II Nieuwe trend: plogging op het Zeeuwse strand 9 Edith van der Reijden nieuwe commandant in Zeeland Edith van der Reijden is gisteren geïnstalleerd als commandant van de brandweer in Zeeland. Ze is niet de eerste commandant brandweer van de Veiligheidsregio Zeeland (VRZ), maar wel de eerste die een commandostaf kreeg uitgereikt. De nieuwe staf, met een standaard in de vorm van een Zeeuwse knop, kreeg Edith van der Reijden giste ren uit handen van Jan Lonink, voorzitter van de VRZ. Op de staf staan de namen van haar voorgan gers en de dertien gemeenten. Van der Reijden (1965) werkte twintig jaar bij de brandweer toen ze acht jaar geleden overstapte naar het bedrijfsleven. Voordat ze naar Zeeland kwam, werkte ze als advi seur op het gebied van veiligheid, water en ruimte bij het bureau Be renschot. Van der Reijden deed ma- nagementervaring op bij veilig heidsregio's, waterschappen en het ministerie van Binnenlandse Za ken „Daar sta ik dan weer in mijn uniform, opnieuw in het sterke vak. Ik draag het weer met trots, zo als ik dat twintig jaar lang gedaan heb. Mijn intentie is om in Zeeland minimaal de 25 jaar aan te tikken", zei ze gisteren in haar speech in De Stenge in Heinkenszand. Van der Reijden vertelde dat ze vijftien jaar geleden, toen ze nog bij de brandweer in Rotterdam werkte, had gezegd dat ze ooit nog eens brandweercommandant in Zeeland zou willen zijn. „Ik wist toen dat we zouden uitgroeien naar 25 veilig heidsregio's in Nederland. Ik wist niet dat het nog vijftien jaar zou du ren voordat ik eindelijk naar Zee land kon gaan. En nu is het moment daar, dat ik mee mag doen in Zee land." Behalve brandweercommandant wordt Van der Reijden ook be- stuurssecretaris van de VRZ. Ze neemt het roer over van Elie van Strien, die na de bestuurscrisis in 2016 de VRZ in rustiger vaarwater wist te krijgen. De roerige recente historie was Van der Reijden be kend toe ze solliciteerde: „Natuur- Deze veiligheidsregio trekt me, met zijn nuchterheid, de risico's in het gebied en het bijzondere karakter lijk vraag ik me af waar ik aan begin. Ook ik lees kranten en lig niet on der een steen. Er is veel gedoe in de organisatie, alles wat er gebeurt ligt onder een vergrootglas. En het geld is nog niet helemaal op orde. En toch trekt deze veiligheidsregio me, met zijn nuchterheid, de risico's in het gebied en het bijzondere karak ter. Gebonden en verbonden door het water." Gesprekken met medewerkers van de VRZ hebben haar geraakt. „Heel open hebben we gesproken over de kwetsbaarheid van en in de organisatie. Over de wil om verder te gaan, over het voorzichtig posi tieve en de overtuiging dat het goed zal komen." De nieuwe brandweercomman dant haakte in op een recente op merking van haar voorganger Elie van Strien om gemeente-ambtena ren te vragen zich aan te melden voor de vrijwillige brandweer. Wat haar betreft beperkt die oproep zich niet tot de gemeenten. Ook Rijks waterstaat en het waterschap zijn overheidsdiensten die een steentje kunnen bijdragen, vindt Van der Reijden. Loopgroep Runderground organi seert voor de eerste keer een plog ging in Zeeland. „Plogging is een Zweedse trend, de term komt van het Zweedse woord plocka (pak ken) en jogging", legt initiatiefne mer Martijn de Vries uit. „We gaan hardlopend met vuilnis- en rug zakken de kustlijn af en verzamelen zwerfafval dat is aangespoeld", zegt De Vries. „Een mooi begin van de zomertijd, 's nachts gaat de klok een uur vooruit, dus we gaan vroeg aan de slag deze zondagmorgen." De Vries organiseert wel vaker ludieke hardloopevenementen. Zo stond hij aan de wieg van de Hal- loweenrun en Lange Jan Challenge in Middelburg. Hij hoopt dat tien tallen sporters met hem meegaan om de Walcherse kust tussen Vlis- singen en Valkenisse schoon te ma ken. We gaan hardlopend met vuilnis- en rugzakken de kustlijn af en verzamelen zwerfafval dat is aangespoeld De start en finish is bij strandtent Kon-Tiki Beach, overgang Galgen- weg in Dishoek. Eigenaar Erik Drij- dijk is eveneens enthousiast over het initiatief: „Alle deelnemers be lonen we met een kop soep na af loop en we zorgen voor het verza melen en afvoeren van het afval." Iedereen die kan hardlopen is welkom, de afstand is 10 kilometer. Er wordt rond 10.00 uur gestart. „We laten niets meer achter dan al leen onze voetstap", is het motto van de dag. PZC ONLINE vrijdag 2 maart 2018 PC 'Daar sta ik dan weer in mijn brandweeruniform' Theo Giele Heinkenszand VRZ-voorzitter Jan Lonink overhandigt de commandostaf aan Edith van der Reijden, de nieuwe com mandant van de brandweer Zeeland, fotomarcelledavidse - Edith van der Reijden In Zweden is het al een hype, maar binnenkort kunnen ook de Zeeuwen het doen: plogging. Naar verwachting zullen zo'n 30 Zeeuwse sporters op zondag 25 maart tijdens het hardlopen afval verzamelen. Maurice Steketee Dishoek - Martijn de Vries, organisator Afval op het strand, fotothinkstock DE WERELD VAN TOPICS Als abonnee van de PZC bent u natuurlijk steeds op de hoogte van het nieuws uit uw dorp of stad, Neder land en de rest van de we reld. Maar u kunt ook elke dag gratis tientallen verha len uit onze zusterkranten lezen. Over kunst, econo mie en (inter)nationale poli tiek; achtergrondverhalen, analyses, meningen en co lumns. Al het beste uit het AD, de Volkskrant, Trouw, het Pa rool, De Morgen en van onze regionale collega's. Als abonnee van de PZC kunt u altijd gratis inloggen op onze website, of direct bij onze verhalendienst op topics.nl. FACEBOOK Het was gisteren Natio nale Complimentendag. Die beleefde zijn zestiende editie, sinds de eerste in 2003. Bezoekers van de Facebookpagina van de PZC waren vooral compli menteus voor mensen die allerlei vormen van zorg verlenen: mantelzorgers, medewerkers in de gehan dicaptenzorg ('goud waard') en hulpdiensten. „En de verzorgers in ver pleegtehuizen", zegt Hetty Boonman. „Want ondanks alle kritiek verdienen zij het." Elly Boeckhout geeft een complimentje aan de marktkooplieden in Middel burg en Goes. „In weer en wind met gevoelstempera tuur van -16 staan ze voor u klaar. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op PZC.nl 1. Fors meer doden door griep in Zeeland 2. Eindelijk! Schaatsen in Zeeland 3. Paskal Jakobsen ont roert 4. Audrey Verhagen uren lang in extreme kou 5. Humberto Tan moet bij RTL Late Night wijken voor Twan Huys Kijk op www.pzc.nl of E @pzcredactie ri facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 37