ven een 8, hetzelfde proefschrift met een vrouwennaam erboven kreeg een 6." Wees een kruiwagen „Ze zitten diep, die vooroordelen, maar door elkaar vooruit te helpen, kunnen we dat veranderen. Michelle Obama bedacht bijvoorbeeld het prachtige amplifying. Tij dens vergaderingen in het Witte Huis spra ken vrouwen af om elkaar te herhalen als een van hen een goed idee lanceerde. Vaak worden voorstellen van vrouwen niet eens gehoord, of een man gaat ermee aan de haal. Door een goed idee te herhalen -'Goh, wat een goed voorstel! Jongens, wat vinden jullie van het idee van Marie?' - kunnen vrouwen elkaar helpen gehoord te worden. Als je het moeilijk vindt om tijdens verga deringen je zegje te doen, kun je ook met een vrouwelijke collega afspreken dat zij je erbij helpt. Zij kan bijvoorbeeld op het juiste moment zeggen: 'Volgens mij weet jij ook veel van dit onderwerp, Marie. Wat is jouw mening hierover?' Elkaar op deze manier versterken, een kruiwagen voor elkaar zijn, zeggen 'wat heeft Marie die klus fantastisch gedaan', in plaats van 'zag je wat Marie aanhad?' Dat is sisterhood. We kunnen het niet alleen. En dat hoeft ook niet. Mannen helpen elkaar, vrouwen zouden elkaar ook meer hulp moeten vragen en bieden. Zelfs Neelie Kroes, die eerder altijd riep dat vrouwen het maar op eigen kracht moesten doen, is daarvan teruggekomen. Ook zij ziet in dat we niet zonder elkaar kunnen." Wen er maar aan „Heel langzaam verschuift er iets. In bedrijven met een vrouwelijke ceo zie je dat vrouwen inmiddels meer kans maken op een leidinggevende functie. Bedenk wel: we komen van ver. Vrouwen hebben nog geen honderd jaar kiesrecht, in de jaren 50 was de man nog officieel de baas van het gezin. De Wet gelijke behandeling stamt pas uit 1992. De maatschappij is nog steeds georganiseerd op een mannelijke manier, met mannelijke spelregels. Het kost nu eenmaal tijd om daar verandering in te brengen. Vrouwen moeten eraan wennen dat we onze positie niet meer ontlenen aan onze man, maar dat we tegenwoordig zelf een positie innemen. En dat we veel meer aan elkaar kunnen hebben als we positief ge stemd zijn over elkaar, elkaar een steuntje geven waar nodig. Zodat we allemaal kunnen groeien." 41 magazine 43 Vreneli Stadelmaier (55) is professioneel spreker, auteur en loopbaancoach. In haar bedrijf SheConsult begeleidt ze hoogopge leide vrouwen. Ze schreef F*ck die onzekerheid en Ves she's smart. Met haar theatercolleges reist ze door het hele land. In 2015 won ze de Joke Smit-prijs. WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 107