Veere zoekt in Portugal oplossing voor tekort aan horecapersoneel KORTING €19,50 Geen nieuwe aanwas voor zangvereniging Aagtekerke Stap nu over op digitale tv 7 De 125ste verjaardag haalt Nut en Genoegen net niet. De zangvereniging uit Aagtekerke is na vanavond uitgezongen. TILROE optiek zijn. Lievense: „Ons jongste lid is 65, de oudste is 88. Wij drinken alleen een kopje koffie of thee om de keel te smeren." De penningmeester refereert daarmee aan de begintijd van het koor. Na een optreden in Borssele belandden de koorleden met paard en wagen in de sloot. De voerman en zijn meeste passa giers bleken wat te diep in het glaasje te hebben gekeken om een succesvolle uitvoering te vieren. Die uitbundigheid is aan de hui dige zangers niet besteed, lachen de drie bestuursleden. Maar de naam van het koor past de huidige zangers nog steeds als een hand schoen, laat het trio weten. „Het koor heeft voor ons zeker nut ge had. We hebben allemaal met ge noegen tientallen jaren gezon gen." Samen met een elftal andere zangers - de secretaris is te ziek - zingen Blaas, Sturm en Lievense vanavond nog één keer uit volle borst. Ze beginnen het afscheids concert met geestelijke liederen om over te gaan op onder meer de 'Zuiderzeeballade', 'Zomer in Zeeland' en als uitsmijter het Aagtekerkelied. Dirigente en pianiste Marcela Simons leidt het koor. Zij heeft er ook moeite mee dat het de laatste keer is, weet Piet Lievense. Met een beetje hoop in zijn stem: „Als een aantal mensen na de uitvoe ring aangeeft dat ze best mee wil len zingen, kunnen we misschien toch nog een doorstart maken." stuurslid Mar ja Sturm evenals penningmeester Lievense. Een gemis voor het Walcherse koorleven is het wel. Nut en Ge noegen werd in november 1894 opgericht en zingt dus al 123 jaar in Aagtekerke. Op het hoogte punt, net voor de Tweede Wereld oorlog, telde het koor 46 zangers; op het dieptepunt, in ongeveer dezelfde periode, had het koor 14 leden. Nut en Genoegen werd op gericht door dertien jongelieden, die behalve van zingen ook van uitgaan hielden. De enige manier om op zaterdagavond de deur uit te kunnen, was destijds bij het koor gaan. Die reden geldt niet voor de zes sopranen, vijf alten en vier teno ren annex bassen, die nu nog lid Maar vanavond is het de laatste keer dat Lievense zijn stem samen met Louws verheft. In vereni gingsgebouw Amicitia staat 'de laatste uitvoering' van Nut en Ge noegen op het programma. Het nu nog vijftien leden tellende koor zou op korte termijn nog een paar zangers kwijtraken. En met min der dan tien leden kun je geen volwaardig koor overeind houden, vinden voorzittter Jo Blaas en be- Zangers als Arjaan Louws worden niet meer gemaakt. Louws is al ruim 70 jaar zin gend lid van Nut en Genoegen in Aagtekerke. De hoge C haalt hij niet meer, maar pen ningmeester Piet Lievense 'trekt zich nog steeds op' aan de zanger naast hem in het koor. Tekort aan horecapersoneel is niet nieuw, bevestigt Michel Kloeg van de Zeeuwse afdeling van Horeca Nederland. Kloeg heeft ook al ja ren moeite om voor eigen zaken, onder meer Beach Hotel in Zoute- lande, genoeg goede koks en bedie nend personeel te vinden. Hij is dan ook heel blij met een onder- wijsproef die Scalda deze zomer gaat draaien. Zowel op Walcheren als aan de Schouwse en Zeeuws- Vlaamse kust gaan twintig leerlin gen minder naar de leslokalen van het middelbaar beroepsonderwijs. Tachtig procent van de onderwijs tijd staan ze op de werkvloer van een hotel, restaurant of paviljoen. „Hybride leren, leren op de werkplek", noemt René Molenaar dat. Net als Kloeg verwacht de Veerse wethouder met onderwijs én toerisme in portefeuille veel van het nieuwe initiatief. Maar ook als het enthousiasme van huidige leerlingen stijgt, blijft het nood zaak meer mensen te interesseren voor een baan in de horeca. Het 'arbeidsmarktprobleem' doet overigens niet alleen in Ne derland opgeld. In onder meer Frankrijk, Engeland, Letland, Spanje en Portugal kampen onder nemers met dezelfde problemen. Een delegatie met onder anderen Molenaar, Kloeg en Scaldadocen- ten gaat van 11 tot 15 maart op be zoek in de Portugese kustplaats Torres Vedras, ten noordwesten van Lissabon. Ze wisselen ervarin gen uit met Portugese vak- en ambtsgenoten en hopen ideeën op te doen. Molenaar: „We gaan kij ken hoe ze aan de Portugese kust het toerisme organiseren en hoe ze daar mensen werven voor een baan in de horeca. In de hoop er iets van in Zeeland te kunnen gebruiken." op de complete bril Nu slechts DELTA gaat digitaal www.avaelectro.nl vrijdag 2 maart 2018 WA M De leden van Nut en Genoe gen hebben zich voor de generale repe titie van hun afscheidscon cert, vanavond vanaf 19.30 uur, speciaal in hun koorkos tuum gehesen. FOTO RUBEN OREEL Nut en genoegen valt stil René Hoonhorst Laat nü uw analoge tv omzetten naar digitaal! Binnen 15 minuten bouwen wij uw tv om naar een digitale aansluiting voor 19,50 exclusief materiaalkosten. Het adviesbedrag ontvangt u terug bij aankoop van een nieuwe tv. Nét wat makkelijker. Nét wat makkelijker. Kanaalstraat 22, Oost-Souburg Horeca-ondernemers, onder wijsinstituut Scalda en de ge meente Veere willen meer jon geren interesseren in een baan als kok of kelner in de horeca. Ze nemen binnenkort een kijkje in Portugal om ideeën op te doen. René Hoonhorst Domburg 50% WALSTRAAT 81 VLISSINGEN www.tilroe.nl excl. materiaalkosten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 35