10 tips voor vrouwen die dit ook willen Mijn eomfortzonc wordt steeds ruimer; ik sta meer open voor nieuwe mensen en situaties een overnachting in een grot te doen. Klinkt aanlokkelijk, maar had Younes niet net laten horen hoe Marokkaanse mannen denken? „Westerse mannen drinken en zorgen niet voor hun vrou wen. Daarom komen de vrouwen hier, om mannen te verleiden." Niks grot dus. Ik ga lekker wandelen in mijn eentje. Younes zet me met de auto af op een stille stoffige weg, verderop glinstert de zee. „Als je langs de kust loopt, ben je in een paar uur in Essaouira." En weg is hij. Bij een verlaten ruïne graast een kudde kamelen, ik vermoed een herder in de buurt, maar zie niemand. Op mijn hoede kijk ik rond en loop dan door de stille zandduinen rich ting kustlijn. Niemand weet waar ik ben of wat ik doe. Ik ben los van alles en voel me totaal ontspannen; dit is leven in het nu. Mindfulness op zijn best. Niets of niemand om rekening mee te houden, go with theflow, heerlijk. Vlak voor Essaouira wordt het drukker, en dan gebeurt het: een man sist en wijst op zijn kruis. Getver! Ik negeer hem en loop vlug door, blij dat hier meer mensen lopen. Het duurt even voor ik het voorval kan loslaten. Ook al deed hij niks, ik voelde me toch bedreigd. Gelukkig blijft het bij die ene keer. Ik maak nog veel fantastische wandelingen langs de kust, over ellenlange zandstran den, klauterend over kliffen. Slechts een paar keer kom ik iemand tegen, een herder of visser. Of ik dan niet bang ben, appt een vriendin. Ik ben niet bang aan gelegd, dan was ik nooit aan de trip begonnen. Toch voel ik de adrenaline in mijn lijf als er plotseling een jongen vanuit een duin op me af rent. Of ik een sigaret heb. Pff, nee. Nou tot ziens. airbnb van Younes gebeurt altijd wat. Tegen zonsondergang gaat de buiten- haard aan. Marokkanen zijn gastvrij, het is doodgewoon dat Jan en alleman aanschuift. De buurman is een regelma tige gast en neemt geregeld anderen mee. Zoals de drie Australiërs, die eerst wat keuvelen bij het vuur. Alras blijkt dat ze in den Here zijn en Zijn woord versprei den. Als tegenwicht wordt de imam erbij gehaald. Diep in de nacht eindigt hun discussie onbeslist. Ook op de avond dat er drie Marokkaanse mannen aanwaaien, die met kooltjes uit de haard de stoof onder een tajine aan steken. In de keuken snijden ze kip en groenten die met een flinke scheut olijf olie in de tajine gaan. Het begint te prut telen en ruikt verrukkelijk. Iedereen krijgt een portie, of je wilt of niet. Het zijn vrienden van Younes en ze spreken alleen Arabisch. De volgende ochtend zijn ze er nog, ik ontbijt met hen. We drinken koffie en dopen brood in bakjes jam en honing. Alleen op reis wordt mijn comfortzone steeds ruimer; ik sta meer open voor vreemde mensen en nieuwe situaties. Ik had in m'n eentje op een hotelkamer kunnen gaan zitten, maar nu heb ik het avontuur te pakken. Het is verslavend, ik verleg mijn grenzen en slaap niet alleen in de airbnb van Younes, maar zeg ja als hij een oppas zoekt voor een afgelegen landhuis van een kennis. Na twee weken sta ik weer in Marra- kech. De stad is niet veranderd, ik ben dat wel. Ik herken de hectiek en beweeg me zelfverzekerder, waardoor verkopers, taxichauffeurs en gidsen het sneller voor gezien houden. Ik koop de laatste souve nirs. De aardewerken mokken vinden ze thuis spuuglelijk, maar voor mij zijn ze bijzonder. Als ik eruit drink, ben ik even terug in Marokko. Heerlijk alleen en los van alles. 41 magazine 53 Graf De tombe van de heilige Kaouki, naamgever van het dorp, is gebouwd op de ruïnes van een fort. Draag een 'trouwring'. Draag een zon nebril, zo vermijd je oogcontact. Bedek schou ders, benen en billen. Of koop een djellaba. Reis met de com fortabele Supra- tours of CTM in plaats van de lokale bus. Boek eventueel ook de zitplaats naast je. Neem een hoofd doekje mee; soms komt het van pas. Onderhandel vooraf over de prijs van een taxi, betaal gepast. Neem een zelf verzekerde hou ding aan: vriendelijk maar beslist. Verkopers wim pel je succesvol af met: 'Morgen kom ik terug.' Vraag de weg aan agenten of vrouwen. Frans is de tweede taal: installeer een vertaalapp. 's Avonds ben ik zelden alleen. In de Soms speelt er iemand op een gitaar. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 117