Ijspegels in de tunnel Provincie moet financieel gat veerdienst Westerschelde dichten Pieter Boot ontdekt al sportend de wereld Er is een stevig financieel noodverband nodig om de Westerschelde Ferry in de vaart te houden. Bijna een miljoen euro. Er is nu een financieel noodverband nodig ri vrijdag 2 maart 2018 pzc.m e-man: waicneremajpzc.ru pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND12 A Pegels verwijderen in de Westerscheldetunnel fotos markneelemans De vrieskou zor jt in de Westerscheldetunnel en Slujskiltunnel al da genlang voor ijspegels. De tunnelorganisatie moet de buizen een aantal keer per dag afsluiten om de 'stalactieten van ijs' te verwijderen. Het gaat niet om kleintjes, sommige zijn een meter lang en daardoor le vensgevaarlijk. De pegels bestaan uit bevroren lekwater. Om te voorkomen dat de segmenten van de tunnel beschadigen, moe ten ze kunnen werken. Daardoor lekt er een klein beetje water. „Sinds 2012 hebben we die pegels niet meer zo vaak gehad", vertelt tunnel woordvoerder Tessa Seidel. Hoe langer de kou aanhoudt, des te verder de ijspegels in de tunnel hangen. Ze hangen nu tot twee kilometer de tunnel in. Daardoor duurt het verwijderen steeds langer. Theo Giele Middelburg De Westerschelde Ferry stevent af op een tekort van bijna één miljoen euro. Sinds 2016 lopen de verliezen van het fïetsvoetveer tussen Vlis- singen en Breskens sterk op. Dat schrijft het dagelijks provinciebe stuur aan Provinciale Staten. De provincie draagt jaarlijks al 2,8 miljoen euro bij aan de veerdienst, maar dit is ruim onvoldoende om alle kosten te dekken. „Er is nu een financieel noodverband nodig", al dus Gedeputeerde Staten. Bijna de helft van het bedrag (450.000 euro) moet komen uit de algemene re serve van de provincie, die aandeel houder van de Westerschelde Ferry is. De overige 483.000 euro kunnen uit het 'herschikken' van bestaande budgetten voor de Westerschelde Ferry boven tafel komen. Dit jaar lijdt de veerdienst naar verwachting 656.000 euro verlies. In 2016 en 2017 was de opbrengst opgeteld 277.000 euro negatief. Het verlies op de exploitatie van het fïetsvoetveer komt niet onver wacht. In 2014, toen de provincie zich genoodzaakt zag de veerdienst zelf te exploiteren, werd al een jaar lijks tekort voorspeld. Oorzaken zijn dat de jaarlijkse bijdrage van de provincie (2,8 miljoen euro) iets omlaag is gegaan, het aantal reizi gers is gedaald - 5 procent minder in 2017 dan in 2015 - en de kosten voor brandstof, onderhoud en personeel zijn toegenomen. De provincie wil financieel orde op zaken stellen bij de veerdienst. Maatregelen als verhoging van de tarieven en inkrimping van de dienstregeling zijn onderdeel van een 'toekomstverkenning' om tot een financieel gezondere exploita tie van de ferry te komen. Ingrijpen is hoe dan ook noodza kelijk, aldus Gedeputeerde Staten. - Gedeputeerde Staten Per 1 januari 2019 komt er een com pleet nieuwe tariefstructuur. Ho gere tarieven hebben volgens GS echter alleen maar zin als er genoeg passagiers overblijven. Eind 2017 is het aantal afvaarten al terugge bracht 'om kosten te besparen en langzaam toe te gaan werken naar één boot per uur'. Toeristen Behalve in bezuinigen hoopt het provinciebestuur dat het lokken van toeristen naar het veer meer geld in het laatje brengt. Met de VVV, Economische Impuls Zee land en een extern bureau zijn mo gelijkheden onderzocht hoe 'meer beleving' toe te voegen aan de over steek van de Westerschelde. „Het is de bedoeling dat de praktisch uit voerbare zaken voor het toeristen seizoen 2018 gerealiseerd zijn", al dus Gedeputeerde Staten. It ZEELAND Ferry komt miljoen te kort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 29