'Regel het vorstverlet in de cao' 16 WINTER BUITEN WERKEN De strenge vorst en de gure oostenwind hebben monteurs en installateurs, maar ook medewerkers van de Wegenwacht, afgelopen dagen handenvol overwerk bezorgd. „Koud? Ach, werken in de regen is erger." Kort Poolse loodgieter even duur De goedkope Poolse of Bulgaarse loodgieter verdwijnt. Of hij zelf verdwijnt is de vraag, maar zijn salaris komt veel dichter bij dat van zijn Nederlandse collega's te liggen. Vertegenwoordigers van de drie Europese instellingen - commissie, lidstaten en parle ment - bereikten gisternacht een akkoord over de jaren slepende herziening van de zogenoemde detacheringsrichtlijn. De nieuwe wetgeving gaat over twee jaar in en moet oneerlijke concurrentie op de Euro pese arbeidsmarkt tegengaan. De maximale termijn voor detachering, nu nog onbe perkt, gaat naar een jaar, met een mogelijke verlenging van 6 maanden. 'Zwarte lijst is een lachtertje' De zwarte lijst van belastingparadijzen waaraan Brussel en de 28 lidstaten twee jaar hebben gewerkt 'is een lachertje en een sof. „De lijst is oncontroleerbaar en ongeloof waardig, en je bent er net zo snel weer af als je erop komt", sneerde een europarlementa riër. Alle fracties, van extreemlinks tot ex treemrechts en alles ertussen, maakten ge hakt van het project, waarop vooral de lid staten zeggen 'trots' te zijn. Toen de lijst eind vorig jaar uitkwam bleken er zeventien landen op te staan, in januari gingen acht landen er alweer af. „Als het zo doorgaat hebben we in mei helemaal geen lijst meer en kent de wereld geen belastingparadijzen meer", aldus de Tsjechische liberaal Pter Je- zek. Onderzoek naar ICO's in VS De Amerikaanse beurswaakhond SEC on derzoekt initial coin offerings (ICO's), meldt The Wall Street Journal. Via ICO's bieden be drijven digitale munten aan die recht geven op een product of dienst waar nog aan wordt gewerkt, of een deel van de toekom stige winst. Het is een vorm van crowdfun- ding, waar nauwelijks toezicht op is en mis bruik op de loer ligt. In veel gevallen gaan de initiatiefnemers er met het geld vandoor. In Nederland heeft ICO-bedrijf HeadStart oud-DSB-bankier Dirk Scheringa aange trokken als boegbeeld. Nieuwsflits Gemalto DSM Randstad Altice De monteurs van Vitens, met 5,6 miljoen klanten het grootste drinkwa terbedrijf van ons land, wisten gistermorgen even niet meer hoe ze het hadden. Voor elf uur 's ochtends hadden zich al 579 mensen gemeld met een be vroren waterleiding, en of dat niet snel verholpen kon worden?! De grote boosdoeners? De vorst en de snijdende oostenwind. Ook de telefoon bij Service- en On derhoudsbedrijf De Noordt uit Breda rinkelde de afgelopen dagen van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat. De mensen aan de andere kant van de lijn waren meestal niet blij, ver kleumd als ze waren. Ketelmonteur Rob van Kordenoordt en zijn vrouw zetten deze week alle zeilen bij om storingen te verhelpen. Bij strenge vorst moeten ketels veel harder sto ken om het behaaglijk te houden in huis. Die extra belasting zorgde er voor dat oudere ketels sneller de geest gaven. Personeel hebben ze niet, dus Van Kordenoordt moest overal zelf op af. Maandagavond bijvoorbeeld, kwam hij om acht uur 's avonds thuis. Had zijn vrouw net nog een klant aan de lijn gehad, kon hij weer de deur uit. „Maar als ik er eenmaal ben, zijn de mensen nu extra gastvrij. Ik krijg overal koffie. En als de storing ver holpen is, zijn ze dankbaar en blij." Die dankbaarheid herkennen ze bij de Wegenwacht. Carmen Orgers- Smeets draaide ook overuren. Helpt de ANWB op een normale dag tus sen de 3.000 en 3.500 leden, afgelo pen dagen waren dat er ongeveer 7.000. Die drukte betekende langer wachten. „Dat is nooit leuk, en zeker niet in de kou. Wij adviseren mensen om ergens binnen te gaan zitten, dan bellen we als we er zijn." Bij auto's is het net als bij cv-ketels, aldus de wegenwachter. „Door de kou wordt de olie dikker. De accu moet meer kracht leveren om de mo tor aan de praat te krijgen. Een slechte accu valt dan door de mand, en dan start de auto niet meer." An dere gebreken waar ze extra voor in actie moest komen: bevroren sloten, kapotgevroren slangetjes. Dankbaar Als Orgers-Smeets die had verhol pen, kon ze niet meer stuk. „Gisteren belde nog iemand speciaal naar de meldkamer om te vertellen dat hij zo goed geholpen was. Kou, sneeuw, ijs: bijzondere weersomstandigheden zorgen altijd voor een bijzondere sfeer. Je kunt mensen dan extra hel pen, en ze zijn daar extra dankbaar voor." Ook op begraafplaatsen werd het werk aangepast. In de keiharde, be vroren grond was graven afgelopen dagen bijna niet te doen. Dus hadden ze op de Rotterdamse begraafplaats St. Laurentius alvast hun voorwerk gedaan. „Als we zien dat er strenge vorst aankomt, zorgen we dat er een extra graf klaarligt", bekende Theo van Werkhoven van de begraafplaats. Door de kou en griepgolf overlij den nu meer mensen dan normaal. Bij Dela is het dan ook extra druk. „Normaal hebben we twee of drie uitvaarten op een dag, nu zijn dat er vier of vijf. Daarmee is het druk, AFSPRAKEN AKKOORD OVER DETACHERING MINDER BELASTINGPARADIJZEN 'VORM VAN CROWDFUNDING' De financiële positie van de Nederlandse pensioenfondsen is vorige maand licht ver slechterd, mede door de koersval op de beurzen begin februari. Die verliezen werden deels hersteld en verder gecompenseerd door de stijgende rente. Volgens onder zoeksbureau Aon Hewitt zakte de gemid delde dekkingsgraad van 111 in januari naar 110 procent in februari. Deze graadmeter laat zien in hoeverre fondsen aan hun verplichtin gen kunnen voldoen en is belangrijk bij be slissingen over eventuele kortingen. O vrijdag 2 maart 2018 GO De enige stijger in de AEX, en dan ook nog zeer bescheiden. De vitamine specialist leverde ook flink in. De uitzender deelde in de algehele malaise op het Damrak. De Franse kabelaar was de grootste daler in een zeer negatieve AEX. o Vorstverlet verplicht voor iedereen als het kouder is dan min zes graden' Annemieke van Dongen Breda Bij sneeuw en ijs en een gevoelstemperatuur lager dan min 6 graden Celsius hebben bouw vakkers recht op vorst verlet, maar ze moeten dat wel overleggen met hun werkgever. Ze hoe ven dan niet te werken. De temperatuur wordt 's morgens om zeven en om tien uur gemeten. Als er elders 'passend werk' is voor de vakmensen - schilders die bijvoor beeld binnen, in een warme omgeving, kun nen verven - dan mag dit niet geweigerd worden. Werkgevers moeten het loon tijdens vorstverlet gewoon doorbetalen. Vakbond FNV heeft gis teren nogmaals opge roepen om vorstverlet vast te leggen in de cao. „Het voorkomt dat je als werknemer zelf naar de baas moet stappen, dat er discussie ontstaat over hoe erg het nou ei genlijk is, en dat mensen tegen elkaar worden uit gespeeld", aldus Janna Mud, sectorhoofd FNV Bouwen Wonen. Bouwvakker in de kou. FOTO FRANS PAALMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2018 | | pagina 16