Vertrek van de Britten kan Rutte isoleren 9 Die komt op een belangrijk moment, want Europa staat voor een reeks zeer ingrijpende besluiten. In juni over een Europees migratiebeleid, later dit jaar over de Brexit en versterking van de muntunie, volgend jaar over de meer jarenbegroting 2021/2027. Nederland weet wat het wil, maar mist bondgenoten. De Britten zijn straks weg, de rest van de Benelux zit op de lijn-Macron, ook de nieuwe Duitse regering zwenkt nogal diens kant uit. En Rutte? Hij is een alle mansvriend, die met iedereen de lijn tjes openhoudt. Hij zoekt bondgeno ten in niet meteen voor de hand lig gende kringen: Midden- en Oost-Eu ropa, het Oostenrijk van Kurz en de Baltische landen. De manier waarop dwingt bewondering af, vindt Euro- padeskundige van Clingendael, Adri- aan Schout. „Hij durft, steekt zijn nek uit, geeft duidelijk zijn lijnen aan. Eu ropa waar het een toegevoegde waarde heeft, maar geen transferunie (einde loze geldstromen van Noord naar Zuid), een bescheiden EU-begroting, tegen onnodige integratie." Standvastig Rutte houdt vast aan lijnen die hij al tijd heeft verdedigd, constateert ook de Belgische Europadeskundige Hen drik Vos. „Het pleit voor Rutte dat hij zo standvastig is, maar niet bewegen in een tijd waarin alles in beweging is, kan je wel bondgenoten kosten." Wel ziet Vos 'een hoopgevende kentering' in het optreden van Rutte. „Vaker dan voorheen hoor ik hem zeggen dat je compromissen moet sluiten." Inge wijden verwachten vandaag veel aan dacht voor de groei en banen die Eu ropa kan binnenhalen als het zijn in terne markt uitbreidt naar energie, diensten, kapitaal en digitaal. Rutte, verwacht Schout, krijgt het de komende anderhalf jaar knap zwaar. Met wisselende coalities moet hij proberen Europa zijn kant uit te sturen. De Commissie staat ook niet meer automatisch aan zijn kant. Het gevaarlijkst wordt dat met de mone taire samenwerking. „Dat gaat slui pend. Als er eenmaal een Europese minister van Financiën is, en een Eu ropees IMF, dan volgen de bevoegdhe den en fondsen vanzelf." Vos: „Duits land is al voor een groter budget, een eurozonebestuur. Merkel wil verder. Rutte kan zijn positie markeren, maar als hij verstandig is, drijft hij zaken niet op de spits. Voor je het weet heb je jezelf in een isolement gewerkt." vrijdag 2 maart 2018 GO Jarenlang trok premier Rutte een vies gezicht als in één zin de woor den 'visie' en 'Europa' vielen, maar die tijd is voorbij. Vandaag geeft hij zijn Europese visie in een rede in Berlijn. Hij zal op zoek moeten naar nieuwe bondgenoten nu de Britten opstappen. Frans Boogaard Berlijn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 9