3 n Groot-Brittannië hebben ze het over 'The Beastfrom the East'. De Zweden spreken van 'het sneeuwkanon'. En Nederland is al een paar da gen in de ban van de 'Siberische beer'. Al die Europeanen doelen op hetzelfde fenomeen: een fel koufront uit het Oosten, dat over komt met sneeuw en harde win den. In Finland kijkt een twitteraar al enkele dagen met verbazing naar die commotie ('Wij noemen het gewoon 'woensdag'), maar de extase van de Duitse weerman Mare Kinkeldey was er niet min der om. Toen hij naar buiten stapte op het dak van zijn weer station op de Broeken, de hoogste berg van in het noorden van Duitsland (1.141 meter), zag hij -55 op de thermometer staan. De berg staat bekend om zijn weerrecords omdat het er vaak hard waait, maar gisteren was er een unieke combinatie. Het kou front zorgde al voor een tempera tuur van -19, rukwinden van 110 kilometer per uur zorgden voor de gevoelstemperatuur van -55. „We hebben de koudste werkplek in Duitsland", zei de weerman te gen enkele persbureaus. In Nederland was het de koud ste 1 maart ooit. De temperatuur was het laagst in het Groningse Nieuw-Beerta: -9,6 graden. Het is sinds 1901 maar zestien keer ge beurd dat de temperatuur een hele dag in niet boven het vries punt kwam. Op meerdere plassen en ondergelopen weilanden kon dan ook worden geschaatst. In Zuid-Europa genoten ze van (bijna) ongekende plaatjes. Er lag voor het eerst in jaren weer sneeuw in het Colosseum in Rome en het San Marcoplein in Venetië kreeg een prachtige witte deken. Overlast was er ook in heel Eu ropa. In Den Haag zorgde een ge sprongen waterleiding ervoor dat de A12 een ijsbaan werd. In Schot land, Zwitserland, Frankrijk en De winter gaat er dit jaar uit met een knal. Door heel Europa moesten gisteren vliegvelden dicht, zaten mensen vast op snelwegen en keek een weerman verbijsterd naar een thermometer met -55 erop. Ierland moesten vliegvelden compleet dicht. In Ierland reden (en rijden vandaag) geen trei nen. Britse weermannen voor spelden voor gisteravond laat en vannacht (sneeuw)stormen, ijs koude regen en onweersbuien op het eiland. „Geen zicht en grote sneeuwhopen." De Ierse premier Leo Varadkar raadde in woners sowieso aan 'om vier uur 's middags thuis te zijn en daarna niet meer buiten te ko men'. „Onderschat niet wat voor gevaar voor lijf en leden je an ders loopt." In verschillende delen van Eu ropa vielen slachtoffers. In Zwe den werd een dun geklede asiel zoekster onderkoeld aangetrof fen in een bos, ze overleed later in het ziekenhuis. In Denemar ken stierf een 84-jarige demente vrouw nadat ze woensdagavond haar woning had verlaten. Ze werd donderdag dood aange troffen in een park. In Polen zou de kou al 21 slachtoffers hebben gemaakt: voor een groot deel daklozen. Voor Nederland geldt dat de kou vandaag nog aanhoudt. «Li™, vrijdag 2 maart 2018 iiwt Cyril Rosman Prachtige plaat j es én veel overlast I Jsklimmers halen hun hart op in Derbyshire, Noord-Engeland. Kijk op onze site bij /video Daaronder: in Londen hakt een gemeenteambtenaar een wak in een fontein. Een dakloze in Berlijn probeert zich te beschermen tegen de bittere kou. V Venetië is bedekt met een laag sneeuw. FOTO'S AFP; AP; REUTERS ir r-mmiumn

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 3