Minder Zeeuwen slachtoffer van misdrijf 3 Aantal thuiszitters daalt niet OMBUDSMAN niet aardig. Het was heel erg frus trerend." Maartens ouders proberen een andere school voor hem te zoeken, maar dat lukt niet. Hij wordt op geen enkele andere school toegela ten, volgens zijn vader vanwege het etiket 'autistisch'. De situatie op 't Rijks escaleert. Maarten raakt een paar keer verwikkeld in vecht partijen met medescholieren. De frustraties lopen te hoog op. „Ik ging op een gegeven moment al leen nog het eerste uur naar school, omdat ik wist dat ze dan de presentielijst tekenden." Eind 2014 is Maarten een schim van wie hij was, zegt zijn vader. Hij wordt overgeplaatst naar het Aventurijn College, een school voor speciaal onderwijs. Zijn ou ders zijn hier fel op tegen. „Hij is een intelligente jongen: hij hoort daar niet." Maarten gaat er één dag naartoe en komt daarna thuis te zitten: opgebrand, depressief en vol met woede. „Hij is helemaal in elkaar gezakt. Op een gegeven mo ment kwam hij zijn kamer niet meer uit. Het was vreselijk. Het heeft twee jaar geduurd voor hij weer een beetje zichzelf was." Label Maartens ouders voelen zich in de steek gelaten door de scholen en het samenwerkingsverband: ze vinden dat hij niet de juiste bege leiding gekregen heeft. Ze stappen naar de geschillencommissie pas send onderwijs, omdat ze van de zogeheten toelaatbaarheidsverkla ring (een indicatie voor het speci aal onderwijs) af willen. Dat zou het voor Maarten makkelijker ma ken naar een andere reguliere school te gaan. „Ze kijken niet naar Maarten, maar alleen naar dat la bel", zegt zijn vader. De commissie geeft de ouders gelijk: het samen werkingsverband heeft fouten ge maakt in de procedure. Ze advi seert om de toelaatbaarheidsver klaring nog eens te laten bekijken door andere - externe - deskundi gen. Toch is er nog niets veranderd. Maarten zit al ruim drie jaar thuis. Twee dagen per week gaat hij naar Spirare, een opvangplek in Venlo voor jongeren die zijn vastgelopen in het onderwijs. Zijn ouders heb ben Maarten daar het afgelopen jaar zien opbloeien. Maarten sleu telt er onder meer aan motoren. Dat doet hij thuis ook. „Ik vind het leuk om te leren door ergens mee bezig te zijn." Een oplossing is het niet, want Maarten kan bij Spirare geen di ploma halen. Hoe het verder moet? Maartens ouders hebben geen idee. Ze hopen dat hij misschien toegelaten kan worden tot een technische beroepsopleiding, al is dat lastig zonder middelbare schooldiploma. Maarten wil er niets meer van het onderwijs we ten. „Voor mij hoeft het niet meer." Een op de negen Zeeuwen zegt vo rig jaar het slachtoffer geworden te zijn van een misdrijf Vooral op Wal cheren is er sprake van een aanzien lijke daling ten opzichte van 2016. Dat blijkt uit de Veiligheidsmoni tor, de grootscheepse jaarlijkse en quête naar het veiligheidsgevoel van Nederlanders. Ditmaal deden 150.000 mensen mee, onder wie ruim 8.500 in de politieregio Zee- land-West-Brabant. In totaal 11,4 procent van de Zeeu wen geeft aan te maken hebben ge had met een misdrijf In 2016 was dat nog 12,1 procent. Op Walcheren daalde het aantal slachtoffers van 15,4 naar 12,5 procent. Zeeland scoort op vrijwel alle punten beter dan landelijk. De in woners voelen zich veiliger en erva ren minder sociale overlast, verloe dering van de buurt en verkeershin- der. Ten opzichte van 2012 zijn er ook minder klachten over vandalisme. Over het functioneren van de po litie zijn Zeeuwen wat minder te vreden: 26 procent zegt daarover te spreken te zijn, tegen 27 procent lan delijk. Dat wordt veroorzaakt door een opvallend lage score op Walche ren. In 2016 was dat juist in Zeeuws- Vlaanderen het geval. Inwoners ervaren niet alleen min der criminaliteit, het is ook terug te zien in de cijfers van de politie. Het aantal misdrijven in de provincie nam af van 15.560 naar 13.465. In 2012 waren het er nog bijna 21.000. Het aantal misdrijven in Zeeland nam vorig jaar af van 15.560 naar 13.465 Afgelopen jaar nam het aantal misdrijven het hardst af in de ge meente Veere: ruim 43 procent min der. Terneuzen telde bijna 41 pro cent minder delicten. De daling was het minst spectaculair in de ge meente Hulst, die toch nog goed was voor 21 procent minder misdrijven. De daling in Zeeland geldt voor vrijwel alle soorten misdrijven. Al leen het aantal verkeersdelicten (zo als rijden onder invloed), drugsmis- drijven en incidenten met wapens blijft min of meer gelijk. Opgelost Met het aantal delicten daalt ook het aantal opgeloste delicten: afgelopen jaar van 4.785 naar 4.080. Het per centage opgehelderde misdrijven neemt licht af, naar 30 procent afge lopen jaar. De politie registreerde in 2017 ruim 5.300 verdachten, zo'n 450 minder dan het jaar ervoor. Vlissingen is de Zeeuwse ge meente met naar verhouding de meeste verdachten van misdrijven. Vorig jaar waren dat er 150 per 10.000 inwoners. Daarmee is Vlissingen zelfs goed voor een plaats in de landelijke top- 10. De gemeente staat - na Den Haag, Rotterdam, Lelystad, Almere, Arn hem en Leeuwarden - op de zevende plaats. Dat is nog boven Amsterdam, waar 149 verdachten per 10.000 in woners waren. Terneuzen (31e plaats), Goes (44e plaats), Middelburg (57e plaats), Noord-Beveland en Sluis (gedeelde 79e plaats) zijn ook terug te vinden in de top-ioo van gemeenten met veel verdachten. Veere doet het het best, met 48 verdachten per 10.000 inwoners, goed voor een 342e plaats. vrijdag 2 maart 2018 nooit meer terug naar school een groep van 26 man. Ik kan dat niet goed." foto's marcelledavidse Maarten: „Ik moest wennen aan Het verhaal van Maarten staat niet op zichzelf. In Zeeland zaten vorig schooljaar 42 leerplichtige kinderen langer dan drie maanden thuis. Lan delijk gaat het om ruim 4.000 leerlingen, blijkt uit cijfers die het ministerie van Onderwijs vorige week publiceerde. Het aantal thuiszitters daalt niet. Volgens kinderombuds man Mare Dullaert, landelijk aanjager van het 'Thuiszitters- pact'hebben deze kinderen veel verschillende problemen: ze zijn bijvoorbeeld gepest, ze lijden onder een vechtschei- ding van hun ouders, ze heb ben gedragsproblemen of angststoornissen. Soms kun nen ouders en scholen het niet eens worden over welk soort onderwijs het beste is. Het hoge aantal thuiszitters baart minister Arie Slob van Onderwijs zorgen. Hij kon digde maatregelen aan om het schoolverzuim terug te dringen. Hij wil ervoor zorgen dat in 2020 geen kinderen langer dan drie maanden thuis zitten, „leder kind heeft recht op onderwijs en ieder kind dat thuiszit, is er één te veel", schrijft hij in een brief aan de Twede Kamer. Voor kinderen die ondersteu ning nodig hebben, moeten meer onderwijsprogramma's op maat gemaakt worden. Daarnaast moeten scholen en jeugdzorginstellingen in de regio beter samenwerken om schoolverzuim te voorkomen en te bestrijden. Zeeuwen voelen zich relatief vei lig en ervaren weinig overlast van hun buurt of van verkeer. Het aantal misdrijven in de provincie nam vorig jaar weer fors af. Rolf Bosboom Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 31