f Tweede CityLife in restaurant Sydney 'We moeten het vooral van Belgen hebben, die tunnel kan wel dicht' Oostenwind veroorzaakt stof- en stankoverlast in Sluiskil 7 Sluiskil zucht de laatste dagen onder stof- en vooral stank overlast. De oostenwind drijft fabrieksdampen het dorp in. „Het is zelden of nooit zo erg geweest." zv Je moet er geweest zijn om het te ervaren. Bij de veerpont in Sluiskil lijkt er nog niks aan de hand. De vrijwillige schipper, afkomstig uit Hulst, is ook weinig bijzonders opgevallen. „Ja, de wind staat met dit winterweer richting Sluiskil, dan kan je meer stof of stank hebben." Aan de Kanaalweg probeert Marloes Stiegelis haar auto te star ten. Ze heeft niet echt last gehad van meer stank of stof. „Als je hier woont, kun je dat verwachten", zegt ze onderkoeld. „Maar het went en met oostenwind weet je dat het erger kan zijn." Verderop in het dorp, in de Vi- sart- en Middenstraat, ruikt het opeens vies. In beide straten hangt een bedompte lucht. Een postbe- zorgster in de Visartstraat - 'liever geen naam' - kijkt er niet meer van op. „De lucht is hier vaak niet ge zond, maar deze week was het wel heel erg." Collega-postbezorger Ger Poirters, aan het werk in de Middenstraat, kan dat alleen maar bevestigen. „Het slaat op je adem. Ik heb er een heel schrale keel van gekregen." De Brabander, ge trouwd met een Terneuzense, woont desondanks met plezier in Sluiskil. „We hebben hier vrij goedkoop een huis kunnen ko pen. Het bevalt me best." fïïrnuii 1 Peter Visser, bewoner van de Canisvlietstraat, heeft op de Sluis- kilse Facebook-pagina 'Je kom uut sluuskille a je' als eerste zijn nood geklaagd over stank en stof. „Het is zelden of nooit zo erg geweest. Ik woon ruim 6o jaar in Sluiskil en heb de Cokesfabriek jarenlang meegemaakt. Ook daar had je stof- overlast van, maar niet zo'n stank overlast." Onder meer recyclingbedrijf Heros, gevestigd op het terrein van de in 1999 gesloten Cokesfabriek, en kunstmestfabriek Yara zitten tegenover Sluiskil. Visser wijst met name Heros aan als bron van de stankoverlast. Martin Stouten, manager ar beidsomstandigheden en milieu bij Heros, voelt zich aangesproken. „Wij doen er alles aan om de over last zoveel mogelijk te beperken", stelt hij, „maar wij kunnen onder de huidige weersomstandigheden - een harde oostenwind en droog - Ook van de Cokesfabriek had je stofoverlast, maar niet zo'n stank - Peter Visser, Sluiskil geen ijzer met handen breken." Heros zet een extra veegzuigwa- gen in om stof te verwijderen. Ook worden wegen met Kanaalwater besproeid, waarna een strooiwa gen wordt ingezet om bevriezing te voorkomen. Heros verwerkt bo demassen uit vuilverbrandings oven. Het vochtgehalte van de bo demassen is zo hoog, aldus Stou ten, dat die niet kunnen verstui ven. De Regionale Uitvoeringsdienst (RUD) die milieuzaken behandelt, heeft sinds twee weken klachten gekregen uit Sluiskil, meldt woordvoerder Hans Dullaert. In specteurs hebben het bedrijf be zocht. Heros houdt zich aan de vergunningen, hebben zij gecon stateerd. De weersomstandighe den spelen een grote rol. Over twee weken is wel overleg met de directie van Heros over eventueel aanvullende maatregelen. „Wij zitten er ondertussen mee", reageert bewoner Peter Vis ser, die er ook wel een grapje over kan maken. „We hebben nog over wogen een handtekeningenactie te houden om de wind te laten draaien, maar daar hebben we maar vanaf gezien." Sluiskil zal ook nog even geduld moeten hebben. Woensdag draait de wind pas naar het zuidwesten. TERNEUZEN Een knallend evene ment organiseren dat zich qua sfeer kan meten met feesten in Antwer pen, Rotterdam en Amsterdam. Dat was het doel van de eerste editie van CityLife in Terneuzen, vier jaar geleden. Dat lukte. Morgen vindt het evenement opnieuw plaats in restaurant Sydney aan de Nieuw- straat in Terneuzen. Het dancefeest wordt, net als voorgaande jaren, gehost door Hans Dobbelaar oftewel Sephyr. Violiste Charlotte Jansen is 'special guest'. Op haar tiende speelde ze in haar eerste ensemble, twee jaar later stond ze al op de bühne met het Zeeuws Jeugdorkest. Hierbij speelde ze klassieke muziek, maar ook combinaties met rock en dance. De combinatie met de deep- en techhouse tijdens het evenement moet een bijzondere mix opleve ren. Dat geldt ook voor de klanken van de timbau, het Zuid-Ameri kaanse slaginstrument dat muzi kant Mancha bespeelt. Verder zijn technokoningen Steve Redhead en Soundlimit van de partij. Negen van de veertien partijen die in Terneuzen aan de raadsverkie zingen van 2t maart meedoen, zijn aanwezig. Op uitnodiging van het Genootschap Ondernemers Zeeuws-Vlaanderen. Advocaat en cabaretier Maikel Harte is ceremo niemeester. Oude bedrijfsterrei nen opknappen alvorens nieuwe aan te leggen. Leegstand aanpak ken door woningen te maken van winkels. Het levert weinig vuur werk op, tot de stelling 'de tunnel gratis voor ondernemers' ver schijnt. Realistisch Cees Freeke (ssTerneuzen) her haalt zijn idee voor een tunneljaar kaart a 180 euro voor alle Terneu- zenaren. George Meij (VVD) biedt tien gratis passages. Laszlo van de Voorde (PvdA) roept op samen, met ondernemers, de druk op te voeren om de tunnel snel tolvrij te krijgen. „Laten we realistisch zijn, dat gaat morgen niet gebeuren", reageert Jeroen Becker (Groen- Links). Zo legt iedereen zijn ei, tot wet houder Jack Begijn (CDA) aan geeft dat Terneuzen het vooral van Belgen moet hebben. Terneuzena- ren trekken op tolvrije zaterdagen 'massaal' naar Middelburg en Goes, Belgen komen juist naar Ter neuzen. „We moeten daar veel meer op inzetten", aldus Jack Be gijn. Hij is nog niet uitgesproken, of 'tunnel dichtgooien, boot terug' klinkt als nieuwe strijdkreet door de zaal. Een lachsalvo volgt. vrijdag 2 maart 2018 'Je krijgt er een schrale keel van' Harmen van der Werf Sluiskil, met bedrijven aan de oostkant van het dorp. foto peter nicolai CityLife, dat zich met name richt op 30-plussers, duurt van 23.00 tot 04.00 uur. Kaarten kosten 15 euro en zijn te koop via citylife- terneuzen.nl. Een verkiezingsdebat woens dagavond in De Paerdestal in Terneuzen kabbelt voort, tot de Westerscheldetunnel ter sprake komt. 'Dichtgooien, die tunnel', roept een bezoeker, 'en de boot weer terug'. Harmen van der Werf Terneuzen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 65