8 BREXITSPEECH SPANNING LOOPT OP Premier Theresa May staat voor een onmogelijke opgave. Zij moet vandaag duidelijkheid geven over de brexit. Maar wat zij ook zegt, ze zal het nooit goed doen. De Britten proberen nog steeds de krenten uit de pap te halen. Pure illusie 1 Aan alle kanten wordt er aan The resa May getrok ken over de brexit: de Europese Unie wil duidelijke keuzes en gede tailleerde plannen, de oppositie in het Lagerhuis wil een andere koers en binnen haar eigen Conservatieve partij staan de hardliners en de voor standers van een zachte brexit lijn recht tegenover elkaar. Na maanden van chaos en einde loos getreuzel worden vandaag dui delijk omlijnde plannen verwacht van Theresa May in haar 'brexit- speech'. Vriend en vijand, in Londen en in Brussel, spitsen vandaag de oren bij haar 'scheidingsvoorstel' aan de Europese Unie. Op dit moment is de Noord-Ierse grens het grootste probleem in de onderhandelingen. May heeft harde brexitplannen: ze wil uit de interne markt en de douane-unie. Maar hoe ze dat wil combineren met haar be lofte de grens tussen Ierland en Noord-Ierland open te houden, dat is al sinds het begin van de onderhan delingen niet duidelijk. Het geduld van de Europese Com missie met het Britse getreuzel bleek deze week op: de onderhandelings machine in Brussel publiceerde een wettelijke ontwerptekst van de scheidingsovereenkomst, 120 pa gina's dik. Daarin staat onder meer dat Noord-Ierland een speciale status krijgt als er geen andere oplossing voor het grensprobleem wordt ge vonden. May reageerde als door een adder gebeten en veegde het direct van tafel. „Hier zou geen enkele Britse premier mee akkoord gaan", zei ze kwaad. „Ik ga kristalhelder aan Jean-Claude Juncker uitleggen dat dit nooit gaat gebeuren." Als Noord-Ier- land binnen de douane-unie blijft en de rest van het Verenigd Koninkrijk niet, dan loopt er feitelijk een harde grens binnen Brits grondgebied. Opstand Maar wat Theresa May dan wel wil, en hoe ze dat gaat regelen, dat is zelfs voor haar eigen partijgenoten de vraag. May staat ook in eigen gelede ren voor het blok: hoe meer details ze geeft over haar plannen, hoe groter de kans is dat er een opstand ontstaat. Al maanden woedt in de Conserva tieve partij een machtsstrijd. Aan de ene kant staan de brexiteers: een groep luidruchtige, invloedrijke poli tici die een keiharde scheiding willen onder aanvoering van ministers als Boris Johnson (Buitenlandse Zaken) en de populaire backbencher Jacob Rees-Mogg. Daartegenover staat een grotere groep parlementariërs, die voorstander is van een zachtere brexit. Daartoe behoort onder meer de minister van Financiën, Philip Hammond. De tweestrijd maakt May's eigen positie ontzettend zwak: van enig overwicht lijkt geen sprake. Beide vleugels lijken niet naar haar te luisteren en presenteren in media- optredens doodleuk hun eigen visies over de brexit. En, ja de mislukte ver kiezingen in juni, waarbij May haar meerderheid verloor, is ze in het par lement ook nog afhankelijk van de gedoogsteun van de Noord-Ierse DUP. Voor hen is een speciale status voor Noord-Ierland sowieso onbe spreekbaar. De afgelopen tijd is premier May vooral bezig geweest om haar eigen kabinet op één lijn te krijgen over de te varen koers. Maar of die voorstel len überhaupt te verkopen zijn in Brussel, dat lijkt van later zorg. Toen ze vorige week haar belangrijkste ministers ontving in haar buitenhuis Chequers om haar brexit-ambities uiteen te zetten, leken de kampen binnen de conservatieve regering even tevreden. Maar Europese Com missievoorzitter Donald Tusk re ageerde direct scherp op de gelekte plannen.„Pure illusie", zei Tusk. „De Britten proberen nog steeds de kren ten uit de pap te halen." Douane-unie Labourleider Jeremy Corbyn ver hoogde de druk op May deze week nog eens verder door bekend te ma ken dat de oppositiepartij wel in één douane-unie wil blijven na de brexit. Dit om import en export zo makke lijk mogelijk te houden en te voorko men dat er handelstarieven moeten worden geheven. Daarnaast is het volgens Corbyn zo makkelijker het grensprobleem tussen Ierland en Noord-Ierland op te lossen. Deze koerswijziging is duidelijk ook een politieke zet, want Corbyn weet ui teraard dat er een groep Conserva tieve parlementariërs is die deze zachte brexitplannen steunt. Labour wil in april een motie indienen over het lidmaatschap van een douane unie na brexit. Als May die stem ming verliest doordat een deel van haar eigen parlementariërs gaat mui ten, dan kan dat weieens haar poli tieke einde betekenen. En dan staat Corbyn klaar om nieuwe verkiezin gen te eisen, en, zo hoopt hij: uitein delijk zelf premier te worden. Maandag begint een nieuwe on derhandelingsronde tussen het Ver enigd Koninkrijk en de Europese Unie. Duidelijk is dat de sfeer na deze bewogen brexitweek al behoor lijk verziekt is, dat er enorme ver schillen in visie zijn, en dat er over elke komma gevochten gaat worden. Beide partijen hebben nog drie we ken om tot elkaar te komen: op de EU-top van 22 en 23 maart moet de scheidingsovereenkomst worden ge tekend. Theresa May moet daarom vandaag met de billen bloot maar zij staat voor een onmogelijke opgave. Wat zij ook zal zeggen, zij zal het nooit goed doen. De verdeeldheid groeit haar boven het hoofd. vrijdag 2 maart 2018 GO Theresa May kan het niet goed doen Suse van Kleef Londen DonaldTusk, voorzitter Europese Commissie L" V m Donald Tusk en Theresa May hadden gisteren nog overleg in de ambtswoning van de Britse premier, fotqafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 8