NYNKE DE JONG Deze winter meer sterfgevallen door koude- en griepgolf garantie onderhoud! 6 ULTIEM Column Al de hele winter stierven er we kelijks meer personen dan in de winters tussen 2011 en 2016. Die waren allemaal vrij mild. Wel kende de winter van vorig jaar meer sterfgevallen dan gemid deld, met name in januari 2027. Dat was het gevolg van een lang durige griepgolf, die al in decem ber begon. Dit jaar was de griep golf relatief laat. In de periode van 12 tot en met 18 februari lag het aantal weke lijkse overlijdensgevallen met name onder ouderen hoger dan vorig jaar. Het aantal sterfgevallen onder 80-plussers lag in de eerste zeven weken van 2028 ruim een kwart hoger dan in een gemid delde week vorig jaar. In de groep 65- tot 80-jarigen overleden we kelijks 12 procent meer mensen dan vorig jaar. Nu de echte kou pas na 20 fe bruari begon, is de kans groot dat het aantal sterfgevallen verder groeit. „Wij zien het hoogste aan tal van 3.622 sterfgevallen dan ook niet zo zeer als een piek, maar als onderdeel van een sterftegolf die begin februari begon", legt hoofd demograafvan het CBS Jan Latten uit. Wat de exacte oorzaak van de sterfte is, valt lastig te zeggen. „Een hogere sterfte in de winter heeft doorgaans te maken met griep of koude. Als de twee sa menkomen is dat een extra ri sico." i De winters tussen 2011 en 2016 waren relatief mild Tegelijk is het niet zo dat ouderen door extreme kou sterven. „Ie mand sterft niet doordat het 8 graden vriest", zegt Latten. „Wel is het zo dat de kou veel van je li chaam vergt en dat de kans op an dere kwalen zoals een longont steking dan groter is." Vorig jaar stierven er per week gemiddeld 2.800 mensen. Het aantal sterfgevallen is echter sei zoensgebonden en piekt bij koude of hitte. VANAF A5.9A9 OF 299 FINANCIAL LEASE PER MAAND* lijk bewust van dat ik zwanger ben. De afgelopen maanden vergat ik het vaak. Ja, mijn buik groeide, maar verder was ik te druk met le ven. Er was een dochter die zorg en aandacht vroeg. Er was een man met wie ik ondertussen ook nog even trouwde. En het nieuws was er. Drie keer per week knakte ik mijn vingers, omdat er altijd wel ;ets was waar ik me druk om maakte. te schrijven: een nieuw kabinet ons eigen land, een knetter gekke president van de Verenigde Staten, aftre dende politici. Wegblokkades, mis bruikschandalen, weerpluimen en tal van kleine ophef, goed voor een dag verhit twitteren. keer per week een hoekje in de krant te hebben waar jij de ruimte krijgt om je mening te ventileren. Een plek waar jij onder de aan dacht mag brengen wat volgens jou aandacht verdient. En dat zijn dan vaak niet de grote onderwer pen, maar juist die vergeten pro blemen uit de regio. De verhalen die niet overal de voorpagina ha len, zijn juist vaak de moeite van het beschouwen waard. Ik ga er even tussenuit. De ana nas in mijn buik laat zich niet meer negeren. Ik zal de komende maanden meer dan kundig ver vangen worden. Zoals Gorter al zei: een nieuwe lente, een nieuw geluid. Tot in de zomer! Mijn buik groeide, maar verder was ik te druk met leven Volgens de zwangerschaps- app op mijn telefoon is hij inmiddels zo groot als een ananas. Ik heb een ananas in mijn buik, eentje die schopt en zwaait en zo nu en dan de hik heeft. Vol gens de app blijft hij idealiter zit ten tot hij zo groot is als een watermeloen. Zwangerschapssites doen er altijd alles aan om je relaxed je zwangerschap door te loodsen. Met tips over hoe je maagzuur tegen gaat, en uitgebreide paklijsten voor de babykamer. Tegen al die appmakers zou ik willen zeg gen: het helpt niet echt wanneer je als moeder het kind in je buik visualiseert als een watermeloen. Dat ding moet er ook een keertje uit hè? vrijdag 2 maart 2018 GO @Nynke Ananas De recente griepgolf en de kou drijven het aantal sterfgevallen flink op. In de derde week van februari overleden 3.622 per sonen, het hoogste aantal deze winter, meldt het CBS. David Bremmer Den Haag Rijplezier kent vele vormen: de Jaguar XE Prestige Pro Edition met een 20t benzinemotor (147 kW/200 pk) biedt ze allemaal. Genieten begint hier met een volledige uitrusting en een voordeel tot 5.165. Vervolgens geniet u elke dag van zijn oogstrelende design, ongeëvenaarde rijgedrag, efficiënte brandstofverbruik en lage C02-emissies. Ook de 3 jaar gratis onderhoud zal u zeker aanspreken. De Jaguar XE is ook beschikbaar met diverse dieselmotoren. Meer informatie bij de Jaguar dealer. Standaard o.a. - 8-traps automaat - Navigatie (SD) met achteruitrijcamera - Park Distance Control voor en achter - Bi-Xenon koplampen met LED dagrijverlichting - Generfd leder incl. verwarmbare voorstoelen Min./max. gecombineerd verbruik: 4,1-8,1 1/100 km, resp. 24,4-12,3 km/1, C02-uitstoot resp. 106-194 g/km. Consumentenprijs incl. BTW, BPM, registratiekosten, recyclingbijdrage en kosten rijklaar maken. Afgebeeld model kan zijn uitgerust met opties en/of accessoires. Alleen geldig op 18MY voorraadauto's. Het zakelijke financieringsaanbod betreft een Financial Lease via Jaguar Financial Services, handelsnaam van FCA Capital Nederland B.V. Voor de complete berekening kijk op jaguar.nl/aanbiedingen. Actie geldig tot 31 maart 2018. Wijzigingen en typefouten voorbehouden. En er was ook zo veel om over Het is een voorrecht om drie Door al dat geduw en getrek binnenin ben ik me er einde-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 6