i r* II Trein rijdt ietsiepietsie beter op tijd 7 De eerste tatoeage liet ze zetten op haar 84ste... y Werkelijk elk moertje wordt dooronze monteurs vervangen „Mijn lichaam is oud, maar van binnen ben ik nog jong. En ik blijf gewoon een beetje een mafke tel."Op tafel staan twee koppen warme chocomel, elk vergezeld met een glaasje rum. „Ik geniet nog elke dag van het leven", vertelt de 90-jarige Truus Stafecki. „Ik ben impulsief en van de hak op de tak. Lang leve de lol." Die impulsiviteit leidde haar zes jaar geleden naar Tattoo 22 in Alk maar. „Ik dacht eigenlijk dat tat- toowinkels alleen voor criminelen waren", vertelt Truus. „Maar toen ik daar uit nieuwsgierigheid een kijkje nam, wist ik al heel snel dat dat allemaal flauwekul is. Het zijn echt de liefste mensen die er be staan." De 45-jarige tatoeëerder Marcel van Eijk herinnert zich die eerste ontmoeting nog goed. „Ik viel toch een beetje van mijn kruk toen ze binnenkwam. Ik had nog nooit een vrouw van die leeftijd in mijn shop gehad", vertelt hij. „Ze wilde heel graag een tatoeage, maar ze had de centjes niet." En dus be sloot Marcel haar eerste tatoeage cadeau te doen. Fonkeling Truus, die door Marcel liefkozend oma wordt genoemd, kreeg een grote blauwe vlinder op haar on derarm, een aandenken aan haar overleden dochter. „Die fonkeling in haar ogen toen het was gezet, dat was echt geweldig", gaat Marcel verder. „Ze was helemaal happy. Nou, daar doe je het voor." Het tatoeëren van een oudere huid, of liever gezegd een antiek huidje, zoals Truus het zelf om- schrijft, was een nieuwe uitdaging voor Marcel. „Haar huid is een stuk poreuzer. Je moet echt voorzichtig te werk gaan." Met de pijn viel het volgens oma allemaal wel mee. „Ik Ik vind haar heel stoer. We zijn voor altijd verbonden door de inkt heb wel ergere pijnen gehad." Maar het bleef niet bij één tatoe age. Een jaar later, als ze weer eens bij Marcel binnenloopt voor een bakkie, doet de tattookunstenaar een nieuw voorstel. „Of ik er nog een zou willen?" vertelt Truus. „Toen dacht ik: waarom niet?" Vorige week tatoeëerde Marcel haar derde en voorlopig laatste ta toeage op haar onderarm: een zandloper. „Deze past echt bij mij. Het staat symbool voor de nare dingen die ik achter me heb gela ten. Nu heb ik een klein stukje zand over en dat zijn alleen nog de goede dingen van het leven." Trots als een pauw laat ze haar kleurrijke onderarmen zien. „Een tatoeage is een beetje uitsloverij voor mij", zegt ze. „Hiermee laat ik zien wie ik ben en niet wat een an der zegt dat ik ben. Welke vrouw van 90 doet dit nou?" Ook Marcel is trots op 'oma'. „Ik vind haar heel stoer. We zijn voor altijd verbon den door de inkt." Over een nieuwe tatoeage is Truus stellig. Die komt er niet. „Het is goed geweest zo." rcsrsf J C Nog één keer «ilr 1 |aat yruus In 2017 kwam 91,6 procent van de reizigers op tijd, in 2016 moest NS het doen met een procent min der: 90,6 procent. De kans dat een reiziger in de spits kan zitten, bleef met 95,1 procent gelijk. NS-baas Roger van Boxtel: „Een gegarandeerde kans op een zit plaats is er niet." De topman tracht de drukte in de spits wel in per spectief te plaatsen. „Het zijn niet de schrikbeelden van de treinen die we kennen uit India en Japan, waar mensen als haringen in een ton in de trein gedrukt worden", zegt hij stellig. Hij blijft reizigers en maat schappelijke organisaties oproepen om de trein in de spits indien mo gelijk te mijden. „Er gaan in Neder land meer mensen met de trein. Als we allemaal op dezelfde tijd blijven werken, blijft het vol." Op de hoge snelheidslijn is de kans dat de reizi ger een zitplek vindt gedaald van 97,3 naar 96,8 procent. Poortjes In 2017 sloot NS de poortjes op ver schillende stations, waaronder Am sterdam Centraal en Utrecht Cen traal. Inmiddels zijn op 74 stations de poortjes gesloten. Hiermee wil NS het zwartrijden terugdringen. Uit eerder onderzoek blijkt dat het veiligheidsgevoel van reizigers en medewerkers door het afsluiten groter wordt. Het aantal reizigers dat vergeet om in- of uit te checken daalt er ook door. De NS trekt 502 miljoen euro uit om 45 oude dubbeldekkers te ver nieuwen. Het gaat om treinen die tussen 2002 en 2005 in gebruik zijn genomen. Ze lopen tegen de helft van hun levensduur aan en zijn daarom toe aan een opknapbeurt. „Werkelijk elk moertje wordt door onze monteurs vervangen", stelt NS-topman Roger van Boxtel. De vernieuwde dubbeldekkers zijn goed voor in totaal 24.500 zitplaat sen en gaan vanaf 2021 het spoor op. De NS zag in 2017 de winst dalen. De nettowinst bedroeg 24 miljoen euro, terwijl er in 2016 onder de streep nog 212 miljoen euro over bleef. Dat komt onder meer door een megaboete van bijna 41 miljoen euro vanwege fraude bij de aanbe steding van het Limburgs openbaar vervoer. In 2016 viel de winst ook hoger uit doordat NS dat jaar voor 117 miljoen euro bij kon schrijven door de verkoop van vastgoed. vrijdag 2 maart 2018 GO Tattoo Truus (90) voelt zich jong Zes jaar geleden kwam Truus Stafecki (90) de Alkmaarse tat- tooshop van Marcel van Eijk voor het eerst binnengelopen. Wat begon als nieuwsgierigheid, liep uit op een bijzondere vriend schap en een paar flinke tatoe ages. Davine Lambert Alkmaar —Marcel van Eijk, tatoeëerder Marcel zet bij Truus haar derde tattoo. fotoolafkraak Kijk op onze site bij /video Stafecki een tattoo zetten. De Nederlandse Spoorwegen lieten in 2017 meer treinen rij den en er kwamen meer reizi gers op tijd aan dan in het jaar daarvoor. Marcia Nieuwenhuis Utrecht - Roger van Boxtel (topman NS) De NS boekte vorig jaar een nettowinst van 24 miljoen euro. In 2016 was dat nog 212 miljoen euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 7