Grote grazers weer zielig Minister Schouten praat over landbouw Terneuzenaar weer in fout met kinderporno Jubileum 2 verkiezingen gemeenteraad LEERPLICHT THUISZITTER In Zeeland zaten vorig schooljaar 42 leerplichtige kinderen langdurig thuis. De 16-jarige Maarten van den Berge uit Stavenisse is één van hen. Hij gaat al ruim driejaar niet naar school. Commentaar Nederland heeft een slecht geheugen. Een paar dagen zeer koud weer is genoeg om ons zorgen te maken over de grote grazers in de Oostvaarders- plassen. Want die hebben nu even heel weinig te eten. Maar Staatsbosbeheer voert niet bij. De maatschappelijke verontwaardiging wordt zo groot dat de provincie Flevo land zwicht. Niet alleen om de gezondheid van de dieren. Ook om de boswachters te beschermen. Die worden veel vuldig bedreigd. We zijn kennelijk vergeten dat een over heidscommissie vol deskundigen zich al jaren geleden over deze kwestie heeft gebogen. De conclusie was simpel. Bij voeren is niet verstandig. Wel is het goed ernstig ver zwakte dieren uit hun lijden te verlossen. Er is geen enkele reden om deze lijn niet te volgen. Behalve dan de emotie van mensen die niet kunnen accepteren dat in de Oost- vaardersplassen de vrije natuur wordt nagebootst. Daarbij hoort hoge sterfte in moeilijke omstandigheden. Willen we dat niet, dan moeten we de lijn van sommige boze boeren volgen. Zij zien de heckrunderen, edelherten en konikpaarden gewoon als vee. Dus daar zorg je voor. Dit standpunt is goed verdedigbaar. Het is wel even wennen aan het idee dat de Oostvaardersplassen eigenlijk niets anders zijn dan een grote boerderij met natuurbeleving als product. Maar het is misschien toch beter dan net te doen of dit mooie stukje Nederland echt wild is. Zie Oostvaardersplassen gewoon als grote boerderij en voer de dieren dus bij Minister Carola Schouten van Landbouw en Visserij is woensdag 7 maart van de partij op een verkie zingsavond, met als thema 'Land bouw en Schouwen-Duiveland, gaat dat nog samen?'. De bijeen komst is georganiseerd door de Christenunie Schouwen-Dui veland. Er wordt een paneldebat gehou den aan de hand van een paar stel lingen. Deelnemers zijn: voorzit ter Pieter de Ruij ter van Agrarisch Schouwen-Duiveland, akkerbou wer Kees Hanse, Dieneke Klompe van de biologische kwekerij Zon- nemaire en Peter Legemate, land bouwer en nummer 2 op de lijst van de Christenunie. Ook Johan Pan- nekoek (lijststrekker Christenunie Schouwen-Duiveland), Ria Rijksen (Zeeuws statenlid namens de Christenunie) en minister Schou ten praten mee. Paul Colijn, oud statenlid van de provincie Zeeland voor de Christenunie, en directeur van Remaco Multimedia uit Goes, leidt de bijeenkomst. Het paneldebat in grand-café Westenwind in Scharendijke be gint om 19.30 uur. ALMANAK Geruisloos worden op het Vlis- singse kantoor een paar dozen gebak binnengedragen. Als na enige tijd een medewerker de traktatie opmerkt en informeert of er iemand jarig is, bekent een collega voorzichtig: „Nee, ik ben vandaag 25 jaar in dienst." Na de felicitaties vraagt een jongere collega hem: „Wist je dat uit je hoofd of moest je eraan herin nerd worden door Linkedln?" Terwijl hij zich naar haar om draait, herhaalt ze haar vraag maar dan wat luider. „Ja ja", re ageert de jubilaris, „ik werk hier al mijn halve leven maar ik hoor je nog wel hoor." Toneelavond Nut met bal na Dorcas houdt uitverkoop Huurders tevreden over Zeeuwland BRUINISSE De wereld in als digitale nomade Als Maarten aan school denkt, dan gaan zijn haren recht overeind staan. Nooit wil hij meer terug naar het klaslokaal. Maarten is zestien. Hij is leerplichtig, maar hij zit al ruim drie jaar thuis op de bank in Stave nisse. Hij ontspoorde volledig in het voortgezet onderwijs. Maarten gaat in 2013 naar de havo/vwo-brugklas op 't Rijks in Bergen op Zoom. De overstap van een kleine dorpsschool naar een grote scholengemeenschap is enorm: hij moet anderhalf uur rei zen naar school. En hij heeft ineens drieduizend leeftijdgeno ten om zich heen, in plaats van ze ventig. „Ik had acht jaar lang met tien dezelfde kinderen in de klas gezeten. Ik moest wennen aan een groep van 26 man. Ik kan dat niet goed." Het gaat al snel Maar ten haalt slechte cijfers. „Het lukte me niet om op te letten." Hij voelt zich bovendien in een keurslijf ge duwd. Dat ervoer hij in de hoogste klassen van de basisschool ook al. „Ik word nijdig als ik iets moet le ren dat ik niet nuttig vind. Frans bijvoorbeeld: ik wil niet naar Frankrijk, dus waarom moet ik dat leren?" Na een paar maanden wordt Maarten op initiatief van de school getest. Daaruit blijkt dat hij au tisme heeft, maar hijzelf en zijn ouders hebben daarover grote twijfels. Uit een onderzoek van een andere instantie blijkt later dat Maarten niet autistisch is. Feit is dat zijn cijfers ondertussen zo slecht zijn dat hij de brugklas moet overdoen, op mavo-niveau. Maarten is daartoe gedwongen door de school, zegt hij zelf. Hij raakt zwaar gedemotiveerd. „Ik had alles al gehad, maar dan op een hoger niveau. Ik paste ook niet tussen mijn klasgenoten, en ik had moeite met de leraren. Ik werd Ik word nijdig als ik iets moet leren dat ik niet nuttig vind buitengesloten. Ik ben al niet zo sociaal, maar in die groep kon ik geen vrienden maken. Met sport mocht ik niet meedoen, ze zorg den er gewoon voor dat ik de bal niet kreeg. Ze vonden me gewoon De 60-jarige Terneuzenaar F. V., die in een psychiatrische kliniek ver blijft, had beter kunnen weten. Me dio april 2016 werd hij veroordeeld voor het hebben van ruim duizend afbeeldingen met kinderporno en ontucht met een meisje. De inkt van het vonnis was nog niet droog of V. had alweer de nodige kinder porno op zijn computer staan. Daarvoor hoorde V. gisteren in Middelburg een voorwaardelijke celstraf van 180 dagen met een proeftijd van drie jaar tegen zich ei sen. Daarnaast eiste de officier de verlenging van de proeftijd die hem de vorige keer was opgelegd met één jaar. De 180 dagen die hij ook nog zou moeten uitzitten zou zijn behandeling in gevaar brengen, dus die dagen bleven V. bespaard. De 'nieuwe' kinderporno' werd bij toeval ontdekt door een schoon maakster van de camping waar V. in september 2016 verbleef. De vrouw stootte per ongeluk tegen de laptop die in de caravan stond en het scherm floepte aan. Ze zag kin derporno, schakelde de parkmana ger in die op zijn beurt de politie inseinde. Bij een tweede doorzoe king in de woning van V. werd ook weer het nodige beeldmateriaal aangetroffen. vrijdag 2 maart 2018 ii Esme Soesman Scharendijke Tip? redactie@pzc.nl DREISCHOR De vereniging Tot Nut Genoegen houdt zater dag 10 maart de jaarlijkse toneelavond in trefpunt de Dorsvloer. Dit keer niet met plaatselijke to neelspelers, maar met toneelgroep Kerkwerve. De spelers van deze club voeren het stuk 'Herrie in het hospitaal' op. Aan sluitend is er bal na met de plaatselijke band Schor. De toneelavond begint om 20.00 uur. De zaal gaat open om 19.30 uur. ZIERIKZEE De uitverkoop van de wintercollectie in de Dor- caswinkel in Zierikzee begint vandaag. Alle dames- en herenkleding en schoenen worden voor 2,50 euro per artikel aangeboden. Voor de kinderkleding en -schoe nen wordt 1,50 euro ge vraagd. Deze actie loopt twee weken. Alle boeken gaan er deze maand uit voor 50 cent. De totale opbrengst van de Dor- caswinkel gaat naar pro jecten van Dorcas. ZIERIKZEE In een landelijk onder zoek naar tevredenheid onder huurders scoort woningbouwvereniging Zeeuwland een 8,2. De corporatie met 6.000 woningen op Schouwen- Duiveland en Walcheren staat in de Top 10 van Nederland. In een filmpje op Youtube laat Zeeuw land zien wat ze afgelo pen jaar heeft gedaan. Het figuurtje Ziri leidt het filmpje in. Youtube: 'Zeeuwland over 2017'. Food- lifestylecoach Heidy van de Velde uit Bruinisse trekt sinds begin dit jaar als digitale nomade door de wereld. Ze streek neer op Kaap- verdische Eilanden en zit op dit moment op Te- nerife. Daar zet ze haar werk, met alleen een laptopje en wifi, op zon nige terrassen voort. ZEELAND7 Maarten wil Cornelleke Blok M nijs. - Maarten van den Berge Ad Roos Middelburg Uitspraak 15 maart.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 57