Hassan moet op 3km genoegen nemen met zilver 25 Interview Daf ne Schippers: 'Ontspannen in zo'n race is iets heel spannends' Broer Derek als manager ATLETIEK WK IND00R IN BIRMINGHAM VONDCiW Daf ne Schippers maakt vanavond op de 60 meter kans op haar eerste mondiale indoor- titel. Voor de WK atletiek in Birmingham sprak zij over haar zoektocht naar souplesse en de details die het verschil maken in de sprint. De 60 meter? Die is 'pats, boem, klaar', zegt Dafne Schippers. „Het is zelfs zo dat ik bijna niet adem haal." Wanneer de 25-jarige topat lete voor het eerst naar lucht hapt? „Pas na dertig meter alles geven." Het nummer is zo kort dat de ver schillen onderling miniem zijn, waardoor Schippers vanavond één van de vele favorieten is - mits ze de serie en halve finale onge schonden doorkomt uiteraard. „Daarom vind ik het ook moeilijk om te zeggen: jongens, ik ga voor goud. Ik kan eerste worden, maar ook achtste. Het komt op de klein ste details aan. De start, de ver snelling tot dertig meter, het rechtop komen en ja, dan ben ik er al bijna. Na elk foutje ben je met een klaar. Dat vind ik gaaf, een uit daging." „Het is geen directe vermoeidheid. Ik geef in zo'n korte tijd zó veel, maar ik merk het niet per se in mijn spieren. Het gaat dieper, meer op het neurosysteem. Het is een gek gevoel. Soms ben ik daarna aan het shaken, raak ik mijn coördinatie een beetje kwijt." „Ik heb deze winter iets meer 200 metertjes gedaan. Als meerkamp ster deed ik dat ook en toen had ik het gevoel dat ik daardoor meer ontspanning in mijn races kreeg. Dat ontspannen lopen heb ik vorig jaar soms een beetje gemist. Mijn coach Rana Reider was het met mij eens. Dat die 200 metertjes nu weer meer in mijn trainingen zit ten, vind ik fijn. Ook nu op de 60 meter voel ik al het verschil. Dan ben ik rechtop en kan ik mijn pas sen weer maken. In plaats van al leen maar op kracht, kracht, kracht. Ik wilde alleen maar vech ten in races." Dat was voor het getrainde oog zichtbaar. Waar Schippers bij haar internationale doorbraak in 2015 op de WK in Peking (goud op de 200 meter en zilver op de 100) de wereld verbaasde met haar turbo in de laatste meters, volgde vorig jaar soms de verkramping. Zij moest wennen aan de trainingen na de overstap van Bart Bennema naar Reider, die haar meer het krachthonk instuurde. Te veel? Toen vonden ze van niet. De Olympische Spelen in Rio een jaar eerder waren ook al niet volgens plan verlopen. En hoe het ook zij: op de WK in Londen haalde ze op nieuw goud op de 200 meter. Nog altijd staat ze vol achter haar keuze van trainer te wisselen, maar een jaar verder in de samen werking sleutelen de twee nu wel aan de werkwijze. Om in de toe komst weer in de buurt te komen van de toptijden uit 2015. De puz zel op de sprint is nooit af. „Het was mijn sterkste punt, maar dat is het nog altijd. Alleen moet ik ervoor zorgen dat ik het ook weer in mijn races kan krijgen. Ik ben het gevoel deels kwijtgeraakt. Ontspannen in de sprint is iets heel spannends." Lachend: „Het gekke is: voor mijn gevoel loop ik dan minder hard. Maar dat is niet zo, want de tijden zeggen dat ik harder loop met die ontspanning. Dat durven loslaten is spannend. Die passen maken, terwijl je voor je gevoel minder hard gaat." „Ja, maar het is onzin dat ik nu niet meer zo train. Ik ben nu sprintster, maar train nog altijd veel alge meen, met medicineballen, spron gen en hordes. Alleen het echte speerwerpen of kogelstoten is er natuurlijk uit." Bovenal vindt Schippers het be langrijk om dit jaar - zonder Spe len of WK in de buitenlucht - vooral te drijven op plezier. Even ademhalen noemt ze het. Vorig jaar viel er veel druk van haar af, nadat ze in Londen haar wereldti tel op de 200 meter had verdedigd. Een halfjaar later zegt ze trots: „De laatste jaren zijn niet makke lijk geweest, maar ik heb mezelf er doorheen geslagen en ben met een gouden medaille thuisgekomen. Daarom is het lekker nu vooral te kiezen voor het plezier." „Ik ben net zo fanatiek als alle an dere jaren, maar het gevoel is net een beetje anders. En de druk van buitenaf veel minder. Ik blijf de strijd aangaan, want uit de span ning en op het hoogste niveau presteren haal ik ook plezier. Ik denk dat dat soms het verschil is tussen mij en andere sporters. Ik ben nooit bloednerveus. Ik vind het juist fijn als er een beetje span ning op staat. Dat voelt lekker en dan presteer ik vaak goed. Het is bij mij soms een beetje de omge keerde wereld." VERANDERING Was ze tevreden of teleurgesteld? Zelf leek Sifan Hassan ook te twij felen bij de WK indoor in Birming ham, meteen na afloop van de spannende 3000 meter. Verliezen van Genzebe Dibaba is geen schande. De Ethiopische volmaakte gisteravond haar hattrick op de 3000 meter indoor en is de trotse eigenaar van alle wereldindoorre- cords op de afstanden vanaf de 1500 meter tot en met de 5000 meter. Maar toch. Hoe zou de uitkomst zijn geweest als ze op 600 meter van de finish pal achter Dibaba had gelopen in plaats van een aantal plekken daarachter? Nu moest Hassan na de versnel ling van haar rivale een gat dichtlo- pen en daar slaagde de 25-jarige loopster niet meer in. In de eind sprint kon ze nog wel de Britse Laura Muir achter zich houden. Hassan houdt ervan races op te bouwen vanuit de staart, maar ook in het verleden bleek dat niet altijd de juiste strategie. Oud-marathon- loper Alberto Salazar en zijn assis tent Pete Julian, haar twee gelou terde coaches, hebben de wisselval ligheid in tactisch opzicht nog niet uit haar gekregen. Ze maakte gister avond absoluut geen grove fout, maar wat rest is de twijfel of er meer in had gezeten. Toen ze haar medaille omgehan gen kreeg, toonde Hassan een flauw glimlachje. Het is nu de vraag of ze dit toernooi ook in actie komt op de 1500 meter om haar titel uit 2015 te verdedigen. Dan zou ze vandaag meteen alweer aan de bak moeten in de series, een eventuele finale volgt dan morgen. vrijdag 2 maart 2018 PC Puzzel op sprint is nooit af Pim Bijl Birmingham Je liep de 60 meter al eens in ze ven seconden, een nationaal re cord dat je deelt met Nelli Coo- man. Ben je na zo'n ultrakorte sprint eigenlijk moe? Je had het over de allerkleinste details die het verschil maken. Waar ligt bij jou nu de nadruk op? Die souplesse was juist altijd jouw wapen. Hoe kan dat ineens voor een deel verdwenen zijn? Jouw snelste tijden liep je toen je net meerkampster af was. Is die veelzijdige training niet de sleutel tot succes? Maar hoe werkt dat dan? Van avond sta je toch aan de start met de gedachte om te winnen? En later dit jaar is er ook de EK outdoor in Berlijn. Stilletjes blijkt Dafne Schip pers afscheid te hebben ge nomen van managementbu reau House of Sports. Broer Derek neemt nu alle taken op zich. Dafne: „We kunnen 'thuis' en 'familie' goed schei den van 'business'. Op de meeste dagen willen we ge woon met elkaar omgaan. Donderdag is onze dag om zaken te bespreken. Ik ben niet goed in kiezen, dus dat mijn broer voor donderdag alles filtert scheelt enorm." Ze had gehoopt op goud, maar het werd zilver. Sifan Hassan kreeg tijdens de 3000 meter op de WK indoor in Birmingham het gat naar Genzebe Dibaba niet meer dicht en liep daarna aarze lend met de Nederlandse vlag een ererondje. Pim Bijl Birmingham Dafne Schippers: „De tijden zeggen dat ik harder loop met die ontspan ning." FOTO AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 25