II II balderman.nl De goedkoopste met vertrekgaranties! bnlderman.nl I Zorgen over imago aan vooravond partijcongres (O) 10 Na elf lange oppositiejaren en een bijna-doodervaring voelde de kabinetsdeelname voor D66 als een bevrijding. Toch leven intern zorgen of de partij, vandaag bijeen in Rotterdam, het progressieve smoel kan bewaren. Februari begon zo mooi voor D66, met de euforie over de aanvaarding van de Donorwet. Progressief boeg beeld Pia Dijkstra wist na jaren van voorbereiding op het nippertje ge noeg senatoren achter haar initia- tiefwet te krijgen. Een mooi resul taat, zo vlak voor de gemeente raadsverkiezingen op 21 maart. On der het oog van vele camera's felici teerde partijleider Alexander Pech- told zijn fractiegenote uitgebreid met het zwaarbevochten succes. Amper een week later sloeg de stemming om. De partij werd over laden met hoon nadat de Tweede Kamer stemde voor afschaffing van het raadgevend referendum. De op positie wist vanzelfsprekend wel raad met het 'kroonjuweel', dat nota bene door een D66-minister, Kajsa Ollongren, eigenhandig aan diggelen werd geslagen. „Democra tische vooruitgang wordt gesloopt door de partij die die zelfheeft op gebouwd", hoonde PVV-Kamerlid Martin Bosma, gehuld in zijn be- grafenispak. Pijnlijker was echter de kritiek van partij held Jan Ter louw, die met leedwezen vaststelde dat zijn eigen partij 'de democratie verzwakt'. Koekoek eenzang Regeren gaat soms nou eenmaal van au, weet Thom de Graaf, voor malig partijleider en tegenwoordig aanvoerder van de tienkoppige Se naatsfractie. „Hick-ups horen erbij", stelt hij. Terlouw mag kritiek heb- Regeren gaat soms nou eenmaal van au. Hick-ups horen erbij ben, net zoals andere leden, al uit hij die zelf liever rechtstreeks en niet via de media. „Het is bij ons geen koekoek eenzang." Daar sluit Laurens Jan Brink horst, net als Terlouw en de Graaf erelid van D66, zich bij aan. „Ter louw is een goede vriend van me, maar tegen hem zou ik zeggen: even dimmen, Jan. Er is een tijd van komen en van gaan. De zwakte van D66 is altijd geweest dat we ons kri tiek heel erg aantrekken. Mijn ge neratie bestond uit zwartkijkers. Ik hoop dat de jongste generaties wat minder ideologisch kijken." Er gaat bovendien heel veel goed, benadrukken beiden. D66-be- windslieden als Menno Snel (Fi nanciën), Stientje van Veldhoven (Infrastructuur en Waterstaat) en Wouter Koolmees (Sociale Zaken) zijn volgens De Graaf'prima' uit de startblokken geschoten met voor stellen die onder meer belasting ontwijking aanpakken, het fiets- verkeer stimuleren en zzp'ers ze kerheid bieden. Echte D66-onder- werpen, aldus De Graaf. Halfbakken Net als de fractieleiders van CDA en Christenunie koos Alexander Pechtold er afgelopen najaar voor in de Tweede Kamer te blijven. Een verstandige keuze, zegt Gerrit Jan Wolffensperger, die de D66-fractie aanvoerde in Paars I, toen partijlei der Hans van Mierlo als minister van Buitenlandse Zaken het kabi net verkoos. „Dat hebben wij toen niet goed gedaan", zegt de voorma lige adjudant over die keuze van destijds. „Als regeringspartij, en ze ker nu in een coalitie met rechtse en christelijke partijen, moet D66 het uiterste doen om het progressieve imago te bewaken." Wolffensperger behoort tot de D66'ers die er geenszins rouwig om zijn dat het raadgevend referendum is gesneuveld. Hij noemt het een 'halfbakken compromis': de partij was altijd voor een 'echt' correctief referendum. Dat D66 nu de gebeten hond is, snapt hij wel. Wolffensper ger: „Als ik de oppositie was, zou ik de partij ook klets, klats, klander om de oren hebben geslagen. De kritiek is niet leuk voor het imago van de partij. Het is voor ons niet fijn dat we in een rechts kabinet zit ten. Er is werk aan de winkel. Meer dan ooit zal D66 in dit kabinet zijn gezicht moeten laten zien." Terlouw is een goede vriend, maar toch zeg ik: even dimmen, Jan Voormalig Tweede Kamerlid Boris van der Ham vindt dat zijn partij met onderwijs en milieu goede dingen heeft binnengehaald maar verbaast zich over andere punten. Dat zijn partij in de formatie ak koord ging met de afschaffing van het raadgevend referendum is nog tot daaraan toe. Compromissen sluiten hoort erbij voor een rege ringspartij, 'anders moet je bij GroenLinks gaan zitten', zegt hij. Maar vooral de manier waarop het referendum bij het grofvuil werd gezet, in sneltreinvaart, zon der met een alternatief te komen, baart hem zorgen. Dat de regering daarmee ook het referendum op 21 maart doelbewust frustreert is een 'cynische strategie'. „Wat ik fout vind, is dat de partij opeens de ar gumenten overnam van CDA en WD, partijen die altijd tegen ver nieuwing waren. Dat zie je bij som mige D66'ers terug: die kleuren te makkelijk mee met het behang, met de macht. Ollongren heeft er als topambtenaar en wethouder al tijd rondgehangen. Een D66'er moet de macht juist openbreken." 599,- Bij Bolderman aanbetalen niet verplicht! www.bolderman.nl 12 dagen Rondreis Roemenië 12 dagen Rondreis Polen 12 dagen Rondreis Griekenland 12 dagen Mooiste fjorden en I kusten van Noorwegen 15 dagen Rondreis Klassiek Italië en Amalfikust 12 dagen Lutago, Zuid-Tirol zaterdag 3 maart 2018 GO 'D66 kleurt te makkelijk mee met het rechtse behang' Laurens Kok Rotterdam -Thom de Graaf, voorzitter Senaatsfractie D66 - Laurens Jan Brinkhorst, erelid D66 Februari begon zo mooi met de euforie over aanvaarding van de Donorwet: Alexander Pechtold feliciteert Pia Dijkstra, foto ad v.a. slechts Drukfouten en prijswijzigingen voorbehouden. ANVR Brochure en (0318)58 09 58 nnal/i ntron' 1 boekingen: Prijs p.p. o.b.v. 2 pers. kamer excl. Calamiteitenfonds b reserveringskosten Vertrekdata: 19 mei 2,16, 30 juni14, 28 juli /II aug etc. Vertrekdata: 28 april 12,26 mei 17,21 julietc. Vertrekdata: 23 april 7 mei 2,16, 30 juli 13 aug etc. Vertrekdata: 16,30 april 14 mei 11, 25 juni 9 juli etc. Vertrekdata: 23 april 7,21 mei 4,18 juni 27 aug 10 sept etc. Vertrekdata: 9, 23 april 7, 21 mei 4,18 juni 2 juli etc.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 10