Geef elkaar een duwtje, de krabbenmand uit „De Amerikaanse minister Madeleine Albright zei het al: 'Voor vrouwen die elkaar niet helpen, bestaat een speciaal plekje in de hel'. Vrouwen mogen elkaar best wat meer vooruit helpen, met sister hood versterken ze elkaar. Ik noem dat de tegenhanger van 'de krabbenmand'. Als een krab in een mand vol soortgenoten omhoog klimt, trekken de anderen hem terug naar beneden. Dat doen vrouwen ook. Terwijl we elkaar juist een duwtje zouden kunnen geven, die mand uit. Vrouwen zijn vooral gericht op onder linge relaties; zolang we allemaal gelijk zijn, is alles goed en gezellig. Maar zodra er een boven de groep uitsteekt, voelt dat als verraad, als een bedreiging voor de rest. Bij mannen werkt het anders. Hoe meer mannen boven de groep uitstijgen, hoe meer status dat de hele groep ople vert. Mannen weten: als ik Piet nu help, helpt hij mij straks ook. En als ik kan zeggen dat ik directeur Piet ken, geeft dat mij ook meer aanzien." Stel je verwachtingen bij „Vrouwen zien collega's vaak als vrien dinnen. Dat kan gaan wringen, zeker als een collega een keer iets moet zeggen dat niet leuk is. Zoiets voelt al snel als een aanval op de vriendschap. Wat we ook vaak ingewikkeld vinden: een vrouwe lijke leidinggevende. Vrouwen verwach ten dat het vooral leuk en gezellig is, maar die leidinggevende moet ook gewoon haar werk doen. Ze zegt dus ook dingen die niet fijn zijn, of ze komt bitchy uit de hoek. Van een man vinden we dat nor maal, bij een vrouw conflicteert het met het verwachtingspatroon dat we hebben. In mijn praktijk klaagde een vrouw eens over haar leidinggevende: 'Ik be grijp niet dat ze nooit vraagt hoe het met mijn kind gaat'. Ik vroeg of ze dat ook had gezegd als het een man was geweest. 'Nee, natuurlijk niet', ant woordde ze. Van een vrouw hebben we andere verwachtingen. Dat is niet bevorderlijk voor vrouwensolidariteit." Maak je niet klein „Gebrek aan sisterhood ontstaat al op jonge leeftijd. Ik merkte het als ik vroeger met mijn kinderen naar hockeywedstrijden reed. In een auto vol met jongetjes wer den dingen gezegd als: 'Zag je hoe goed mijn goal was?' 'Heb je mijn voorzet ge zien?' Zaten er alleen meisjes in de auto, dan waren de gesprekken anders: 'O, wat speelde ik slecht vandaag'. 'Nee joh, ik was nog veel slechter'. En over het meisje dat er die week niet bij was: 'Zij kan er echt niks van, en ze ziet er altijd stom uit'. Zo roddelen schept een band, maar het maakt ook dat alle meisjes weten: de volgende keer dat ik er niet bij ben, wordt er zo over mij gepraat. Dat geeft een on veilig gevoel. Dus wat doe je? Je maakt je klein, zodat je niet opvalt, niet over de tong gaat." Probeer niet altijd aardig gevonden te worden „In mijn praktijk kom ik veel vrouwen tegen die kansen laten liggen, dingen niet doen uit angst om niet aardig ge vonden te worden. We willen erbij horen. Bovendien denken vrouwen vaak: als ze me niet aardig vinden, gaan ze kritischer naar mijn werk kijken. En dan vinden ze vast fouten. Dit heet het oplichterssyndroom of impostor syndrome: de angst om door de mand te vallen. Iets waarvan, zo blijkt uit onderzoek, ongeveer 65 procent van alle vrouwen ernstig last heeft. Dus houden vrouwen zich in, zoeken ze het podium niet, laten een bepaalde functie aan zich voorbijgaan. Met als gevolg dat ik veel vrouwen zie die op een positie blijven zitten waar ze eigenlijk niet ge lukkig zijn, of niet doen wat ze diep in hun hart het liefst zouden willen." Stop met roddelen „Hoe vrouwen samen kunnen zorgen voor meer sisterhood1. Eén: stop met rod delen. Twee: stop met roddelen. Drie: stop met roddelen. Gewoon niet doen. Kijk liever hoe je elkaar kunt versterken. Een voorbeeld: op een krantenredactie heb ben ze een potje op tafel gezet. Telkens als een vrouw iets negatiefs over zichzelf zegt, moet ze daar een euro in doen. Het is goed om je er zo bewust van te worden, of elkaar erop te wijzen: hé, je doet het weer. Ik heb nog een voorbeeld van sisterhood. Vraagt er iemand of je nog een goede notaris weet? Denk dan eerst aan een vrouw. Vaak neigen we ernaar een man naar voren te schuiven, simpelweg omdat we mannen onbewust competenter ach ten. Dat blijkt steeds weer uit onderzoe ken. Om professor te kunnen worden, moeten vrouwen bijvoorbeeld tweeën half keer zoveel publiceren als mannen. En in een Zweeds onderzoek kreeg een proefschrift met een mannennaam erbo- I 421 zaterdag 3 maart 2018 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 106