Stress in de vaas, interessant! 44 3 3 <D C C 2 ROMKE VAN DE KAA Verhuizing De verhuizing is al maanden geleden afgerond, maar er zijn van die klussen die altijd blijven liggen. Columnist en klusvrouw Hieke Grootendorst geeft advies. Een stoel van petflessen Column Als de wiskundeleraar vroeger op het schoolbord een fout maakte en hij werd daar door een oplettende leerling op ge wezen, dan zei hij steevast: „Ik wilde alleen maar even controleren of jullie niet zaten te slapen." Dat had ik ook wel willen zeggen toen ik een paar weken geleden een fout maakte in een stukje over snijbloemen. Ik schreef dat bacteriën sneller groeien in koud water dan in lauw water. Dat moest natuurlijk andersom zijn. Kennelijk zijn er veel oplettende lezers, want mijn mailbox stroomde vol met mails die mij op mijn fout wezen, soms met nauw verholen triomf. Een andere zaak waarover ik schreef was de onzin van het schuin afsnijden van bloemsten gels. Dat kon ik dan wel vinden, mailde een flink aantal lezers, maar dat was dan toch een per soonlijke mening; zij waren het daar niet mee eens. Ik voel het als mijn plicht om iedereen die de moeite neemt om op mijn stukjes te reageren ook te beantwoorden. Normaal gesproken wordt het na zo'n ant woord stil. Hoogstens volgt er nog een kort bedankje. Maar de lezers die ik antwoordde dat ze hun kraan maar eens schuin moesten afzagen om te kijken of er dan meer water uit kwam, waren niet tevreden. Zij begonnen een discussie en zijn waarschijnlijk nog steeds niet overtuigd. Ik hoop dat ze de ijzer zaag ter hand nemen, maar ik vrees van niet - ze zoeken liever ruzie. zoals die van een oud-vertegenwoordiger van Chrysal snijbloemenvoedsel die schreef: 'ik ge bruik lauw water, omdat daar minder zuurstof in zit dan in koud water.' Dat klopt en het zou best kunnen dat in zuurstofarm water snijbloemen langer goed blijven. Ik ga het in ieder geval proberen. van dezelfde lezer, 'dat geeft stress in de vaas'. Mooie uitdrukking: stress in de vaas. Die ga ik va ker gebruiken. Maar ook die tip stemt tot naden ken. En tot experimenteren. Een nuttige reactie kwam van een bloemschikexpert: 'Japanners knippen voor hun Ikebanastukken de bloemste len onder water af. Daaraan ligt een goede reden ten grondslag. Elke plant zuigt water op. Als je een steel afknipt, komt er een kleine luchtbel in de stengel. Die luchtbel wordt, nadat de bloem in de vaas is geplaatst, door de zuigkracht verder naar boven gezogen, zodat de bloem geen water meer krijgt. Als je de bloem onder water afknipt, wordt de stengel weer gevuld met water en blijft de bloem langer mooi. Als je dit trucje toepast heeft een gerbera bijvoorbeeld geen draadje no dig. De bloem blijft rechtop staan en valt niet na enkele dagen al scheef. Al sinds ik Ikebanastuk ken maak, knip ik de stelen van bloemen onder water af. Recht op de steel en niet schuin. Schuin maakt meer kapot, waardoor de zuigkracht min der lijkt te worden.' Met zo'n advies kunnen we wat. Ik voel het als mijn plicht om alle reacties die ik krijg te beantwoorden BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN Het gat in het plafond De ontbrekende plint De snoerenspaghetti Dejungletuin TIPS NIEUWS vrijdag 2 maart 2018 Sommige reacties stemden tot nadenken, 'Ververs niet iedere dag het water', is een tip Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl GO Vet is lekker en maakt gelukkig, zegt auteur Bas Robben. Daarom dit boek vol re cepten (€24,95). Vogels in de tuin Welke 80 vogels komen het meest voor in de tuin? (Jen Green, €14,99). Insta interieur Voor een instant mooie woning (Anne-Catherine Gerets, €24,99) Matthijs Meeuwsen en Hieke Grootendorst uitstelklussen De vorige bewoner had er een lamp han gen. Maar jij blieft er helemaal geen lamp. En dus doe je alsof dat gat in het plafond - veelal vergezeld van een eenzaam peertje - je heus niet opvalt. Komt ook op muren voor, vaak steekt er een zielig kroonsteentje uit de wand. TIP VAN HIEKE: Een kroonsteentje klinkt sjiek, terwijl het natuurlijk pure armoe is. Je hebt twee opties. Stel jezelf eerst de vraag: wil jij daar uiteindelijk licht of niet? Nee? Werk het dan af met een afdekplaatje, dat is met één schroef vast te maken! Ja? Zoek lampen uit en hang ze dan ook gelijk op na tuurlijk. Haal desnoods de spanning van alle stopcontacten en ga in één ruk door tot er nergens meer een kroonsteentje te zien is. Modem voor je wifi. Box voor zenderontvangst. Dvd-speler. Spelletjes computer. Telefoonsta tion. Terwijl meer en meer apparaten draad loos worden, ligt er ach ter de televisie in de meeste huishoudens nog steeds een kluwen kabels die alleen met een heggenschaar nog uit elkaar te halen valt. Een lelijke doorn in het oog tijdens elk avondje netflixen. TIP VAN HIEKE: Die klu wen ligt ook bij mij he laas. Dit is een typisch geval van onder het bed schuiven, deur dicht, deksel erop. Kunnen er kabels korter? Doe dat dan. Rol ze losjes op en bind iedere kluwen vast met een tiewrap, zo krijg je een nette snoeren spaghetti. En dan: maak een gat in de achterkant van je audiomeubel en offer een deel op voor dit culinaire hoogstandje. De wanden en vloer kunnen nog zo mooi aangepakt zijn, wie tus sen beide geen plint aanbrengt, creëert een groezelig grensgebied waar alleen de muizen uit de kruipruimte en thousiast van worden. Helaas vergt deze toef op de taart een flink moppie verstekzagen dat met name in de moeilijke hoekjes (denk: dat godsonmogelijke stukje tussen twee deurposten) op voor hand het zweet doet uitbreken. Om maar te zwijgen over kromme muren die zelfs de sterkste montagekit losrukken. TIP VAN HIEKE: Ja, die kromme muren... dé reden waarom plinten vaak ontbreken. Ga voor een hoge plint die je met clips aan de muur klikt. Met verbindingsstukken maak je de ingewikkeld ste binnen- en buiten hoeken, zonder een ver- stekzaag aan te hoeven raken! Platte plinten knip je op maat met een plin tenknipper die precies de hoeken aangeeft. Begin ergens en volg de randen, sla niets over, van uitstel komt afstel. Een euvel dat met name bij najaarsverhui zingen de kop opsteekt. Het huis ligt er piekfijn bij. Die overwoekerde tuin? Och, dat doen we in de zomer wel. Totdat in mei de gordijnen opengaan en er een woestenij wacht waar de orang-oetangs op Borneo een moord voor zouden doen. Met als gevolg dat de snoeimoed je on middellijk weer in de kaplaarzen zakt. Komt volgende zomer wel. TIP VAN HIEKE: De industriële look die in huizen wel kan, kan absoluut niet in de tuin. Daar staat het onverzorgd en de buren, nee de hele buurt, denkt vast dat het er bij jou binnen ook zo verwilderd uit ziet. Zo buiten, zo binnen en andersom! Zorg voor een paar goede basics op het gebied van tuinge reedschap en begin met snoeien, vegen en ruimen. Voor je het weet zit je gezellig in de aangelegde tuin van de buren met een ver snapering om ze beter te leren kennen, ook nuttig! De vilten rugleuning en de bekleding van deze kantoorstoel zijn gemaakt van ge- recyclde petflessen die zijn opgevist uit de Amsterdamse grachten. Het is een van de meubelstukken uit de nieuwe collectie Plas tic Whale Circular Furniture, een sa menwerking van meubelfabrikant Vepa en de organisatie Plastic Whale, die plastic afval uit wate ren vist. In de kan toorcollectie zitten ook een boardroom tafel en lampen waarin gerecycled petvilt verwerkt is. De prijs is op aanvraag te krijgen via vepa.nl. 1 2 Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 46