Maarten zit al 3 jaar thuis Tattoo-Truus wil er nog wel één EVIDES HONDERDEN MELDINGEN A Vijf tips ter voorkoming van lekkage en bevroren leidingen bil strenge vorst Versplintering dreigt in Tholen Binnen Buiten Verhuisd? Pak door en hang die lamp ook op Ze is 90 jaar en dol op tattoos. Truus Stafecki heeft er juist weer een laten zetten, maar denkt al na over de volgende P7 De kraan openzetten, maar er gebeurt niets. Veel Zeeuwen maakten het gisteren mee. Oorzaak: bevroren leidingen. Volgens woordvoerster Rianne de Voogt van Evides gaat het vooral om binnenleidingen in huis. De plek waar de leiding de woning binnenkomt, de meterkast in de gang, is meestal niet verwarmd „Het heikele punt is de plek waar de leiding de woning binnenkomt", legt zij uit. „Dat is vaak de meterkast in de gang, die meestal niet is verwarmd. Door tochtgaten in de woningen, zeker in combinatie met de koude wind, bevriest zo'n leiding sneller." Veel gedupeerden hebben de pech dat de bevriezing zich in het stukje leiding na de watermeter voordoet; dat is niet meer de verantwoordelijkheid van het waterbedrijf en daarmee komt eventuele schade voor ei gen rekening. „Het is afhankelijk van de staat van de leiding of er kans is op scheu ring of lekkage. Maar zeker bij een scheuring kunnen de kosten hoog oplopen", aldus De Voogt. „Want dan moet je leidingen gaan vervangen. Maar we kijken wel naar schrij nende gevallen." Evides probeert mensen met raad en daad te woord te staan. „Het is in de meeste ge vallen een kwestie van ontdooien. Soms gaan we langs als dat nodig is." Het bedrijf adviseert om de leiding 'in te pakken' met bijvoorbeeld bubbelplastic of of een deken en om de hal te verwarmen als dat kan. Sommige Zeeuwen zijn creatief en ne men de föhn ter hand. Bij anderen, zoals Saskia Tiel uit Dreischor, ging het mis. „Af voer van de wasmachine bevroren, dus heel de bijkeuken vol water", verzuchtte zij gis teren. Hoewel Evides dus veel meer meldingen krijgt dan normaal, is dat geen probleem. „Zeker in de vorstperiode staan we paraat, we zijn op volle mankracht", zegt De Voogt. „Mensen moeten misschien alleen iets lan ger wachten aan de telefoon." Ook vandaag is het nog ijzig koud in de provincie en daarmee is de kans op bevro ren leidingen dus groot.P16 Door de komst van de PVV dreigen andere partijen een stuk kleiner te worden Nieuwsmedia Maarten van den Berge uit Stave- nisse is zestien jaar en zit al drie jaar niet meer op school. Op het voortgezet onderwijs brandde hij volledig op en hij wil niet meer terug. Zeeland telt 42 leerplich tige thuiszitters en dat aantal neemt niet af. zeeland 2 Vorst vernielt waterleidingen Het snijdend koude weer zorgt op veel plekken in Zeeland voor bevroren lei dingen in huis. Waterbedrijf Evides kreeg gisteren honderden meldingen. Luc Oggel Vlissingen - Rianne de Voogt, Evides 1. Zet de thermostaat in huis op minimaal 10°C en draai de radiatoren overal in huis open, zeker in ruimten waar de water meter, hoofdkraan en lei dingen zich bevinden. 2. Controleer of de hoofd kraan goed sluit. Bij schade aan de waterlei ding kun je hier veel narig heid mee voorkomen. 3. Stel de cv-keteltempe- ratuur in op minimaal 50°C en de boiler op mi nimaal 60°C. 4. Isoleer de ruimte met de watermeter goed en plaats zo nodig wat tochtstrips. Zit ook je gasmeter in deze ruimte? Ventileer de ruimte dan ook re gelmatig. Als je de ruim te niet helemaal tocht- dicht krijgt, pak de hoofd kraan en toevoerleiding dan in met isolerend ma teriaal. 5. Kranen en leidingen in onverwarmde ruimtes en buiten kun je het beste apart afsluiten en aftap pen. Zo blijft er geen water in achter dat kan bevriezen. 0)Ci ZEELAND8 Kans op pzc.nl sneeuw Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 260 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,20 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530 FOTO MARCELLE DAVIDSE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 1