenlandse Zaken werd en merkte hoe prettig dat was. „Als je je in het buitenland ongemakkelijk voelt, word je ook met ongemak be groet. Ik had tien jaar in Brussel ge werkt en kende alle regeringsleiders en ministers van Rusland tot China persoonlijk. Zo'n netwerk is goud waard", stelt de oud-CDA-politicus. „Zij introduceren je weer bij anderen, dan lig je zo 4-0 vóór. Dat lukt je niet als je altijd in Tietjerksteradeel hebt gewoond en alleen naar het Binnen hof pendelde." De nieuwe minister (m/v, WD-lid- maatschap een grote pré) moet kun nen omgaan met Macron, die een verdeeld Frankrijk vertegenwoordigt, en met Merkel, Poetin en Trump. „Dan moet je niet alleen weten wat er in Europa en de rest van het buiten land leeft, maar is kennis van de om gangsvormen in het diplomatieke verkeer ook belangrijk", vindt Schout. De twee weken geleden afge treden Zijlstra had dat allemaal niet. Waarbij Zijlstra wel een streepje vóór had: zijn relatie met premier Mark Rutte. Die is belangrijk, omdat Rutte als langstzittende premier na Merkel in Europa ook een belangrijke rol speelt. De premier moet - buiten de Europese toppen om - blind kunnen vertrouwen op zijn minister van Bui tenlandse Zaken. Rutte kon dat bij Zijlstra, stelt Bot, zoals premier Bal kenende dat destijds bij hem kon. En er staat met de brexit, de toekomst van de EU en de eurozone ook nog wel wat op het spel. Europadeskun- dige Schout: „Wat dat betreft ligt de lat heel hoog." Beschikbaar De ideale 'vooropleiding' is een poli tieke carrière die langs buitenlandon- derwerpen voerde. Denk aan WD- Kamerlid Han ten Broeke, sinds jaar en dag dé buitenlandwoordvoerder van de partij. Hij is om gezondheids redenen niet beschikbaar. Ook Klaas Dijkhofif, ooit Europawoordvoerder in de Tweede Kamer én vertrouwe ling van Rutte, is een optie. Of oud- Defensieminister en -Europarlemen tariër Jeanine Hennis. Zij ligt niet voor de hand, omdat ze eind vorig jaar moest aftreden na het fatale mortierongeluk in Mali. Maar op het ministerie van Buitenlandse Zaken zingt een scenario rond dat zij VOORGANGERS - na de gemeenteraadsverkiezingen - tóch een comeback kan maken, mits een nog komende kabinetsreactie over Mali voor haar gunstig uitpakt. Zij is dan de enige WD'er die aan alle eisen voldoet. Wat ook tot aanbeveling strekt: reislust. Goede relaties onderhouden met de rest van de wereld doe je niet vanuit Den Haag. „Je moet bereid én in staat zijn in één week dwars over de wereld te vliegen - drie, vier keer het vliegtuig in te stappen - met alle jetlags die daarbij horen", weet Uri Rosenthal, van 2010 tot 2012 minister van Buitenlandse Zaken namens de VVD. De schema's op zo'n reis zijn 'moordend'. „Van 's ochtends vroeg tot de late avond ben je bezig." Dat kan zwaar vallen, al was dat bij hem naar eigen zeggen niet het geval. „Maar ik ga u niet vertellen wat voor macho ik ben." Ook Bot noemt het ministerschap van Buitenlandse Za ken 'fysiek gesproken een honden- baan'. „Je moet echt in topconditie zijn." Afgemeld Bot constateert dat Rutte in een ver velende positie zit nu iedere voor de hand liggende kandidaat zichzelf heeft afgemeld. „Hij kan ook onder topdiplomaten gaan 'graven' naar een geschikte kandidaat." Ook is een stoelendans binnen het kabinet, door bijvoorbeeld Sander Dekker (Rechts bescherming) te verplaatsen naar Buitenlandse Zaken, niet uitgesloten. Dan kan een andere VVD'er, bijvoor beeld Stef Blok - ook genoemd, maar naar verluidt wars van reizen - Dek kers plek innemen. Volgens Lilianne Ploumen, nu PvdA-Kamerlid en in het vorige kabinet minister voor Bui tenlandse Handel en Ontwikkelings samenwerking, is buitenlandse erva ring ook helemaal geen must. „Onze ambassadeurs in alle landen zijn je ogen en oren. Zij helpen je." Als zij op haar buitenlandse reizen ministers van Buitenlandse Zaken ontmoette, zag ze 'vogels van heel verschillende pluimage'. „Van rasdi plomaten die tien keer nadenken voor ze iets zeggen tot mensen die snel met de vuist op tafel slaan." Het kan allebei, zegt Ploumen, mits je de belangen van je eigen land maar goed naar voren kunt brengen - ongeacht wie er tegenover je zit. zaterdag 3 maart 2018 GO Gezocht: kandidaat met 'fluwelen voorkant en harde achterkant' Hanneke Keultjes Den Haag -Adriaan Schout, Europaspecialist Joseph Luns, minister van Buitenlandse Zaken van 1956 tot 1971. Gold als succesvol onderhandelaar en realistische machtspoli ticus. Ook wel beschouwd als conservatieve nationalist. M Max van der Stoel, minis ter van Buitenlandse Zaken van 1973 tot 1977 en korte tijd tussen 1981 en 1982. Gaf steun aan mensenrech tenbewegingen als Charta 77 in Tsjechoslowakije en speelde een belangrijke rol tijdens de oliecrisis in 1973. Pieter Kooijmans, minis ter van Buitenlandse Zaken van 1993 tot 1994. Was in die tijd tegenstander van een plan om Kroatië op te delen in regio's voor Kroa- ten, Serviërs en moslims. Maakte zich sterk voor de mensenrechten, fotoanp Jaap de Hoop Scheffer. Minister van Buitenlandse Zaken van 2002 tot 2003. Was in die functie overtuigd van de aanwezigheid van massavernietigingswapen in Irak. In 2004 benoemd tot secretaris-generaal van de NAVO. FOTOANDYRAIN M Ben Bot. Minister van Bui tenlandse Zaken van 2003 tot 2007. Had door zijn grote ervaring in Brussel weinig inwerktijd nodig en kon daardoor de zieke pre mier Balkenende waarne men tijdens het Neder landse voorzitterschap van de EU. FOTOANP Frans Timmermans. Mi nister van Buitenlandse Zaken van 2012 tot 2014. Wereldwijd geprezen om zijn emotionele toespraak in de Veiligheidsraad van de VN over het drama met vlucht MH-17. Werd in 2014 benoemd tot Europees Commissaris, fotoap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 11